Sağlık Bilgi Kaynağı

Vajinismus Hastalarının Korkuları

0 632

Vajinismus nedir? Vajinayı çevreleyen kasların kontrol edilemeyen istem dışı kasılma ile vajinal girişi imkansız kılan duruma vajinismus denir. Vajina cinsi ilişki sırasında penis girişi vajinal tampon uygulaması veya jinekolojik muayene öncesi istem dışı şartlandırma ile kadın kendini korumaya çalışır.

 

Vajinismus Neden Olur?

 


Vajinismus
ile karşılaşan kadın ‘’bilinçdışı şartlandırma’’ ve bilinçdışına yerleşen mesajlar nedeniyle kendini koruma refleksi devreye girer. Bu durumun katlanılmazlığı gün geçtikçe kat be kat artar. Sonunda içinde çıkılmaz bir hal alır.

 

Psikolojik Sebepleri

 

Psikolojik sebepler içerisinde çocukluk çağından itibaren cinsellikle ilgili anlatılanlar bile etkilidir. Bedensel açıdan kızlık zarı, ve dış genital bölgede olan yapısal problemler sebebi ile cinsî ilişki yaşanamaz.

 

 Bastırılmış Cinsel Kimlik 

 

Gelenekçi toplumlarda kadın cinsi kimliğinin bastırılmış olması,
Ailede kadın figürün ezilmiş  olması, baba, abi gibi ailedeki erkekler  tarafından baskı görmesi, o ailede yetişen kızlarda kadın kimliğine bilinçdışı bir başkaldırmaya, ‘’kadın olmayı’’ reddetmeye neden olabilir.

 

Korkuları

 

Ağrıdan kaçınma, kendini korunma refleksidir. Fiziki rahatsızlık olmamasına rağmen kişideki bu  korku, endişe, gibi sebeplerden ötürü  cinsel ilişki imkânsızlaştıran boyutlara ulaştırır. Vajinismus endişesi yaşayan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene sırasında bacaklarını kapatır. Bu durumda stresler hat safhadadır. Zamanla birlikteliği tehlikeye girer.

İlk gece korkusu


İlk gece korkusu ve görülen en sık sebeplerden biridir. Kadın, ilk gecede mutlaka canının yanacağını, kızlık zarının girişinde aşılmaz bir duvar olduğunu, ve bu zarın ‘, yırtılması’’ ile kanamanın çok olacağına inanır. Ağrı ve acı konusunda kendini şartlandırmış olan kadın, ilk cinsi deneyiminde başarısız olur ve daha sonraki cinsel birliktelik denemelerinde de vajen çevresindeki kasların  kasılması nedeniyle ilişkiden kaçınır.

 

Hissettirdikleri

 

Vajinismuslu kadın, , kaygı, endişe, suçluluk hissi benzer biçimde sıkıntılı durumları ardı arkasına yaşar. Çözüm bulacağına inanmamak her geçen gün eşinden  uzaklaşmak, gittikçe artan  korkular da hastalığın devamı niteliğindedir. Vajinismuslu   ‘kadın kadınlığın getirdiği ezilmişlik ve aşağılanma duygusundan kaçınmak ister. Özellikle geçmişinde taciz ve cinsi istismar yaşamış kadının  cinsellikten kaçınma ve bunun neticesinde vajinismus görülebilir.

 

Vajinismus Belirtileri

 


Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik denemesi sırasında oluşan kasılmalar tüm vücutta etkili olur. Bu kasılmalara,  korku da eklenince panik öfke ve ağlama krizleri bile yaşanabilir. Beraberinde ilişkiye izin vermemesi, kendini kasması özel günlerde tampon kullanamama, jinekolojik muayene olamama yaptıramama,  gibi durumlar yer almaktadır.

 

Vajinismus Tedavisi

 

 Vajinismus Kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Bilinçdışı kaynaklı bu durum ile uzman bir doktordan yardım almadan baş edilmesi mümkün değildir.  Vajinismus bir cinsi işlev bozukluğudur. Tedavisi Cinsel terapidir. Cinsel terapi eğitimi almış olan tecrübeli bir hekim ile tedavi şansı fazla yüksektir. Ertelenmemeli ve bu sorunun ilişkinizi yok etmesine izin vermemelisiniz. Vajinismus problemi yaşayan bir kadının öncelikle kendini tanımasına yönelik bir tedavi uygulanır. Jinekolojik muayene aşamasının geçilmesi aşamasından sonra Verilen cinsi bilgiler sonrasında artık öğrenme tedavisine geçilir Bu da egzersizler ile gerçekleştirilir. Amaç, kadını bu korkularından kurtarmak ve yaşadığı kasılmaların nedenini saptayarak uygulanan tekli ve eşli seanslarla çiftlere sağlıklı bir cinsel yaşam kazandırmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.