Sağlık Bilgi Kaynağı

Zeytin Yaprağı

0 591

Uzun yaşamın sırları arasında yer alan zeytin yaprağı, her geçen gün daha fazla kişi tarafından keşfediliyor ve birçok alana fayda sağlamaya hızla devam ediyor. Şifa niyetine kullanılan bu yapraklar, zeytinler olgunlaştıktan ve toplandıktan sonra toplanıyor, kurutuluyor ve tüketime hazır hale getiriliyor. Daha çok Akdeniz Bölgesinde ve Ege Bölgesinde yetişmekte olan zeytin ağaçlarının yapraklarının kullanımı daha fazla tercih ediliyor.

Zeytin Yaprağı Faydaları

Birçok açıdan fayda sağlayan zeytin yaprakları, günümüzde daha fazla kullanılmaya devam ediyor. Özellikle de kurutulmuş olarak tüketilen ve çayı demlenerek tüketilen zeytin yaprakları öncelikle soğuk algınlığına karşı gardınızı almanızı sağlıyor. Solunum yollarını açıyor, burun tıkanıklığına iyi geliyor ve özellikle de grip, nezle gibi mevsimsel hastalıklar için ilaç gibi kullanılıyor.

Cilt hastalarına karşı da kullanılmakta olan zeytin yaprakları, cildin güzelleşmesine ve genç kalmasına, yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına olanak sağlıyor. Gribal enfeksiyonların daha da ilerlemiş şekli olan zatürre ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor ve özellikle de bu hastalıkların yan etkilerini en aza indiriyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar tarafından daha çok kullanılması gereken zeytin yaprakları, bağışıklığın güçlenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Oldukça şifalı bir bitki olan zeytin yaprakları, ev ortamında kolaylıkla kurutulabiliyor. Aktarlarda ise kuru şekilde temin edilebilen formda olan bu yapraklar aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de olanak sağlıyor.

Düzenli olarak tüketilmeye devam edildiğinde hem bağışıklık sistemi güçleniyor hem de sindirim sistemi daha verimli bir şekilde çalışmaya başlıyor. Tok tutucu bir özelliği olan zeytin yaprakları ister toz şeklinde ister yaprak formunda çayı demlenerek tüketilebilir. Aynı zamanda vücutta yer alan bakteri ve mikropların da temizlenmesine olanak sağlıyor. Taze yaralar için kullanılabilen bu yapraklar toz şeklinde ya da kremleştirilerek yaralı ve kaşıntılı bölgelere uygulanabilir.

Zeytin Yaprağı Ne İşe Yarar

Zeytin Yaprağı Ne İşe Yarar?

Faydaları saymakla bitmeyen zeytin yaprağı, diyabet hastaları tarafından da kolaylıkla tüketilebilir. Günlük olarak tüketilmesi uygun olan zeytin yaprağı en çok çay formunda tüketiliyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Düzenli olarak tüketildiği takdirde vücudun tansiyon dengesini kurmada oldukça etkili olduğu biliniyor.

Tüm hastalıklara karşı mücadele etmede oldukça şifalı olan bu bitki aynı zamanda mantar ve mantar gibi enfeksiyonel rahatsızlıkların artmasına da engel oluyor. Aynı zamanda vücudun şeker dengesi kazanmasına olanak sağlıyor. En önemli içsel faydası ise, strese, öfkeye, uykusuzluğa karşı iyi gelmesidir. Stresli günlerde, yorgun günlerde ve uykusuz günlerde tüketilmesi gereken en önemli bitkilerden birisidir.

İlgili Haber: C Vitamini Serumu 

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Nedir?

Zeytingiller familyasından elde edilmekte olan zeytin yaprakları ister taze ister kuru isterseniz de ekstrakt şeklinde tüketilebiliyor. Zeytin yaprağı ekstraktı, zeytin ağacının yapraklarından üretilen şurup ve pekmeze benzer sıvı takviye edici bir gıda türüdür.

Tamamen doğal yöntemler kullanılarak ve hiçbir şekilde kimyasal madde karıştırılmayarak elde edilen ekstrakt biyoaktif bileşenler içeriyor. Takviye edici gıda olarak çocuklardan tarafından da yetişkinler tarafından da kullanılabiliyor. Enerjinin artmasına, daha sağlıklı bir zihin ve vücuda sahip olunmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve özellikle de cildin daha bakımlı olmasına olanak sağlayan bir üründür. Doğal sarımtırak ya da yeşil renkte çıkarılan bu ektsratk, zeytin yapraklarının özünden elde ediliyor. Tüketimi de hem kolay hem de keyifli olan bir takviye edicidir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nedir?

Zeytin yapraklarının en çok tüketildiği form sıcak çay formudur. Zeytin yaprakları kurutulduktan sonra toz şeklinde ya da yapraklar olduğu gibi çay demlenerek tüketilebilir. Günlük olarak tüketilmesinde hiçbir mahsur olmayan zeytin yaprağı çayı, evlerde kolaylıkla hazırlanabilen bir çay türüdür. Yaprakları demlikte dinlendirdikten sonra demlenmiş hale getirir ve sonrasında sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Günde en az 2 fincan tüketilmesi uygun bir içecek türü haline gelir. Aynı zamanda kolaylıkla temin edilip hazırlanabilir.

İlgili Haber :  Sütün Cilde Faydaları Nelerdir

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprakları toplandıktan sonra ve evde doğal ortamda kurutulduktan sonra iyice yıkanmalıdır. İster bütün halinde ister kurularını toz haline getirerek kullanabilirsiniz. Bu tamamen kişinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Çayı hazırlamak için mutlaka hazır su kullanmalısınız. Zeytin yapraklarını iyice yıkadıktan sonra, kaynamış suyun içerisine atabilir ve yaklaşık olarak 10 dakika demleyebilirsiniz. Ardından çayınız tüketime hazır gale gelir. Tadı biraz buruk gibi gelse de, sade şekersiz olarak tüketilmesi çok daha uygundur. Aynı zamanda bu çayı, yaprakları demliğe atarak kaynatarak da elde edebilirsiniz. Hem rengiyle hem kokusuyla hem de aromasıyla sizleri kendisine hayran bırakacak olan bir içecek haline gelecektir. Düzenli olarak tüketmeye devam ettiğiniz sürece faydalarını da çok net bir şekilde görmeye başlayacaksınız. Tansiyondan diyabete, cilt hastalıklarından bağışıklık hastalıklarına, sindirim hastalıklarından diyabet hastalıklarına varana kadar her alanda etkisini en doğal ve şifalı şekilde göstermekte olan zeytin yaprağı çayını günlük olarak tüketmeye bıkmadan devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.