Sağlık Bilgi Kaynağı

Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak İçin Bilgiler

0 556

Anne olmak isteyen her kadın için hamile kalmak kolay bir eylem değildir. Bazı kadın tek bir cinsel ilişki sonrası hamile kalabiliyorken bazı kadınlar ise hamile kalabilmek için deyim yerindeyse dokuz takla atıyorlar. Bunun için türlü türlü yöntemler vardır.

Hamile kalabilmek için uygulanan yöntemler arasında yumurtlama döneminde hamile kalmak en çok uygulanan ve en etkili yöntemdir. Peki, kadın hastalıkları ile ilgili herhangi bir sorunu olmayan yada tıbbi olarak hamile kalması için hiçbir engeli olmayan kadınlar hamile kalmayı kolaylaştırmak için ne yapmalıdır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler kadının yumurtlama dönemini hesaplayıp o gün cinsel birliktelik yaşamalıdır. Hamile kalmak için bu kadar önemli olan yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Doğru tarihi tespit etmek mümkün müdür?

Yumurtlama Dönemini Doğru Hesaplayın

Adet kanamasının başladığı günden başlayarak 14. gün bir kadının hamile kalabileceği en uygun gündür. Adet kanamasının başladığı gün, bir damla bile olsa ilk kanamanın olduğu gün olarak kabul edilir. Rahim içerisinde çatlayan yumurtalar en fazla 24 saat canlı kalabilir.

Sperm ise rahim içinde üç ile beş gün arasında canlı kalabilir. Durum böyle olunca adetin başladığı tarihin onuncu günü ile on dördüncü günü arasında yumurta ile spermin birleşerek döllenme olasılığı çok yüksektir. İlgili Link: Hamilelikte Beden Temizliğine Dikkat Edin

On dördüncü gün kuralı yirmi sekiz günde bir adet olan kadınlar için geçerlidir. 30 günde bir adet olan kadının yumurtlama dönemi adet kanamasının başladığı tarihten sonra on altıncı güne denk gelir. 26 günde bir adet kanaması olan bir kadının ise 12. gün yumurtlama günüdür.

Gün sayımı yaparak hesaplanan yumurtlama günü her zaman doğru çıkmayabilir. Bunun nedeni ise kadınların adet günlerinde ki düzensizliktir. Yumurtlama dönemini en doğru hesaplayan yöntem eczanelerde satılan yumurtlama monitörü testidir. Bu testte aynı hamilelik testi gibi idrardan örnek alınarak yapılmaktadır. Uygulaması ve sonucu almak oldukça basittir.

Doğurganlıkla ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadın ve erkeğin stres yapmadan haftada iki gün cinsel birliktelik yaşaması neticesinde mutlaka yumurtlama dönemi denk gelecektir. Hamile kalmaya odaklanıp cinsel birlikteliği sadece bebek için gerçekleştiren çiftlerin bebek sahibi olmaları gecikmektedir. Bebek sahibi olmak için acele etmemek ve hayatı akışına bırakmak en doğrusu olacaktır. İlgili Link: Hamilelik Döneminde Bilinen 7 Yanlış Bilgi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.