Sağlık Bilgi Kaynağı

Yara İzi Kalmaması İçin Krem Önerileri

0 677

Çeşitli yanıklar ve kaza ya da ameliyatlar sonucunda, yara olarak adlandırılan cildin deforme olma durumu meydana gelmektedir. Yara oluştuğu esnada doğru ve etkili olan tedavi uygulanmazsa, ciltte kalıcı ve ciddi hasarlar yaşandığı gözlenmektedir. Özellikle yüz, boyun, eller ve kollar gibi bölgelerde olan yara izleri hem estetik hem de fonksiyonel açıdan ve dolayısıyla psikolojik olarak kişiyi olumsuz etkilemektedir. Hekimler ve uzman kişiler tarafından yara izi kalmaması için krem önerileri verilmektedir. En çok tercih edilen krem önerileri aşağıdaki gibidir;

 

  • Fucidin Krem
  • Contractubex Jel Krem
  • İlvina Salyangoz Özlü Krem
  • Madecassol Krem
  • Zdrave Universal Krem

 

Yara İzi Oluşumuna Sebep Olan Durumlar

 

Yaranın oluştuğu bölgedeki hücreler tamamen ölerek kalıcı yaraların oluşmasını sağlar. Genellikle uzun zaman önce oluşan ve kalıcı olan yaralar, yaranın oluştuğu anda doğru ve etkin tedavinin uygulanmamasından kaynaklanır ve bu da o zamanlarda tedavi edici ilaç ve kremlerin yetersiz olmasına dayanır.

 

Bilimde olan gelişmelerle son yıllarda yapılan estetik operasyonlarından sonra kullanılan ve iz bırakmayan kremlerin bulunmasıyla bu sorun büyük oranda çözüme kavuşmuştur. İnsanların hayatlarında başlarına kötü olaylar gelebilir ve bunların sonucunda da izler bırakabilir. Bazı insanlar bu izlerden rahatsız olurken bazı insanlar ise rahatsızlık duymamaktadır. Yara izlerine sebep olan durumlar arasında birçok neden mevcuttur.

 

Yara İzi Kalmaması İçin Öneriler

 

Yara izi yaranın oluştuğu bölgeye göre her ne kadar farklılıklar gösteriyormuş gibi görünse de birçok görülemeyecek bir bölgesindeki bir iz yüzünden bile psikolojik açıdan sıkıntılara girebilmektedir. Yaranın nasıl oluştuğunu ya da ne tür şartlarda bu yaraya maruz kaldığını hatırlatmasının yanı sıra o izden dolayı kendilerine karşın bir özgüven problemi ile bile karşı karşıya kalabilmektedirler. İlgili Link: Et Beni Aldırma

 

Dermatologlar aracılığı ile hangi tür kremi ya da merhemi kullanacağına karşın doğru bir karar verilmeli ve uzmanının söylemiş olduğu tedavi yöntemi ile müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu izden kurtulmak isterken yanlış bir tedavi ile karşı karşıya kalınması durumunda daha büyük riskler oluşabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkisel ilaçların kullanımının da yaygın olarak yapıldığı bu tedavi uygulamaları kesinlikle uzman kontrolü dâhilinde uygulamaya geçirilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.