Sağlık Bilgi Kaynağı

Yanlış Halı Seçimi Alerjinizi Tetikleyebilir

0 640

Eve halı alınacağı zaman yalnızca dış görünüşü, güzelliği, evin tasarımına uyum sağlayıp sağlayamadığı göz önüne alınsa da halı seçimi konusunda tek gerekli detaylar bunlar değildir. Halının sahip olduğu yün oranı, iplik seçimi sağlık  ve hijyen açısından daha önemlidir. Bazı kişilerin yün ve sert iplik tarzı ürünlere alerjisi vardır. Bu alerji hapşırık, öksürük, kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösterebilir. Gün içinde sürekli halıların üzerinde vakit geçirdiğiniz için elleriniz, ayaklarınız hatta yeri geldiği zaman tüm vücudunuz tercih ettiğiniz halı ile temas ediyor.

Bu sebeplerden dolayı, hali hazır bir alerjiniz varsa daha da kötüye gitmemesi için yumuşak tüylü, kolay temizlenebilir ve alerjinize yan etki yapmayacak bir halı tercih etmeniz gerekir. Bir leke döküldüğü zaman kimyasal madde kullanmadan, doğal yöntemler ile temizleyebilmelisiniz. Halı Seçimi yaparken bu kriterlere dikkat etmek gerekir.

 

Hangi Halılarda Temizlik Yapmak Daha Kolaydır?            

                                            

Halı yıkama işlemi en çok ince, hafif tüylü halılarda daha kolay yapılır. Çünkü bu halılar kiri içine fazla çekemez ve temizlenmeye başlanıldığı zaman lekeyi çabuk kusar. Fakat kalın yünlü halılar lekeyi olabildiği kadar içine çeker ve yüne temizlerken kolay kolay şampuan fayda etmez. Elde yıkarken ya da profesyonel olarak halılar yıkanırken bu tür halılar tercih edilirse hijyen açısından da daha sağlıklı olacaktır.

 

Halı Yıkama Nerede Yapılmalı?

 

Halı yıkama kesinlikle elde yapılmamalıdır. Profesyonel hizmet almak halının daha uzun süreli kullanılmasına ve alerjilerin tetiklenmemesine yardımcı olur. Çünkü profesyonel olarak yıkanan halılarda kimyasal içermeyen doğal şampuanlar kullanılır. Halı yıkama makinaları tüyler zarar vermeden, dokuyu zedelemeden lekeleri derinlemesine temizler. Her bir noktaya değmesi sebebi ile halının üzerinde tek bir leke bile kalmaz.

Bununla birlikte halılar yıkanma işleminden sonra sıkma makinası ile sıkılarak fazla suyun akıtılması sağlanır. Sonrasında hiç nem kalmayacak biçimde kurutma odasında bekletilerek kurutulur. Kurutma işlemi bittikten sonra halı ambalajına konularak teslimatı yapılır. Hem güvenli, hem hijyenik hem de uzun ömürlü bir temizlik olduğu için halı yıkama hizmeti işini bilen uzman firmalardan alınmalıdır.

 

Halı Yıkama Fiyatları Nedir?

 

Halı yıkama fiyatları genel olarak firmadan firmaya göre değişir. Çünkü firmanın sahip olduğu kalite, işçilik düzeyi, halının metrekare oranına vereceği fiyat ve halı türü fiyatları etkiliyor. Bu nedenle kesin fiyat bilgisi için kaliteli bir halı yıkama şirketi bularak fiyat sormak gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.