Sağlık Bilgi Kaynağı

Unutkanlık Sorununuz Varsa B12 Eksikliğiniz Olabilir

0 603

Suda çözünen bir vitamin olan B12 vücutta az da olsa depolanabilmektedir. Vücutta eksikliği unutkanlıktan, kansızlığa kadar birçok hastalığa sebep olabilmektedir.

 

B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Unutkanlık Sorunu

 

B12 vitamini diğer B vitaminleri gibi suda çözünür. Başta DNA sentezlenmesi, sinir sisteminin çalışması, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi olmak üzere birçok metabolizma faaliyetinde görev almaktadır. Kimyasal yapısı oldukça karmaşık olan B12 vitamininin merkezinde kobalt bulunmakta ve kobalamin adını da bu element sayesinde almaktadır.

 

İnsan ve hayvan bağırsağında bir miktar sentezlenebilen B12 aynı zamanda doğada bazı bakteri ve arkeler tarafından üretilmektedir. Hayvanlar kendi bağırsaklarında sentezlenen B12 vitaminini absorbe edebilirken insanlarda bu durum söz konusu değildir. İnsanlarda bağırsaklarda üretilen B12 vitamininin absorbe edilebilmesi için midede bir çeşit proteine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu protein ile sentezlenemeyen B12 vitamini vücut tarafından emilemez ve dışkı ile vücuttan atılmakta bu sebeple B12 vitamini içeren yiyecekleri beslenme yolu ile almamız gerekmektedir. İlgili Link: Bir Vitaminden Daha Fazlası K Vitamini İle İç Kanama Riskini Azaltın

 

B12 vitamini daha çok hayvansal kaynaklarda bulunmakta bitkisel kaynaklarda az bulunmaktadır. Ayrıca bitkisel kaynaklı olanlar inaktif oldukları için insan vücudu tarafından emilemezler. Bunların emiliminin gerçekleşebilmesi için bakteri ve arkelerde bulunan bir çeşit enzime ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sebeple vegan ve vejetaryen beslenenler B12 vitaminleri ile beslenmelerini desteklemelilerdir.

 

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

 

Birden çok faydası bulunan B12 vitamini;

 • B12 vitamini normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
 • B12 vitamini sinir sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur.
 • B12 vitamini normal homosistein metabolizmasını destekler.
 • B12 vitamini normal psikolojik fonksiyonların işleyişinde rol oynar.
 • B12 vitamini normal kırmızı kan hücresi oluşumuna ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.
 • B12 vitamini yorgunluk ve bitkinliğin azaltılmasına katkıda bulunur ve hücre bölünmesinde rol oynamaktadır.

 

B12 Vitamini Önemi Nedir?

 

Protein yapıda olan B12 vitamini vücut enerji üretimini arttırır, kandaki O2 seviyesinin iyileşmesini sağlar, doğurganlığı arttırır, hüre oluşumunun hızlanmasını sağlar, sinir uçlarının gelişmesini sağlar. Hayvansal gıdalarda bulunan bu protein yumurta, süt ve süt ürünleri, balık, et ve et ürünlerinde yüksek seviyede bulunmaktadır. Bitkilerde az bulunur, bu nedenle vejetaryen beslenme modellerinde B12 eksikliği olasıdır.

 

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 

B12 Eksikliği

İnsan sağlığında önemi bulunan vitaminler suda çözünen ve yağda çözünen olarak iki grupta incelenmektedir. B12 vitamini protein yapılı olduğu için ısıya duyarlı ve suda çözünen bir vitamindir. DNA’nın temel vitamini olarak bilinen B12 vücutta yeterince bulunmadığı ve önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 

B12 vitamini eksikliğine neden olan faktörler arasında B12 vitamini içeren besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesi, bazı durumlarda bol miktarda tüketilmesine rağmen bağırsakta yeterli derecede emilememesi ve bazı ilaçların uzun süreli kullanımı bulunmaktadır. Ayrıca vücutta B12 rezervleri tamamen tükenmeyene kadar B12 eksikliği gözlemlenmeyebilmektedir.

 

B12 vitamin eksikliğinde;

 • El kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi
 • Özellikle bebeklerde ve çocuklarda gelişmede gerilik
 • Kansızlık
 • Sinir sisteminde bozulma
 • Yürümede zorlanma, dengesizlik gözlenebiliyor.
 • Dilin şişmesi
 • İshal şikayeti
 • Kulakta çınlama
 • Ciltte sararma
 • Çarpıntı
 • Ağrı ve hassaslaşma
 • Uzun süreli zihinsel yorgunluk görülebilmektedir.

 

B12 Değeri Kaç Olmalıdır?

 

Unutkanlık Sorununun Çözümü

İnsan vücudunun B12 vitamin ihtiyacı günlük 2-3 mcg’dir. Hamile ve emziren kadınlarda ise bu miktar daha fazladır. B12 vitamininin miktarı testlerde 200 pg/mL ile 800 pg/mL arasında olması gerekmektedir.

 

B12 Eksikliği En Çok Kimlerde Görülmektedir?

 

Yaşlılarda özellikle 65 yaş ve üstü kişilerde B12 vitamini emilimi yavaşlaması ile B12 eksikliği görülmektedir. Ayrıca vejetaryenler, sürekli diyet yapanlar, zayıflama ameliyatı olanlar, alkol bağımlıları, yetersiz besleneler veya hamileler, bağırsakta aşırı bakteri çoğalanlar, AIDS hastası kişilerde görülme olasılığı diğerlerine göre daha fazladır. İlgili Link ; Alzheimer Hastalarının Yakınlarına Öneriler

 

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

 

Eksikliğinde halsizlik, yorgunluk, depresyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkan B12 vitamini eksikliği tedavi edilmez ise ilerleyen aşamalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kan testi ile kandaki seviyesine bakılarak karar verilen B12 seviyesi için en uygun destek dozu doktora danışılarak kullanılmalıdır.

 

B12 eksikliği tedavisi, güçlü B12 hapları ya da B12 vitamin iğnesi ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir. B12 vitamin eksikliği tedavi edilerek giderilmediği takdirde geri dönüşü olmayan nörolojik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

 

B12 Vitamini Besinleri Nelerdir?

 

Vücut tarafından üretilemeyen B12 vitamini besinlerden almaktayız. B12 vitamini bulunan besinler: Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer sakatatı, böbrek sakatatı, çeşitli deniz ürünleri, süt, yoğurt, peynir, yumurtadır.

Ciğer: Özellikle kuzu ciğeri B12 vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gram kuzu ciğerinde günlük tüketilmesi gerekenden oldukça fazla B12 vitamini bulunmaktadır.

Kabuklu Deniz Ürünleri: Mide ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri de B12 vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu deniz ürünlerinde demir, çinko ve bakır çokça bulunur. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri kolesterol bakımından zengin olduğu için kolesterol hastaları tüketirken dikkatli olmalıdırlar.

Sığır Eti: B12 vitamini bakımından oldukça zengin olan sığır eti, hayvanın bölgelerine göre etteki B12 miktarı değişiklik gösterebilmektedir.

Balık: Omega 3 yönünden zengin olan balıklar aynı zamanda B12 açısından da oldukça zengindir.

Yumurta: İçerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunan yumurta içerdiği kolesterol bakımından kolesterol hastaları tüketirken dikkatli olmalıdır.

Peynir: Protein ve kalsiyum bakımından da zengin olan peynir aynı zamanda önemli B12 vitamini kaynaklarından birisidir. İlgili Link;  Uyku Bozukluğu 

 

Pişirme Süresi B12 Miktarını Etkiler mi?

 

Besinleri pişirme süresinin artması ve derecesinin yükselmesi B12 vitamini kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca B12 vitamini yönünden zengin besinler olan balık ve karaciğerin suda haşlandıktan sonra sularının dökülmesi suda çözünen bir vitamin olduğu için ciddi B12 vitamin kayıplarına neden olmaktadır.

 

B12 Vitamini ve Unutkanlık İlişkisi Nedir?

 

Bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan unutkanlık pek çok insanın hayatını olumsuz etkilemekte, altında birden fazla neden yatabilmektedir. Uzmanlar bunama, trafik kazası, kafa travması, menenjit geçirme gibi organik nedenler dışındaki sebepler haricinde unutkanlığın çok sık rastlanılan bir durum olmadığını belirtmektedir.  Unutkanlığın en çok bilinen sebepleri arasında bulunan “Demans Sendromu” kişinin entelektüel ve sosyal yeteneklerinin, günlük fonksiyonlarını etkileyecek şekilde ilerleyici bir kayıptır. Hastalık, doğası gereği sürekli ilerleyerek seyir etmektedir.

 

Demanslı kişilerde hafıza ve mantık yürütme, yer ve zaman tayini, anlama ve konuşma güçlüğü, basit işleri yapamama gibi bozukluklar görülmektedir. Demans dışında unutkanlığa sebep olan hastalıklar; Tiroid bezi hastalıkları, depresyon ve stresten kaynaklanan hastalıkalr, inme, kafa travmaları, tümörler, beyne az kan gitmesi hastalıkları, vücut direncini kıran hastalıklar ve benzerleridir. B12 eksikliğiniz yoksa bu hastalıklara baktırabilirsiniz.

 

Eksikliği birçok hastalığı beraberinde getiren B12 vitamini unutkanlık sebeplerinden olmaktadır. Basit gibi görünse de küçük çaplı unutkanlıklarınızın gelecekte nörolojik problemlere zemin hazırlamaması için B12 eksikliğini önemsemeli ve önlem almalısınız. Unutkanlık bir hastalık olmamakla birlikte bazı hastalıklar için erken belirti olarak kendini gösterebilmektedir. Bu sorunları yaşamak yerine tedavi olmak çok daha kolaydır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.