Sağlık Bilgi Kaynağı

Zeytin Yaprağı Çayı

0 564

Doğada oldukça bol miktarda bulunmakta olan zeytin yaprağı, faydaları saymakla bitmeyen bir yaprak türüdür. Zeytinler olgunlaşıp toplandıktan sonra yapraklarının da kullanılması herkesin faydasına olan bir durumdur. Birçok açıdan faydası olan ve her yaş grubu tarafından tüketilmesi uygun görülen bu yaprağın çayı en kolay şekilde hazırlanan ve tüketilen bir besin türü olarak bilinir.

Özellikle de pandemi sürecinde sık sık adından söz ettiren zeytin yaprağı çayının koronavirüse karşı dahi etkili olduğu kanıtlanmış bir içecektir. Sıcak bir şekilde tüketilen ve yapılması da oldukça kolay olan bu çay, hem tadıyla hem eşsiz aromasıyla hem eşsiz renk tonuyla hem de mükemmel kıvamıyla rahatlıkla tüketilebiliyor.

 

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları

 

Birçok hastalığa karşı kullanılmakta olan zeytin yaprağı çayı, faydaları saymakla bitmeyen bir içecek türüdür. Evinizde kendiniz hazırlayabileceğiniz bu çay sayesinde bağışıklık sisteminizi çok güçlü bir hale getirebilirsiniz. Bağışıklığın güçlü hale gelmesi oldukça önemlidir. Tüm hastalıkları en hafif düzeyde atlatabilmek ve uzun vadeli bir şekilde hastalıklara yakalanamamak adına bağışıklığınızı zeytin yaprağı çayı ile kolaylıkla güçlendirebilirsiniz.İlgili Link:  Antidepresan Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

  • Zeytin yaprağı çayı düzenli olarak tüketildiği zaman sindirim sisteminde büyük bir rahatlama olmasını sağlar. Sindirimin en ideal şekilde gerçekleşmesine ve gaz probleminin de ortadan kalkmasına olanak sağlar.
  • Kronik olan yorgunluklara da iyi geldiği bilinen zeytin yaprağı çayı, stres, sinir ve öfkeye karşı da yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılabilir.
  • İçerdiği anti bakteriyel özellikler sayesinde vücutta yer alan tüm bakterilerin temizlenmesini sağlar.
  • Zeytin yaprağı çayı düzenli olarak tüketildiği zaman vücutta hem içsel olarak hem de dışsal olarak bir bakteri ve mantar oluşumunun da önüne geçiyor.
  • Enerji verici özelliği sayesinde tüm gün daha dinç olmanızı ve yorgun anlarınızda yeniden toparlanmanıza olanak sağlar.
  • Erken yaşlanmayı geciktirici etkisi de olan zeytin yaprağı çayı, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olur.
  • Kan akışının artmasına olanak sunan bu çay aynı zamanda ateş düşürücü ve ağrı kesici etkiye sahiptir.
  • İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde birçok kanser türünün de önüne geçilmesini sağlar.
  • Kötü kolesterolü düşüren zeytin yaprağı çayı aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da etkilidir.
  • En önemli faydaları arasında ise kas spazmlarını önlediği yer alıyor.

 

Zeytin Yaprağı Çayı Hangi Durumlara İyi Gelir?

 

Zeytin Yaprağı Çayı Faydası

Zeytin yaprağı çayı düzenli olarak tüketilmeye devam ettiği sürece, sinir sisteminin düzene girmesine olanak sağlar. Kanser riskini en aza indirerek inflamasyondan da kurtulmanıza iyi gelir. Kilo vermeye iyi geldiği bilinen bu çay sayesinde kalp sağlığınızı da korumaya devam edebilirsiniz. İçsel birçok faydasının yanı sıra, dışsal faydaları da mevcuttur. Beynin işlevselliği arttıran zeytin yaprağı çayı, aynı zamanda cildin güzelleşmesini, gençleşmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kemik sağlığına da oldukça yüksek oranda iyi geldiği bilinen zeytin yaprağı çayı uçuklara da büyük oranda etki ediyor. İlgili Link: Zeytin Yaprağı

 

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

 

Kronik rahatsızlığı bulunan, hamile olan ve emziren bayanlar dışında herkesin rahatlıkla tüketebileceği zeytin yaprağı çayı yapımı da oldukça kolaydır. Zeytin yaprakları taze bir şekilde toplandıktan sonra doğal bir ortamda kurumaya bırakılır.

Tamamen kuruduktan sonra çay yapımına hazır hale gelir. Kurumuş olan zeytin yapraklarını iyice yıkadıktan sonra, 2 bardaklık bir çay için 3 çay kaşığı yaprağı demliğe atabilirsiniz, 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra tüketime hazır hale gelen çayı tüketebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kaynamış olan suya yaprakları atarak 10 dakika boyunca demledikten sonra tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.