Sağlık Bilgi Kaynağı

Yeşil Zeytinin Vücuda Faydaları

0 32

Yeşil zeytin, zeytingiller ailesinden gelmektedir. Akdeniz iklimine özgüdür ve yaprak dökmeyen bir ağaçtır. 10 metre uzunluğa ulaşabilir. 2000 yıla kadar yaşayabilir. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkin bir şekilde yaşayabilir. Aralık ve şubat aylarında toplanır. E Vitamini ve zeytinyağı bağırsakların daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Düzenli olarak zeytin tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riski çok düşüktür. Zeytinin yapısında bulunan lif, yiyecekleri kolayca sindirmenize yardımcı olur. Bu şekilde bağırsak problemlerinden uzak duracaksınız. Her gün düzenli olarak zeytin yiyerek mide hastalıklarını önleyebilirsiniz. Yeşil zeytin ile mideniz artık  daha rahat olabilir. Ülkemizin en değerli besini olan yeşil zeytinin genel olarak 7 maddede faydaları;

 • Saç, cilt ve tırnak bakımı 

Reklamlarda, bu ürünlerin ana bileşenleri olan zeytin özü ve zeytinyağı içeren kozmetik ürünleri sıklıkla görebilirsiniz. Bunun sebebi zeytinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Şampuanın içinde yer almasının nedeni ise saça çok ihtiyaç duyulan nemi sağlamaktır. Sabun ve losyonda, kolejen üretimini arttırdığı ve hücre yenilenmesini sağladığı için kullanılır. E vitamini sayesinde daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Yaşlanma sürecini geciktirmek veya gizlemek için yemeklerinize zeytin eklemeyi ihmal etmeyin.

 • Kanseri önler. 

Kansere neden olan her şey için zeytin yenebilir. Çünkü zeytinin yapısı antioksidanlar içerir. Vücudunuzu tüm zararlı hücrelerden arındırır. Hasarlı hücreleri onarın ve kişinin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olun. Zeytin tüketerek hayatınızın geri kalanında hücre zarlarınızı korumuş olacaksınız.

 • Uzun süre tok kalmanızı sağlar. 

Kahvaltı diyet sürecinde  çok önemlidir. Zeytinlerden kahvaltılık esansiyel yağı  alabilirsiniz. Kahvaltı tabağınızı süsleyecek zeytin ile sabah ihtiyacınız olan enerji karşılanacaktır. Sizi uzun süre tok tutarken metabolizmayı da hızlandırır. Atıştırmalık olarak ortalama 5 zeytin yerseniz, açlığı uzun süre  bastırabilirsiniz. Diyet için hazırlanan yemeklere zeytinyağı eklenerek daha sağlıklı yemekler de yapılabilir.

 • Kalp sağlığını korur.

Sağlıksız seçimler yaptığınızda kalp hastalıklarına ortam hazırlarsınız. Yediğiniz yiyecekler atardamarlarınızı tıkayabilir ve bunun sonucunda kalp hastalığına yakalanabilirsiniz. Zeytin, sizi kalp hastalıklarından ve kalp krizlerinden koruyan besindir. Zeytin doymamış yağlar içerdiğinden kan basıncını dengeler ve kalp atış hızını düzenler. Kalp sağlığı için de oleik asitten sayesinde sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Uzun  süre sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmeniz için evinizde zeytine  yer açmalısınız.

 • Vücut gelişimini destekler. 

Zeytin, büyüyen çocukların vücut gelişimini destekleyen A, D, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Çekirdeksiz zeytinlerin genellikle çocuklar tarafından tercih edildiğini unutmayın. Sadece zeytin değil, zeytinyağı da çocukların bağışıklık sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Zeytin, bol miktarda omega yağ asitleri içerdiğinden beyin gelişimine olduğu kadar vücudun gelişmesine de yardımcı olur. Omega yağ asitleri, sinir sistemi hücrelerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

 • Hematopoez 

Yeşil Zeytin
Yeşil Zeytin Yapraklarının Faydaları

Son yaptırdığınız kan testinde kan değerleriniz düşük çıktıysa bu günlerde zeytini ciddiye almanız gerekebilir. Zeytin, kansızlık sorunları için önerilen besinlerden biridir. Kandaki demir seviyesini artırarak anemiyi ortadan kaldırır. Kolesterol seviyeniz çok yüksekse ideal sayıya düşecektir. Düzenli olarak zeytin yemenin faydaları bir sonraki kan testinin sonuçlarına yansıyacaktır.

Zararları Nelerdir?

Yeşil zeytinlerin bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur ve fazla tüketildiğinde mide ekşimesi ve ishale neden olabilir.

Yeşil Zeytin Yapraklarının Bilinen Faydaları Hangileridir?

 • Zeytin yaprağında bulunan özel asitler vücuttaki mantar ve yaraları temizler ve öldürür.
 • Bu, bağışıklık sistemini güçlendiren birkaç bitkiden biridir.
 • Zeytin meyvesinin kendisi ve yaprakları hücre yenileyici özelliklere sahiptir.
 • Kalp kasını güçlendirir ve kan damarlarını destekler.
 • Vücudun kan merkezini harekete geçirir ve kalbin kan pompalamasına yardımcı olur.
 • Sinüzit sorununa çözümdür.
 • Kalp kasını güçlendirir. Kalp krizi riskini önler.
 • Vücuttaki tansiyonu düzenlediği için yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Antimikrobiyal işlevi vardır.
 • Yorgunluğa iyi gelir.
 • Zeytin yaprağı Çayı yapmak için kurutulmuş zeytin yaprakları ince ince kıyılır ve yaklaşık 4 cay kaşığı yaprak 200 ml kaynar suya ilave edilir. Çay demleme süresi yaklaşık 8-9 dakikadır. Demlendikten sonra çay süzülür ve içilir. Tadını beğenmeyenler 1 tatlı kaşığı bal ekleyip tüketebilir.

Zeytin Nasıl Tüketilir?

Tat olarak yeşil zeytinleri tercih ediyoruz, ancak siyah zeytinler yeşil zeytinlerden daha yağlı ve daha kalorilidir. Zeytinler kahvaltıda 5-10 adet yenebilir, salatalara katabilir veya yağ ile sos yapmak için kullanabilirsiniz. Zeytin unu olarak da tüketilen zeytin, zeytinyağı üretimi sırasında salgılanan zeytinlerin küspesinden imal edilir. Bu nedenle zeytin unu zeytine göre daha az yağlı ama oldukça lezzetlidir. Zeytin hem atıştırmalık hem de içecek olarak yenebilecek lezzetli bir besindir.

İlgili Link: Hurma Suyunun Bilinmeyen Faydaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.