Sağlık Bilgi Kaynağı

Yaşlılık Depresyonu Nedir

0 672

Dünya Sağlık Örgütü yaşlılığı; bireyin çevreye uyum sağlayabilme yeteneğini kaybetmesi olarak tanımlar. Yaş ilerledikçe baş gösteren kronik hastalıklar, çocukların evden ayrılması, emekli olup birden boşluğa düşme, boş vaktin artması ama gelirin düşmesi gibi faktörler yaşlılık depresyonunu da beraberinde getirebilir.

 

Uzmanlar, ülkemizdeki yaşlılar arasında depresyon oranının %15 ile %20 arasında görüldüğünü ifade ediyor ve bu yüksek orana rağmen çoğu yaşlının ve yakınlarının depresyonda olduğunu farketmediğini ve böylelikle tedavi olmadan yaşamını sürdürmeye çalıştığını sözlerine ekliyor.

 

Yaşlılar da Depresyonun Sebepleri Nelerdir?

 

Aslında gençlerin depresyona girme sebepleriyle yaşlılarınki aynıdır. Karamsarlık, kendine güvensizlik, dopamin, seratonin, adrenalin gibi maddelerin salgılarında azalma, beyin damar hastalıkları, yalnızlık, emekli olunca gelir kaybı, yaşıtlarının ölümleri gibi etkenler depresyon sebepleridir. Yaşlıların diğer hastalıklarında olduğu gibi yaşlı depresyonunun da bakımı zor ve maliyetlidir.

 

Uzmanlar depresyon yatkınlığınıDepresyon fiziki hastalıkları da tetikler. Özellikle kadınlar, dullar, gelir düzeyi ve sosyal statüsü düşük olanlar, üzücü ve beklenmedik ani olaylar yaşayanlar depresyona daha yatkındırlar. Beyin ve hormon hastalıkları, kronik bronşit ve amfizem, kalp krizleri, kanserler, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları da yaşlıların depresyona girme riskini oldukça arttırır” şeklinde açıkladı.

 

Depresyon Yaşlıyı Bedensel Hastalıklarından Çok Daha Fazla Rahatsız Eder…

 

Depresyon, kişiyi sosyallikten uzaklaştıracağı için kişi dışarı çıkmak istemez, insanlardan kaçar, akrabaları ve arkadaşlarıyla görüşmez ve sohbetlere katılmaz bir kenarda oturmak ister. Depresyon yaşlının sağlığını; diabet, yüksek tansiyon, eklem ve akciğer hastalıklarından daha çok bozar çünkü psikolojisi diğer hastalıklarını da olumsuz yönde etkiler. Depresyon tedavi edildiğinde tüm bedensel hastalıkların verdiği acı da azalır ve hastanın fiziksel hareketliliği artar.

Yaşlı Depresyonu Tedavisi İhmal Edilmemelidir…

Yaşlı depresyonunun metropollerde daha sık görüldüğünü vurgulayan uzmanlar yaşlı depresyonu ihmal edilmeden mutlaka tedavi edilmeli. Depresyon tedavi edilmezse, bedensel hastalıklara yatkınlık artar, uyku düzeni ve yeme alışkanlıkları bozulur, sigara ve alkol gibi maddelerin kullanımı artabilir, uzun yıllar süren evliliklerde boşanmalar görülebilir ve yaşlıda intihar riski artabilir!” uyarılarında bulundu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.