Sağlık Bilgi Kaynağı

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

0 35

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkat güçlüğü, hiperaktivite ve dürtüsel davranış gibi kalıcı sorunların kombinasyonunu içeren zihinsel bir sağlık bozukluğudur. Yetişkinlerde DEHB dengesiz ilişkilere, kötü iş veya okul performansına, düşük benlik imajı ve diğer yetişkin sorunlarına neden olabilir.

Yetişkin DEHB olarak adlandırılsa da, belirtiler erken çocuklukta başlar ve yetişkinliğe kadar devam eder. Bazı durumlarda, Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’li kişi yetişkin olana kadar anlaşılmaz veya teşhis edilmez. Yetişkin DEHB belirtileri çocuklardaki DEHB belirtileri kadar açık olmayabilir.  Yetişkin DEHB tedavisi, çocukluk dönemi DEHBtedavisine benzer. Yetişkin DEHB tedavisi, DEHB ile birlikte ortaya çıkan herhangi bir zihinsel sağlık durumu için ilaçları, psikolojik danışmanlığı (psikoterapi) ve tedaviyi içerir.

 

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Belirtileri 

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bazı kişilerin yaşlandıkça daha az semptomları vardır, ancak bazı yetişkinler günlük işleyişe müdahale eden büyük semptomlara sahip olmaya devam eder. Yetişkinlerde, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ana özellikleri dikkat çekme zorluğu, dürtüsellik ve huzursuzluğu içerebilir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)’li birçok yetişkin bu işleve sahip olduklarının farkında değildir, sadece günlük çalışmaların zor olabileceğini bilirler. DEHB olan yetişkinler konsantre olma ve öncelik verme konularında zorluk çekebilir, bu da işleri son ana kadar bekletme ve eksik yapma, toplantıları veya sosyal planları unutmaya neden olabilir.  Yetişkinlerde, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kontrol edilemeyen dürtüler, kuyruklardaki veya trafikteki sabırsızlıktan ruh hali değişimlerine ve öfke patlamasına kadar uzanır.

Hiperaktivite Bozukluğu
Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

İlgili Link: Alzheimer Hastalığı Nedir?

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)belirtileri şunları içerebilir:

 • düşüncesizlik
 • Düzensizlik ve önceliklendirme sorunları
 • Kötü zaman yönetimi becerileri
 • Bir göreve odaklanma sorunları
 • Sorunlu çoklu görev
 • Aşırı aktivite veya huzursuzluk
 • Zayıf planlama
 • Düşük hayal kırıklığı toleransı
 • Sık ruh hali değişimleri
 • Görevleri tamamlama ve tamamlayamama sorunları
 • Ani öfke
 • Stresle başa çıkmada sorun

 Tipik DEHB Davranışları Nedir? 

Hemen hemen herkesin hayatının bir noktasında DEHB’e benzer bazı semptomları vardır . Zorluklarınız yakın zamanda veya geçmişte sadece zaman zaman ortaya çıktıysa, muhtemelen DEHB’iniz yoktur. Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), yalnızca belirtiler hayatınızın birden fazla bölgesinde devam eden sorunlara neden olacak kadar şiddetli olduğunda teşhis edilir. Bu kalıcı ve yıkıcı semptomlar erken çocukluk dönemine kadar uzanabilir.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı zor olabilir, çünkü bazı DEHB belirtileri anksiyete veya duygudurum bozuklukları gibi diğer durumların neden olduğu semptomlara benzer. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan birçok yetişkinin depresyon veya anksiyete gibi en az bir başka zihinsel sağlık durumu daha vardır.

İlgili Link: Uyum Bozuklukları Nedir?

Kimler Hiperaktivite Bozukluğu Yaşamaya Daha Yatkındır 

Aşağıdaki durumlarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski artabilir:

 • DEHB veya başka bir zihinsel sağlık bozukluğu olan bir ebeveyn veya kardeş gibi biri ile kan bağında akrabalarınız varsa
 • Anneniz hamilelik sırasında sigara, alkol veya uyuşturucu kullandıysa
 • Çocukken, daha çok eski binalarda boya veya diğer bölümlerde bulunan kurşun gibi çevresel toksinlere maruz kaldıysanız
 • Erken doğum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.