Sağlık Bilgi Kaynağı

Yağ Bezesi İltihaplanması Nedir

0 3.868

Günümüzde insanlar özellikle yağ metabolizmasını sağlıklı kullanamıyor. Hayvansal ve bitkisel gıdalardan aldığımız yağ oranını dengelemediğimiz takdirde bir takım hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Yağ bezesi lipom ismi ile adlandırılmaktadır. Birçok kişide bu yağ bezeleri görülebilir. Vücutta şişlik olarak karşımıza çıkabilir.

Bu bezelere kesinlikle müdahale edilmemelidir. Doktor kontrolüne bırakılmalıdır. Yağ bezesi çoğu kişide kötü bir görünüm kazandırdığı için tıbbi müdahale ile aldırmayı tercih eder. Çeşitli boyutlarda olabilen yağ bezeleri gözle görülür. Yuvarlak biçimde sarı ve ya beyaz renklerde olabilir. Her yaşta görülebileceği gibi, çocuklarda görülmesi düşük olasılıktır.

Yağ Bezesi Vücutta Nerelerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

Vücudun tüm bölgelerinde görülebileceği gibi, özellikle yüz, saç derisi, genital bölge, boyun ve sırt bölgesinde oluşabilir. Genellikle ağrısızdır. Yağ bezesi iltihaplanması görüldüğü takdirde sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

En bilindik belirtilerinden biri şişliktir. Bu şişlik zamanla büyüyebilir. Dokunduğunuzda rahatça hareket edebilir. Hızlı kilo alma ile birlikte yağ bezesi de büyümede artış olur. Kadın ve erkekte eşit oranda görülür. Ailede lipom öyküsü varsa, diğer bireylerde görülme ihtimali yüksektir. Bu bezeler daha çok hareketsiz kişilerde görüldüğü öngörülmüştür.

Yağ Bezesi İltihaplanması Neden Olur?

Genetik faktörler, metabolik rahatsızlıklar, sağlıksız beslenme, ileri yaş, karaciğer hastalıkları, obezite, yüksek kolesterol, diyabet hastalığı gibi nedenlerle yağ bezesi iltihaplanması çıkabilir. Kıl köklerinin iltihabı, yağ bezesinin tıkanması için başlıca nedendir.

Çeşitli kimyasallara maruz kalmak, kılları yolmak, tıraş olmak bu nedenler arasındandır. Cilt üzerinde oluşan bir takım yaralar cilt altında kist oluşturabilir. Bu da ciltte yağ bezesi iltihabına sebep olabilir. İlgili Link ; Bioderma Ürünleri

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Olur?

Yağ bezesi iltihaplarını gözle görmek mümkün olduğu için, ayna karşısında tespit edebilirsiniz. Büyümeden kontrol altına alıp, tedavisine başlayabilirsiniz. Evde yapılan bir takım bitkisel tedaviler yağ kesesinin büyüklüğünü azaltabilir fakat tamamıyla ortadan kaldırmaz. Bu yüzden bir uzmandan destek almak en uygun olanıdır. Yağ bezesi iltihaplanması tedavisi gayet basit ve çok zaman almayan bir işlemdir. Yağ bezesini kesinlikle sivri şeylerle patlatmayın.

İltihaba çevirmemesi için o bölgenin hijyenini sağlamalısınız. Günde 2-3 kez sıcak su ile ıslattığınız havlu ile sıcak kompres yapabilirsiniz. Fazla yağ içermeyen nemlendiriciler almaya özen gösterin. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmayın. Kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bazı yağ keseleri enfeksiyon kaparak iltihaplı ve ağrılı yaralara dönüşebilir. Bu durumlarda kendi başınıza müdahale etmemeli, doktorunuza danışarak basit bir ameliyat ile sorunu giderebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.