Sağlık Bilgi Kaynağı

Verem Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0 629

Mycobacterium Tuberculosis bakterisinin solunum yollarını kullanarak ile vücutta yer edinmesi ile birlikte akciğerlerde iltihaba neden olur. Bu hastalık halk arasında verem olarak bilinir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Nefes verme, öksürme ve hapşırma gibi yollarla bulaşabilir.

 

Verem sadece solunum yoluyla bulaşmaktadır. Uykusuzluk, stres, beslenme bozukluğu, içki ve sigara gibi durumlar vücut direncini düşürdüğünden verem olma riskini artırır. Binlerce insan bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Verem günümüzde  halen en çok kayıp verilen hastalıktır.

 

 

Verem Hastalığının Tarihi

 

 

Verem çok eski tarihlere dayanmaktadır. İnsanlara bulaşması sığırcılığın başlamasıyla olmuştur. Yerleşik düzene geçilmesiyle verem hastalığı dahası olarak görülmeye başlanmıştır. 5000 yıl öncesinde ölen mumyalarda inceleme yapıldığında veremden öldüğü belirlenmiştir. Avrupa’ da 1600 yıllarında başlamıştır.

 

Verem Avrupa’ da yaklaşık 200 yıl sürmüştür. Veremi “Büyük Beyaz Veba”  Olarak adlandırmışlardır.  1800 lü yıllardan sonra veremin kalıtsal değil bulaşıcı olduğu anlaşılmıştır. Robert KOCH 1882 yılında, Tüberkuloz Basilini göstermiş ve bu çalışma ile daha sonraları Nobel ödülü almıştır. Veremin tedavisi için kullanılacak ilaç ancak 1944 yılında bulunabilmiştir. Günümüzde tedavisi mümkündür. Ancak tedavinin kontrollü olarak gerçekleşmesi gerekir.

 

Binlerce insanın ölümüne neden olan bu ölüm  “Captain Of Death” yani “Ölüm kaptanı” olarak da anılmıştır. 1800 lü yıllardaki tedavi yöntemleri korkunç ve kimi zamanda gülünç vericiydi. Taze insan kanı içerek  tedavi olmaya çalışılmıştı. Bu tüyleri ürperten tedavi yönteminin yanı sıra atla gezerek tedavi olmayı önerende vardı. Veremin ilaçları sonradan bulunsa bile günümüzde hala küresel bir tehdit oluşturtmaktadır.

 

 

Verem Hastalığının Belirtileri

 

 

Verem sinsi bir hastalıktır. Kişi hemen verem olduğunu anlamayabilir. Aylarca belirtilerini gizleyebilir. Halsizlik, kuru öksürükler alerji olarak veya astım gibi yorumlanabilir. Veremin belirtisi olarak 15 gün boyunca süren öksürme şikâyeti,  yüksek ateş, kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemeleri gibi durumlar vardır.

 

Şiddetli göğüs ağrısın olması da veremin belirtisidir. Çocuklarda kilo alamamak da bunu belirtileri arasındadır. Nefes darlığı ve yorgunluk da veremin belirtilerindendir. İleriki zamanlarda kanlı öksürük en büyük belirtilerindendir.

 

 

Verem Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Verem ilaçla tedavi edilir. Başka tedavi yöntemi yoktur. Tedavi süresi ise yaklaşık olarak 6 ay sürer. Daha fazla da sürebilir. Verem mikrobunun ölmesi için ilk başlarda 4 ilaç kullanılır. Daha sonraları balgam testi yapılır. Bu testin sonucunda göre ilaç sayısı azaltılabilir. İlaçların düzenli kullanılması oldukça önemlidir. Yoksa mikrop ilaca karşı direnç geliştirebilir. Bu durumda tedavi süresi uzayabilir. 18 veya 24 ay kadar uzayabilir.

 

Türkiye’de verem tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanır. Hastalara ise Verem Savaşı Dispanserleri ile ücretsiz dağıtılır. Verem Savaş Dispanserleri koruyucu ilaç tedavisi yürütmektedirler. Kişisel koruma BCG aşısı ile yapılır. Aşı yeni doğan bebeklere ikinci aydan sonra yapılır. Türkiye’ de hayat boyu 1 defa tek bu aşı yapılmaktadır.

 

 

Veremden Korunma Yolları Nelerdir?

 

 

Veremden korunmak için öncelikle mutlaka BCG aşısını yapmak gerekir. Özellikle bebeklere bu aşı yapılmalıdır. Aşı bebeğin vereme karşı antikor üretmesine yardımcı olur. Bağışıklığın güçlü tutulması gerekir. Çünkü vücut direncinin zayıflaması ile vereme yakalanma ihtimali yüksek olur. Yapılan aşı sürekli koruma sağlayamayabilir.

 

Bu nedenle bunlara dikkat etmek gerekir. İçki ve sigaradan uzak durmak gerekir. Erken teşhis oldukça önemlidir. Bu belirtiler varsa doktora gidilmesi gerekir. Öksürüğün kapanması gerekir. Bulunan ortam havalandırılmalı ve temiz tutulmalıdır. Bulunan ortam güneş görmelidir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.