Sağlık Bilgi Kaynağı

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ?

0 601

Her insanın vücudunda mantar bulunur. Fakat belirtileri ve dışarıya vurduğu yer farklıdır. Mesela kimisinde parmak aralarında, kimisinde göğüs arası, kulak arkası, saç diplerinde, kimisinde ise vajina veya makat bölgesinde zuhur edebilir. Vajinal mantar ise, vajina bölgesinde olan mantar bakterisinin o bölgede oluşturduğu hafif sızı ve kaşınma etkisini bırakan bir çeşit hastalıktır.

Zamanla artan ve etkisi çoğalan bu bakteri giderilmediği ve tedavi edilmediği sürece sıkıntı vermeye devam edecektir. Bu sebeple ihmal edilmemeli ve hızlıca edilmelidir. Zira ertelendikçe yayılıp, tedavisi zorlaşabilir.

Vajinal Mantar Bulaşıcı Mıdır?

Mantarın binlerce çeşidi vardır. Kimisi bulaşıcı bakterilere sahip olup, kimisinde bulaşıcılık özelliği olmaz. Mesela tırnak ve parmak aralarında oluşan mantarlar aynı çorabı, terliği giymekle ve ayakların birbirine değmesi ile bile bulaşabilirken, kulak arkasındaki sadece o bölgeden kalabilir. İlgili Link: Genital Bölgede Sivilce Oluşumu Nedenleri

Yani cinsine göre ve mantar bakterisinin çeşidine göre bulaşıcılığı değişecektir. Vajinal mantara gelinecek olursa, bulaşıcı olmadığı tespit edilen bu mantar zamanla yer değiştirebilir. Mesela bazen vajinanın iç kısmında kaşınma etkisi olurken, bazen dış kısmında veya makat bölgesinde rahatsızlık verebilir. Bunun yanı sıra en çok merak edilen konu cinsel yolla bulaşıp bulaşılmayacağı olduğundan bulaşmayacağı bilinmelidir.

Vajinal Enfeksiyon Tedavi Yöntemleri 

Vajinal enfeksiyon her ne kadar bulaşıcı olmasa da, kişiye oldukça sıkıntı verir. Beklenmeyen zamanlarda etki gösterip, kaşıntıya maruz kalmak toplum içerisinde de olabileceği için rahatsızlık verecektir. Bu sebeple tedavi edilmeli ve sıkıntı giderilmelidir.

Zaten bulaşıcı bir hastalık olmadığı için kolay tedavi edilecektir. Genellikle mantara özel merhemler veya ilaçlarla tedavi edilme yöntemi bilinse de doğal yollarla evde kısa sürede tedavi edilmesi de mümkündür. Öncelikle her evde bulunan doğal malzemelerle mantar enfeksiyonunu gidermeye çalışmak daha doğru bir tercih olacaktır. İlgili Link: Rahim Genişlemesi Nedir?

Doğal Yollarla Tedavi İmkânı 

Vajinal enfeksiyon için her hangi bir krem veya ilaç almadan önce evde doğal yollarla tedavi edilmeye çalışılması daha uygundur. Zira bazısı hemen etki göstererek enfeksiyonu giderebilir. Vajinal enfeksiyon için en etkili çözümlerden birisi sirkedir.

Bakteri ve mikrop kırıcı özelliğe sahip olan üzüm veya elma sirkesinden bir pamuğa sürülür ve üzerine de hakiki zeytinyağı damlatılır. Bu karışım vajinal bölgeye günde bir defa sürüldüğünde mutlaka etkisi görülecektir. Eğer gerek duyulursa günde iki kere de sürülebilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu karışım şiddetli kaşıntıdan sonra sürülürse yanma hissi oluşturabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.