Sağlık Bilgi Kaynağı

Uyuz Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 80

Halk arasında ‘’gidişik’’ olarak adlandırılan ‘’uyuz’’, uyuz böceği denilen parazitin, derinin altına girip bu dokudan beslenerek yaşaması ile ortaya çıkmaktadır. Peki uyuz hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır? Uyuz bir cilt hastalığıdır. Vücutta kaşıntıya, yaralara ve şişliklere sebep olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır ve hem insanlara hem de hayvanlara bulaşabilmektedir. Tedavisi ise oldukça kolaydır.

Uyuz hastalığı her yaş grubunda çıkabilmektedir. Kalabalık ortamlarda yayılma olasılığı yüksektir. Yatakhane, yemekhane, yetimhane, askeri kışlalar gibi ortamlarda sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Uyuz hastalığı genel olarak;

·         Parmak aralarında ve koltuk altlarında

·         Genital bölgelerde

·         Derinin katlanabildiği bölgelerde, örneğin göğüs altlarında veya göğüste

·         Dirsek içlerinde, dizlerde veya bileklerde

·         Popo lobları arasında

·         Ayakta, ayak altında

·         Kürek kemiklerinin iç bölgelerinde

·         Yüzde ve boyunda

·         Avuç içlerinde görülmektedir.

Uyuz Nasıl Oluşur?

Uyuzun vücut kirliliğinden veya pis ortamlarda bulunmaktan oluştuğuna inanılmaktadır. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Uyuz hastalığı hijyenik ortamlardan bulaşabilmektedir veya temiz vücutta da oluşabilmektedir. Uyuz mikrobu insanlara veya hayvanlara uyuz böceği denilen parazitin vücut ile temas etmesiyle oluşmaktadır. Genellikle bu parazit sokak hayvanlarında bulunmaktadır. Parazitin derinin altına yerleşip oradan beslenmesiyle oluşur ve temasından sonraki 15 gün içerisinde tüm vücuda yayılmaktadır.

Uyuz Belirtileri Nelerdir? 

Uyuz vücut ile temas eder etmez belirtilerini göstermez. En fazla 1 ay içerisinde vücutta oluşan kaşıntıyla meydana çıkmaktadır. Sıcak yerlerde kaşıntı şiddetlenmektedir. En yaygın belirtileri ise;

·         Kaşıntı, kızarıklık

·         Şişlik veya kaşınmadan ötürü oluşan kabarmalar

·         Parazitin deriyi yemesinden dolayı deride oluşan beyaz renklerdeki ince kanallar

·         Kaşıntı bölgesinde oluşan iltihaplar veya kabuklanmalar şeklinde sıralanmaktadır.

Uyuz belirtileri gösteren kişiler uyuz hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını internetten veya doktor yardımıyla bulabilmektedirler.

Uyuz Hastalığı Nedir
Uyuz Hastalığı Sebepleri

Uyuz Nasıl Bulaşır? 

Uyuz görülebilen bir boyutta değildir, çok küçüktür. Vücuda girdikten sonra birçok yolla bulaşabilmektedir. Uyuz hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı kadar nasıl bulaşabileceğini öğrenmek de çok önemlidir. Sadece cilt temasıyla bulaşmamaktadır. Cinsel temas, tokalaşma, aynı yatağı kullanmak, ortak eşyaların kullanılması, aynı giysilerin yıkanmadan giyilmesi uyuz mikrobunun bulaşmasını sağlamaktadır. Uyuz hava yolu ile bulaşmaz. Deride kanallar açarak ilerlemektedir. Kıyafetlerde yaklaşık 3 gün canlı kalmaktadır. Dolayısıyla temiz ve farklı kıyafetler giymek önemlidir. Genel olarak temas gerektiren şeyler uyuz mikrobunun bulaşmasına neden olmaktadır.

Uyuz Tedavisi Nasıldır? 

Uyuzun birçok tedavi yöntemi vardır. Önemli olan uyuz hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır ve belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını öğrenmektir. Öğrendikten sonra doğru tedavi ile uyuz çok çabuk atlatılabilmektedir.  

İlgili Link: Evcil Hayvan Alerjisi Nedir?

Uyuz tedavisinde genellikle kremler kullanılmaktadır. Kremler her zaman temiz bir cilde genellikle banyodan sonra sürülmektedir. Bu sebepten dolayı halk arasında uyuzun kirli vücuttan çıktığına inanılmaktadır. İnsanlar uyuz olduklarını söylemekten çekinmektedir. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Uyuz için kullanılan kremlerin yapısından dolayı banyodan sonra, gözenekler açıldığı için sürülmesi daha iyi gelmektedir.  Ayrıca kremleri gece yatmadan önce sürmek en etkili tedavi yöntemidir. Çünkü uyuz geceleri daha da şiddetlenmektedir.  Yetişkinlerde evde tedavi rahatlıkla uygulanabilir fakat çocuklar doktor gözetimi altında tedavi edilmektedir.

Günlük kıyafetlerin sürekli değiştirilmesi ve temizce yıkanması gerekmektedir. Uyuz hastalığı bulunan kişilerle temas edilmemeli ve aile içerisinde bulunan herkesin düzenli olarak verilen ilaçları kullanması gerekmektedir. Sürekli kullanılan eşyalar yüksek bir sıcaklıkta yıkanmalıdır. Tokalaşmak veya kalabalık ortamlarda bulunmak tedaviyi geciktirecek veya bulaşıcılığı artıracaktır. Mutlaka doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalıdır. Aksi taktirde kaşıntılar farklı yaralara ve hastalıklara dönüşebilmektedir.

Kükürtlü sabun, sirke, tuzlu su, kekik ve nane yaprakları, sabun otu ve sarımsak ise uyuz için bitkisel tedavi ürünleridir. Bu ürünleri vücuda sürmek, suyunu kaynatıp içmek tedavide uyuz kremi kadar etkili bir yöntem olmaktadır. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar uzanan süreç içerisinde uyuz hastalığı her zaman karşımıza çıkan bir rahatsızlık olarak her zaman gündemde yer almaktadır. Bu noktada uyuz hastalığının tedavisi noktasında farklı alternatiflerden de söz etmek mümkün olmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.