Sağlık Bilgi Kaynağı

Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

0 748

Kanser bir doku veya hücrenin düzensiz olarak bölünüp çoğalması ile oluşan kötü urlara denir. Kanser 100′ den fazla hastalık grubundan oluşur. Kanserin çok fazla çeşidi bulunmasına rağmen hepsinin ortak özelliği hücrelerin anormal olarak çoğalması ile oluşur. Tedavi edilmediği sürece büyük hastalıklara ve hatta ölüme sebebiyet verir. Bu riskli hastalık ülkemizde de çok yaygın bir şekilde görülmektedir.

Kanserin Nedenleri

Kanserin sebebi kesin olarak bilinmese de kanseri tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler değiştirilemeyen faktörler ve değiştirilebilen faktörler olarak iki gruba ayrılır.

Değişmeyen faktörler cinsiyet, yaş ve gen aktarımıdır. Değişebilen faktörler ise alkol ve tütün kullanımı, radyasyon, etki eden bazı virüsler, sağlıksız beslenme alışkanlığı, tüketilen gıdalardaki zararlı katkı maddeleri, güneş ışığına uzun süre mazur kalma, röntgen ışınına çok maruz kalma, kimyasal maddeler ve hava kirliliğidir.

Bu faktörlerden biri veya birden fazlasına maruz kalma durumunda kesinlikle kanser görülecek diye bir şey yok. Fakat kanserin oluşumunu tetikler. İlgili Link : Sağlıklı İnsanın Tansiyonu Kaç Olmalı

Türkiye’de En Sık Görülen Kanser Tipleri

Türkiye’de en sık görülen kanser tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz; cilt kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak (kolon) kanseri, rahim ağzı kanseri ve lenf bezi kanseri.

Kanser tipleri erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterir. Coğrafi bölgelere göre de kanser tipleri farklılık göstermektedir. İlgili Link : Anal Kanser Nedir?

Türkiye’de prostat, akciğer, kalın bağırsak, mide, pankreas ve akciğer kanseri çoğunlukla erkeklerde görülmektedir. Meme, akciğer, rektum, seviks, over ve mide kanseri ise daha çok kadınlarda görülen kanser tipleridir.

Sigara kullanımının artması, nüfus içerisinde yaşlı nüfusunun artması ve düzensiz beslenme gibi faktörlerin artması sonucu kansere yatkınlık artmış ve son yıllarda kanserden ölen insan sayısı oldukça artmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.