Sağlık Bilgi Kaynağı

Uçuk Nasıl Geçer Uçuk Çıkmasının Sebebi Nedir?

0 26

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan uçuk genellikle dudak, burun ve çenede görülür. Şiddetli tahrişe ve ağrıya neden olan uçuk, konuşmayı ve yemek yemeyi zorlaştırır. Uçuğun nedeni herpes virüsüdür. Enfekte olduğunda bulaşıcı hale gelen uçuk, cilt teması yoluyla yayılır. Stres ve hormonal değişiklikler gibi nedenler de uçuklara zemin hazırlar. Herpes tedavisi için bazı bitkisel yöntemler olduğu gibi kremler de vardır. Söz konusu bitkisel çözümleri deneyerek evde uçuklardan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Herpesten şikayet etmeyenlerin sayısı çok azdır. Uçuk sorunu yaşayanlar uçuklara bitkisel çözümler arıyor. Herpesin sebep olduğu uçuk en yaygın hastalıklardan biridir. Herpes için iyi olan birçok yöntem vardır. Son aylarda internette uçukla ilgili birçok araştırma ortaya çıktı. Peki, uçuğa ne iyi gelir? Herpes nasıl çalışır? Herpes’e ne sebep olur?

Neredeyse Herkesin Ortak Sorunu Uçuk 

Uçuk, özellikle mukozal alanlarda (dudaklarda) yaygındır. Pek çok kişinin şikayet ettiği bu duruma alternatif bitkisel çözümler var. Herpes, hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez karşılaştığı vücuttaki bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Çok ağrılı olan ve kişiyi endişelendiren uçuk tedavi edilmeden iltihaplanır. Genellikle dudaklarda kabarcık şeklinde görülen uçuklar bir hafta içinde kendi kendine geçer. Uçukların ana nedeni Herpes adı verilen bir virüstür. Herpes genellikle dudak, burun ve çene bölgesinde görülür. Evde yapılabilecek bazı bitkisel yöntemlerle uçuk hızla bulaşabilir.

Uçuğa Ne Sebep Olur? 

Uçuğun ana nedenlerinden biri herpes virüsüdür. Uçuk kuru ve kabuklu ise bulaşıcı değildir, ancak uçuk ilerledikçe sıvı toplamaya başlarsa uçuk bulaşıcı hale gelmiştir. Herpes’e neden olan virüs cilt teması yoluyla bulaşır. Aynı zamanda ilişki sırasında oral seks de ağızda uçuk yayılmasına neden olabilen etkenlerden biridir. Ağızda yayılan uçuk virüsü de ciddi sorunlara neden olabilir ve tedavisi zor uçuklara neden olabilir. Hormonal değişiklikler (adet sırasında), ateş, yorgunluk, duygusal stres, cilt yaralanmaları ve aşırı güneşe maruz kalma gibi faktörler uçuklara neden olan virüsü yeniden aktive edebilir.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir
Uçuğun Belirtileri

Uçuğun Belirtileri Nelerdir? 

Herpes enfeksiyonundan hemen önce ortaya çıkan uyarı işaretler şunları içerir:

·         Dudakta veya çevresindeki deride kaşıntı

·         Yanmayla beraber ağrı

·         Karıncalanma

Kabarcıklar ortaya çıkmadan önce şu şikayetler görülebilir:

·         Boğaz ağrısı

·         Ateş

·         Tükenmişlik, halsizlik

·         Kas ağrıları

·         Baş ağrısı

·         Servikal(boyun) lenf düğümlerinin şişmesi

·         Yutkunmayla ağrı

·         Sinirlilik

Uçuğun Cilt Belirtileri 

Dudaklarda, diş etlerinde, ağızda veya boğazda uçuk nedeniyle sıvı dolu kabarcıklar veya kızarıklık görülebilir. Kabarcıklar aniden gruplar halinde belirir. Bu kabarcıklar kısa bir süre sonra patlayarak açık yaralara dönüşür. Yara, kırmızı bir arka plan üzerinde küçük düz gri yaralara benzer. Birkaç gün sonra kabuklanmaya ve daha kuru ve sarı görünmeye başlayacaktır. Ağız yaraları ağrılıdır ve ağrı ilk başta çok şiddetlidir. Ağrı yeme ve içmeyi zorlaştırır. Dudaklarda, diş etlerinde, dilin ön kısmında, yanaklarda, boğazda ve damakta yaralar oluşabilir. Diş etleri hafif şiş ve kırmızı olabilir, kanama olabilir. Boyundaki lenf düğümleri şişebilir ve ağrılı hale gelebilir. Herpes virüsü, 20’li yaşlardaki gençlerde boğazda ve bademciklerde sığ yaralara ve grimsi lekelere neden olabilir.

Semptomlara zemin hazırlayan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

·         Adet dönemleri veya hormonal değişiklikler

·         Güneşe aşırı maruz kalma

·         Vücut ısısının artması nedeniyle ateş

·         Travma

·         Enfeksiyonlar

·         Tahriş olmuş ve kuru dudaklar

Uçuğa Ne İyi Gelir? 

Dudak uçukları çoğu kişinin şikayet ettiği bir hastalıktır. Dudak uçukları için de harika bitkisel çözümler var. Eğer uçuk probleminiz varsa bu bitkisel çözümleri de kullanabilirsiniz. Peki, uçuklara ne iyi gelir? Herpes için doğal yöntemler ve ev ilaçları nelerdir? İşte uçuklara iyi gelen alternatif öneriler:

Uçuk Çıkmasının Sebebi Nedir
Uçuk Çıkmasının Sebebi

Bal: Uçuk tedavisinde ilk akla gelen doğal çözümlerden biri bal tedavisidir. Bal çok iyi bir çaredir. Herpes bölgesine bal uygulandıktan sonra dudaklar eski görünümüne ve sağlığına kavuşur. Ayrıca bal, çatlamış dudaklar ve uçuklar için çok faydalıdır. Bal çözümünü 30 dakika dudaklarınızda bıraktıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Aloevera: Aloevera jeli, herhangi bir bitkisel tedavi denilince akla gelen ilk tedavilerden biridir. Aloe vera bitkisel yağını uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz. Aloe vera yağı bu şekilde uçukları iyileştirir ve uçuk problemlerinden kurtulursunuz. Aloe vera yağını günde istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Dudak uçuklarına mucizevi bir çözüm getiriyor. Aloe vera yağı kuru dudaklara yardımcı olur ve çabuk iyileşir.

Süt: Uçuk tedavisinde doğal yöntemlerden biri olan süt mutlaka uçuk tedavisinde kullanılmalıdır. Pamuklu yünü sütle ıslatabilir ve uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı: Uçuktan anında kurtulacak harika bitkisel yağlardan biri de nane yağıdır. Nane yağı, uçukların önlenmesine yardımcı olan çok faydalı bir besin kaynağıdır. Nane yağını pamuklu çubuk veya pamuklu çubukla kullanabilirsiniz. Kısa bir süre sonra dudaklardaki yaralar inecek ve ağrı hissedilecektir. Nane yağı, her zaman kullanabileceğiniz esansiyel bir yağdır.

Sarımsak: Sarımsak, dudaklardaki uçuk için çok etkili bir ilaçtır. Tamamen doğal bir antibiyotik olan sarımsak yardımıyla uçuktan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Sarımsakları ikiye kesip içindeki uçuklara uygulayabilirsiniz. Böylece uçuklara neden olan enfeksiyon ve iltihaplanma kısa sürede geçecektir. Sarımsak günde iki kez kullanılabilen bir tedavi yöntemidir.

İlgili Link: Sweet Sendromu Nedir?

Sirke: Sirke de uçuklara iyi gelen bitkisel çözümlerden biridir. Dilerseniz sirke ile balı karıştırıp dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bal ve sirke karışımı ile doğal bir mikrop öldürücü elde edebilirsiniz. Sirke uçuk enfeksiyonunu ortadan kaldıracak ve yakında hem uçuk hem de uçuk ağrısını durduracaktır. Siz de evde pamukla dudaklarınıza sirke uygulayabilir ve bu şekilde uçuklardan kurtulabilirsiniz.

Uçuğa Ne İyi Gelir
Uçuğa Ne İyi Gelir

Buz: Uçuklara buz uygulamak en etkili ev ilaçlarından biridir. Buz ayrıca uçuk bölgesini nemlendirir ve bölgeye kan akışını hızlandırır.

Vanilya: Uçuk için kullanılabilecek en etkili bitkisel ilaçlardan biridir. Vanilya, uçuklara neden olan bakterilerin vücuttan en kısa sürede atılmasını sağlar. Vanilyayı bir kulak çubuğuyla dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Dilerseniz uygulama yaparken pamuktan da yardım alabilirsiniz. Vanilya yöntemini günde en az 2 kez kullanabilirsiniz. Böylece kısa sürede tüm uçuklardan kurtulacaksınız.

İlgili Link: Dilde Kabarcık Oluşumu Nedenleri 

Uçuklara neden olan virüslerden kurtulmak ve virüslerin çoğalmasını önlemek için vanilyanın gücünden yararlanmak için, bir pamuklu çubuğun ucuna biraz vanilya koyun ve uçuğun üzerine sürün. 1-2 dakika bekletin ve durulayın. Bu yöntemi günde üç kez kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron yağı: Çok etkili bir yöntem olan kantaron yağını her zaman uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç almak isteyenler için kantaron yağı önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.