Sağlık Bilgi Kaynağı

Vajina Kasılması Nedir?

0 425

Vajina kasılması; ilişki sırasında gerçekleşerek kişinin cinsel haz duymasını sağladığı gibi erkek cinsel organının  vajinaya girişi esnasında da vajina kasılması meydana gelerek cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir. Vajina kasları demişken vajinadaki kasları sıkıp bırakma yönteminden de bahsetmek gerekir.

Örneğin kadın idrarı geldiğinde vajina kaslarını sıkarak idrarın çıkışını engeller. Bunu vajina daraltma vb. gibi amaçlarla isteyerek yapmak ise keğel egzersizi olarak adlandırılır.

Pelvik taban egzersizleri sırasında kadın; idrarını tutmak için kullandığı kasları sıkıp bırakır. Keğel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde idrar kaçırmayı ve rahim sarkmasını engeller, daha kolay orgazm olmayı sağlar, normal doğumun sağlıklı bir şekilde yapılmasında etkili olur.

İlişki Sırasında Vajina Kasılması 

Cinsel uyarının artışıyla beraber vajina ve rahimde ritmik kasılmalar hissedilir. Buna yoğun cinsel haz eşlik eder. Cinsel birliktelik veya mastürbasyon sırasında kadın arka arkaya birkaç kez orgazm olabilir. Vajinada meydana gelen bu kasılmalar yaklaşık 10-20 saniye sürer. Bununla birlikte kadın aynı durumu uykusunda da yaşayabilir. Bazen yalnızca cinsel fantezileri hayal etmek bile kadının uyarılmasına yetebilir ve ritmik vajina kasılmaları başlayarak orgazm gerçekleşebilir. İlgili Link: Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ?

Fakat bazı kadınlarda bu kasılmalar meydana gelmez. Orgazm bozukluğu olarak adlandırılan bu durumun tedavi edilmesi gerekir.

Vajinismus 

Vajina girişinde bulunan kasların istemsiz kasılması ve bunun sonucunda cinsel birlikteliğin ağrılı hâle gelmesi veya hiç gerçekleşememesi, vajinismus olarak adlandırılır.

Vajinayı çevreleyen kasların (pelvik taban kaslarının) istem dışı kasılmalar; penisin vajinaya girişine engel olur. Vajen etrafında yer alan pubokoksigeal kas kasılırken ağrı hissedilir.

Vajinismus Çeşitleri 

Primer vajinismus: Kişinin ilk cinsel ilişkisinde vajinasının kasılması ve ilişkiye girmesinin mümkün olmamasıdır. Bu kadınlar vajinaya giren her şey için (ilaç, fitil vb.) aynı tepkiyi gösterirler. Vajinal muayene olmak da onlar için mümkün değildir. Bunun temel sebebi ilk gece hakkında öğrenilen kulaktan duyma bilgilerdir. İlgili Link: Vajinismus Hastalarının Korkuları

Sekonder vajinismus: Ağrılı jinekolojik muayene, kürtaj, düşük, zor doğum ve buna benzer travmalar nedeniyle meydana gelir.

Vajinismus Nedir
Vajinismus Sebepleri

Vajinismus Sebepleri

İstemsiz olarak meydana gelen bu durum kişilerin cinsel hayatını olumsuz etkiler ve psikolojik olarak yıpratır. Vajinada kasılma nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Yanlış cinsel bilgiler edinmiş olmak, ilk gece korkusu
 • İlişkiye zorlanmak, aile içi ensest ilişkiye veya tecavüze maruz kalmak, ebeveynlerinin cinsel birlikteliğine tanık olmak, doğum ânını görme veya doğum videosu izleyip korkmak
 • Aşırı stres, panik ve kaygı, özgüven eksikliği
 • Vücudunu beğenmemek yahut vücut algısında bozulmaya sebep olan psikolojik rahatsızlıklar yaşamak
 • Vajinanın kısa veya perdeli oluşu
 • Kızlık zarında görülen yapısal bozukluklar
 • Bartholin kisti ve apsesi
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Vulvar Vestibulitis Hastalığı.
 • Pelvik Inflamatuar Hastalığı
 • Vulvodiniya/vestibulodiniya
 • Vajina atrofisi
 • Vajina prolapsusu

Vajinismus Tedavisi

İstemsiz vajina kasılması nasıl tedavi edilir? sorusunu cevaplandırırken öncelikle şunu söylemeliyiz ki; vajinismus hastalığının tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Her şeyden önce hasta bu problemi kabullenmelidir. Bu rahatsızlık ekip çalışmasıyla tedavi edilir. Yani hem jinekolojik hem de psikolojik destek şarttır.

İstemsiz vajina kasılmasını tedavi etmek için önce soruna yol açan fiziksel ve ruhsal problemlerin tespit edilmesi gerekmektedir.

 • Kızlık zarının çok kalın ve sert olduğu tespit edilirse bu zarın çıkarılması mümkündür.
 • Cinsel terapi için uzman bir psikoloğun ve psikiyatristinin yardımına başvurmak gerekir. Bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleriyle hastanın cinsel yaşam kalitesi iyileştirilebilir.
 • Solunum egzersizleri, keğel egzersizleri ve gevşeme egzersizleri de istemsiz vajina kasılmasının tedavisi için uygulanan yöntemlerdendir.
 • Cinsel ilişki sırasında istem dışı vajina kasılmaları yani vajinismus tedavisi için botoks uygulanmasına, ürojinekolojik fizyoterapiye, vajinal dilatatörlere de başvurulabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.