Sağlık Bilgi Kaynağı

Varikosel Nedir

0 118

Erkeklerde testislerin karın içine giden bağlantıları toplardamar, atardamar ve meni kanalları ile gerçekleşmektedir.

Yukarıya kalbe doğru gitmesi gereken kirli kanın gidemeyerek kapak sisteminin bozulması, toplardamardaki genişleme ve bunun sonucunda alt kısımlardaki yenlerde birikmesi orada göllenmesine varikosel denir. Yani kısaca testisin toplardamarının büyümesi ve genişlemesidir. Sağ tarafta çok nadir olarak görülse de, büyük olasılıkla sol tarafta oluşmaktadır. Bunun nedeni sol taraftaki toplardamarın ana toplardamara değil de uzun bir yol kat ederek böbrek toplardamara açılıyor olmasıdır. Böylece akışta meydana gelen sorunlar göllenmeyi meydana getirmektedir.

Varikosel Kısırlağa Sebep Olur Mu?

Günümüz erkeklerin prostat kanserinden sonra en büyük kabusu varikoseldir. Genel olarak erkeklerin %15 inde görülen bu hastalık, infetilite yani kısırlığın sebepleri arasında %40 oranında azımsanamayacak bir yere sahiptir. İkinci ve daha fazla çocuk beklentisinde görünen kısırlığın %80 oranında varikoselle bağlantılı olduğu görülmektedir.

Varikosel Oluşma Sebepleri

  • Sol yumurta veninin yapısı;

Toplardamarlarda olan kapakçık mekanizmasının sol yumurtada bulunmaması veya çok zayıf olması bu sorunun oluşumunu artırmaktadır. Kan yukarıya doğru gittiğinde bu kapakçıklar geriye dönmemesi için kendini kapatır. Bu kapatma sağlanmadığında göllenmeler, genişlemeler artar ve damar genişlemeye başlayarak varikosel oluşur.

  • Fiziki Durum

Özellikle uzun boylu erkeklerde bu damar uzun seyir edip açı olarak dik gireceği için varikosel oluşumunu kolaylaştırmaktadır. İlgili Link: Vajinismus Neden Olur

  • Meslek

Mesleğin bu hastalığa etkisi önemlidir. Uzun süre ayakta duran erkeklerde örneğin öğretmenlerde, askerlerde, sporcularda v.b. gruplarda görülebilir. Özellikle karın içi basıncı çok yüksek olduğu için, kaslar kuvvetli olduğundan kanın yukarı gitmesi zor, geri dönmesi kolay olduğundan oluşmasına çok büyük katkı sağlamaktadır.

Varikosel Sorunu Hangi Durumda Ameliyat Gerektirir?

Varikosel teşhisi konulan bir erkekte ameliyat ya da takip gerektiren durumlar bulunmaktadır. Bu durumları en anlaşılır biçimde şöyle özetleyebiliriz. İlgili Link: Makatta Kondilom Neden Olur

  • Varikoseliniz var, çocuğunuz yok ve sperm durumunuz problemli ise ameliyat şartı vardır. Kısırlığın ana sebepleri arasında yer alabilir.
  • Varikoseliniz var, çocuğunuz yok ve sperm durumunuz normal ise sadece takip yapılabilir. Bunu yılda bir defa muayene edilir, sperm testlerine bakılarak yapılır.
  • Varikoseliniz var, çocuğunuz var ama tekrar çocuk istiyorsak yine ameliyat yoluyla problemin çözülmesi gerekmektedir.
  • Varikoseliniz var, çocuğunuz var ama tekrar çocuk istemiyorsak takip yeterli olacaktır.
  • Varikoseliniz var ve sosyal hayatınızı etkileyecek kadar ağrı varsa, ağrı kesicilerin bile yetersiz kaldığı hallerde,  çocuk sahibi olmanız, sperm durumunuza bakılmaksızın ameliyat uygulanabilir.

Merak edilen önemli bir hususta şudur;  ameliyat sonrası sorun kendini tekrar gösterebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.