Sağlık Bilgi Kaynağı

Uzm. DT Merve Kurt Fonksiyonel Ortodonti Tedaviler Konusunda Bilgi Verdi!

0 51

Çocukların büyüdükleri dönemde, çene kemiklerinde var olan sıkıntılara müdahale etmek amacıyla fonksiyonel ortodonti tedaviler uygulanır. Bu tedavilere yönelik olarak yaptığı açıklamada Uzm. DT Merve Kurt ‘’ çocukların büyüme süreçlerinde haliyle çene kemikleri de gelişir. Bazı çocuklarda ise bu gelişimde aksaklıklar meydana gelir. Alt çenenin olması gerekenden daha geride kalması bu aksaklıklar arasında sayılabilir. Uygulanan tedavi yöntemleri ile bu problemlere müdahale edilir’’ dedi.

Fonksiyonel ortodonti tedavileri, çocukların ağız ve diş gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bu uygulama sonrasında çocuğun apareylere alışması zaman alabilir. Bazı çocukların alışma sürecinde konuşmalarında bozulmalar da olabilir. Dayanılmaz boyutta olmayacak şekilde ağrılar yaşanabilir. Bunların hepsinin geçici olduğu bilinmeli ve çocukta bu şekilde motive edilmelidir. Burada tedavi sürecinin başarıyla tamamlanması için mutlaka doğru bir zamanlanın yapılması şarttır!

Fonksiyonel Ortodonti Tedavide Doğru Zamanlama

Bursa Ortodonti Uzmanı Uzm. DT Merve Kurt, uygulanan bu tedavi yöntemleri için zaman en önemli kriter olduğunun altını çiziyor. Çenenin doğru şekli alabilmesi için çocuğun gelişimini tamamlanmamış olması büyük önem taşır. Dolayıyla tedavinin uygulanabilmesi için çocuğun yaşının buna müsait olması gerekir. Aksi halde maalesef bu tedavinin uygulanması mümkün değildir.

Uzm- DT Merve Kurt Kimdir
Uzm- DT Merve Kurt

Uygulaman tedavi plana ile çocuğun çenesinin ne şekilde büyümesi gerektiğine dair yönlendirme yapılır. Bunun için ise ‘’fonksiyonel apareyler’’ kullanılır. Bu müdahale sayesinde çocuğa hem fiziksel hem de psikolojik yönde fayda sağlanmış olur. Burada kapsamlı bir tedavi sürecinin varlığı ortodonti tedavisinin de başarısını doğrudan etkilemektedir.

Fonksiyonel Ortodonti Tedavi Süreci

Bu tedavi sürecine yönelik, hem çocuklar hem de ebeveynlerinin tedirgin olması normaldir. Bu noktada tedavinin önemli bir gereklilik olduğu düşünülmelidir. Sürece dair çıkarımlarda bulunan Uzm. DT Merve Kurt’’ tedaviye yönelik çıkarımlarda bulunulmadan önce bir uzmanla görüşülmelidir. Çünkü her hastanın tedavi süreci durumuna ve seçilen yönteme göre değişir. Fonksiyonel apareyi ne kadar süre kullanılması gerektiği yine hastalara göre farklılık gösterir ‘’ dedi. Ayrıca yine Kurt, bu süreçte doğru netice almak için mutlaka doktor yönlendirmelerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. İlgili Link: Madde Madde Diş Teli Tedavisinde Merak Edilenler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.