Sağlık Bilgi Kaynağı

Yulafın Bilmediğiniz 5 Faydası

0 607

Sağlıklı tahıl ürünlerinden biri olan yulaf, glüten içermeyen ve muazzam bir lif kaynağı olan tahıl çeşitlerinden biridir. Tüketildiğinde lifin yanı sıra vücuda gerekli olan vitamin, mineral ve antioksidanları da sağlayan yulaf, katı taneli ve pişmesi zor bir yiyecektir. Bu nedenle genellikle ezilmiş, kesilmiş olarak tüketilir. Klasik bir kahvaltı yiyeceği olsa da dilenen öğünde lapa halinde ya da farklı formlarda yenilebilir. Yulafın süt veya su ile pişirilmesiyle yulaf lapası elde edilir.

Kimler Yulaf Tüketir?

Çoğunlukla zayıflamak isteyenlerin, glütensiz beslenenlerin ve de veganların severek tükettiği bu sağlık dostu ürün, çoğu kişi tarafından pek de beğenilmez. Fakat yulaf ezmesi; kek, meyve salatası ya da atıştırmalık barlara ekleyerek leziz şekilde tüketilebilir.

Yulaf Tüketmenin Faydaları

Yulafın Faydaları
Yulafın Bilmediğiniz 5 Faydası| Sağlık Güncel

Çok sayıda bilimsel araştırmaya konu olan yulaf, harika içerikli bir besin türüdür. Bahsettiğimiz gibi yüksek lif içeren bu gıda birçok mide-bağırsak hastalığına iyi gelir. İçerdiği çok sayıda vitamin ve minerallerle tüketen kişi günlük gereksinimlerinin çoğunu yulaf ve yulaf içeren yemeklerle karşılayabilir.

Zengin Besin İçeriği ve Antioksidan Özelliği

Doğal bir karbonhidrat ve lif kaynağı olan yulaf protein ve yağ da içermektedir. İçeriğinde bolca manganez, fosfor ve magnezyum elementi bulunan yulaf ayrıca bakır, demir ve çinko kaynağıdır.  Bunların dışında folat ve niasin de içeren bu muhteşem besinin B1, B5 ve B6 kaynağı olduğu ve kalsiyum, potasyum içerdiği de yulaf hakkında bilinmeyenler arasındadır.

Bitkisel tüketimde en faydalı bileşenlerden olan antioksidanları ve polifenolleri de içeren yulaf tam bir detox besinidir. Hemen hemen yalnızca yulaf içeriğinde bulunan avenanthramide antioksidanları nitrik oksit üretiminde artış sağlayarak kan basıncının azaltılmasına katkıda bulunur. Kalp krizini engellemeye kadar büyük desteği olan bu işlem ile kan damarları genişler ve kan akışı hızlanır. Ayrıca avenanthramide antioksidanının enfeksiyona karşı etkisi olduğu düşünülmektedir.

Yulaf İçerisindeki Beta Glukan

Suda çözünebilen lif çeşidi olan beta glukan, yulaf içerisinde bulunan benzersiz bir maddedir. Bağırsakların içerisindeki sıvıda eriyerek jel benzeri kıvam oluşturan beta glukanın faydaları ise şunlardır: İlgili link:  Bir Vitaminden Daha Fazlası K Vitamini İle İç Kanama Riskini Azaltın

  • Kötü kolesterolü düşürme,
  • Şeker hastalarındaki insülin hassasiyetini dengeleme,
  • Kan şekerini düşürmede yardımcı olma,
  • Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olma,
  • Sindirimi kanalındaki yararlı bakterilerin sayısını arttırma

Bunun gibi daha birçok faydası olan beta glukanı yulaf tüketerek vücudunuza temin edebilirsiniz.

Yulaf ile Kan Şekerini Kontrol Etmek

Tip 2 diyabet hastaları yüksek seviyede kan şekerine sahip hastalardır. İnsülin hassasiyeti mekanizması sorunları ile oluşan bu hastalıkta kan şekeri normal kişilerden daha yüksek olabilir. Fazla kilolu kişilerde ve Tip2 diyabet hastalarında, yüksek kan şekerini kontrol etmeye yarayan yulaf, ilaç gibi bir besindir. İnsülin hassasiyetini yükselterek Tip2 diyabet hastalarında tedavi cevaplarını olumlu yönde etkiler.

Yulaf ve Yulaf Ezmesi ile Zayıflama

Yulafın Bilmediğiniz Faydaları

Genellikle kahvaltılarda tüketildiğinden bahsettiğimiz yulaf lapası oldukça tok tutan bir besindir. Farklı yiyecek menüleri ile de hem lezzetli hem sağlıklı bir yulaf yemeği elde edilebilir. İçerdiği lif sayesinde yavaş yavaş emilen ve sindirimi uzun süren yulaf sayesinde saatlerce tokluk hissi yaşarsınız.  Ayrıca yulaf ile yapılan atıştırmalık ve tatlı kaçamaklar da düşük kalorilidir. Bu nedenle diyet listesine gönül rahatlığıyla eklenebilir.

Cildiniz İçin Yulaf İçeren Ürünler

Cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunan yulaf, ‘kolloidal yulaf ezmesi’ şeklinde kozmetik ve kişisel bakımda da yerini almıştır. Oldukça cilt koruyucu ve besleyici olan yulaf ile cildinize iyi bir bakım uygulayabilirsiniz.

Kabızlık Sorunlarında Birebir Besin: Yulaf

Yüksek lif içeriğinden bahsettiğimiz ve mide-bağırsak sistemi için harika bir besin olarak nitelendirilen yulaf, kabızlığı iyileştirmede kullanılan yiyeceklerdendir. Yapılan araştırmalarda da yulaf, kabızlık sorununa rahatlama ve iyileşme olanağı sağlar. Tembel bağırsakları olan, sigarayı bıraktığından dolayı kabızlık yaşayan ya da diğer sebeplerden dolayı sık tekrarlayan kabızlık sorunlarında yulaf, tüketilen en iyi besinlerden biri olacaktır.

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilebilir?

Doğru şekilde yapılan tariflerle ve uygun, taze besinler ile lezzetli bir besine dönüşen yulaf ezmesi şu şekilde tüketilebilir: İlgili link: Zeytin Yaprağı Çayı

  • Kahvaltıda süt, yoğurt ya da süt ile karıştırılarak (su ya da süt içerisinde haşlanabilir),
  • Sütle yapılan yulaf ezmesinin içerisine çikolata, kuruyemiş ve meyve çeşitleri katarak,
  • Hamur işlerine ekleyerek (yulaf unu da kullanılabilir)
  • Tavada yumurta ve omletlere ekleyerek,

Yulaf Tüketimi

 Spor yapıyor iseniz kesinlikle tüketmenizin önerildiği yulafı süt ya da su içerisinde bekleterek tüketmeniz en sağlıklısıdır. Uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi gereken yulaf miktarı 2535 gramdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.