Sağlık Bilgi Kaynağı

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

0 713

Yumurta donasyonu, tüp bebek yöntemi gibi standart uygulamalardan sonuç alınamadığında kullanılabilecek en etkili yöntem olması bakımından büyük bir ilgi görmektedir. Genetik bazı sebepler nedeniyle, hamile kalması mümkün olmayan birçok kadın bulunmaktadır. Bu durum çocuk hayali kuran çiftler için oldukça yıpratıcıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ve bilim ile beraber bu sorunun çözümü için de birçok yöntem ortaya çıkmaktadır.

Böylece neredeyse herkesin çocuk sahibi olması mümkün hale gelir.  Ayrıca bu tedavi, gerçek bir hamilelik ile oldukça yakın olması nedeniyle de tercih sebebidir. Yumurta donasyonu sayesinde hamile kalma ihtimalinin olmadığı birçok durumda başarılı sonuçlar elde edilir.

Yumurta donasyonu, oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak, birkaç aşamadan oluşur. Hayatın her alanında dayal edilen sonuçlara kavuşulması için belli bir zamanın harcanması gerekir. Bu nedenle evlat sahibi olmak gibi kıymetli bir durum için de sürecin çok hızlı bir şekilde ilerlememesi doğaldır. Yumurta donasyonu tedavisinin nasıl gerçekleştiğini, hangi aşamaları içerdiğini kısaca açıklayalım:

  • Çiftlerin tedavi süreci hakkında bilgilendirilmesi: Tedavi oldukça detaylı olduğundan başvuran kişilere, yumurta donasyonu detaylı bir şekilde açıklanır. Kişiler bu aşamada akıllarına takılanları paylaşarak tedavi ile ilgili soru işaretlerinden kurtulurlar. Böylece daha güvenilir bir ortam sağlanmış olunur.

 

  • Donörlerin aileye tanıtılması: Yumurta donasyonu için en önemli nokta donörler olmaktadır. Yumurta donörleri sayesinde tedavi gerçekleştirilebileceğinden aileye bağışçıların iyi bir şekilde anlatılması gerekir. Biyolojik özelliklere dikkat edilmesi gereken bu süreçte, kişiler, donörün belirtilen özelliklerinin beklentilerine uyumlu olup olmadığını iyi değerlendirmelidirler. Anne ve baba adaylarına donör ile ilgili şu bilgiler verilmektedir: donörün boyu, göz rengi, saç rengi, ten rengi, yaşı, vücut yapısı, kan grubu ve rh bilgisi, eğitimi, medeni durumu, çocuk sahibi olup olmaması. Bu bilgilerin dışında, eğer donör için tanıdık biri kabul edilmediyse, her iki taraf da birbirini tanımaz. Kişisel bilgiler gizli tutulur.

 

  • Esas tedavi sürecinin başlaması: Anne adayı ile yumurta donörü, birbirlerinden ayrı olarak fakat aynı zamanda tedaviye başlarlar. Her iki tarafın da kullandıkları ilaçlar ile tedaviye uyumlu hale getirilmeleri sağlanır. Donöre yumurtayı daha sağlıklı yapan ilaçlar tedavileri uygulanır. Bunun sonunda yumurta denetlenir, belli boyuta ulaştığında çatlatma iğneleriyle çatlatılır. Daha sonrasında donöre anestezi yapılarak yumurtalar alınır. Bu süreçte baba adayından da sperm örnekleri alınır. İlgili Link: Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır

 

  • Embriyo oluşumu: Bağışçıdan elde edilen yumurta ile baba adayından alınan spermler özel bir kap içerisinde döllendirilir. Döllenmiş yumurtaların içinden en sağlıklı olan, transfer edilmek için seçilir.

 

  • Embriyonun rahme yerleştirilmesi: Alınan embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilir. Böylece tedavinin büyük bir kısmı tamamlanmış olur.

 

  • Hamilelik testi yapılması ve tedavinin tamamlanması: Tüm uygulamalar bittikten on iki gün sonra hamilelik testi yapılır. Sonuç pozitif çıkarsa sürecin tamamlanması için östrojen ve progesteron tedavisine geçilir. Bu süreç de tamamlandıktan sonra yumurta donasyonu başarı ile gerçekleştirilmiş olunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.