Sağlık Bilgi Kaynağı

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

0 564

Tüp bebek aşamaları her tüp bebek merkezinde aynıdır. Ancak her kaynakta aşama sayısı farklı verilebilmektedir. Tüp bebek aşamaları, 6 evreden oluşur. Bu aşamalar sırasında uygulanacak yöntemler ise çiftin kısırlık sorununa göre değişmektedir. Bu sebeple de tüp bebek, aşamaları açısından standart olsa da uygulanan yöntemler ve kullanılan ilaçlar sebebiyle her çifte özel olarak planlanmaktadır. Genel olarak tüp bebek aşamaları ise:

  • Tüp bebek aşamaları 1: Çiftin kısırlık sorunun belirlenmesi, tüp bebek tedavisinin planlanması
  • Tüp bebek aşamaları 2: Anne adayının adet döngüsünün baskılaması ve yumurtalıkların uygun ilaçlarla uyarılması
  • Tüp bebek aşamaları 3: Anne adayının yumurta hücrelerinin toplanması ve baba adayından sperm hücresi toplanması
  • Tüp bebek aşamaları 4: Toplanan yumurta hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi
  • Tüp bebek aşamaları 5: Oluşan embriyolarının anne adayının rahmine transfer edilmesi
  • Tüp bebek aşamaları 6: Gebelik testi

Tüp bebek aşamaları ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar yaklaşık olarak 1 ay gibi bir süreçte tamamlanarak son bulur. Ancak her çiftin kısırlık sorunu farklı olduğu için bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Tüp bebek aşamaları çiftin hayatını etkilemez, aşamalar kısadır ve iş ya da günlük hayat sekteye uğramaz. Her aşama oldukça önemlidir. Özellikle embriyo transferi, tüp bebek tedavisinde en titizlik gerektiren aşamaların başında gelmektedir.

Embriyo transferi nedir?

Tüp Bebek Aşamaları Nedir
Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir | Sağlık Güncel

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinde en kısa sürede tamamlanan aşamadır. Yaklaşık olarak 5 dakikada tamamlanan bu aşama, oluşturulan embriyolar anne adayının rahmine oldukça kısa sürede transfer edilmektedir. Ardından anne adayının birkaç saat merkezde dinlenmesi ve daha sonra evine gitmesi gerekir. Anne adayı embriyo transferinden sonraki 12. Günde gebelik testi yapar ve tüp bebek ve tüp bebek aşamaları resmi olarak tamamlanmış olur. Eğer gebelik testi pozitif çıkarsa anne adayının 2 hafta sonra gebelik kesesi kontrolü için yeniden merkeze gitmesi gerekmektedir. İlgili Link: Hamilelikte Beden Temizliğine Dikkat Edin

Tüp bebek aşamaları ağrılı mı?

Tüp bebek aşamaları sırasında anne adayı herhangi bir ağrı duymaz. Yumurta toplama aşamasında kullanılan anestezi yöntemleri anne adayının herhangi bir rahatsızlık duymasını engellemektedir.

Tüp bebek tedavisi sorunları, riskleri ve çözümleri

Tüp bebek tedavisi karmaşık bir tıbbi ve bilimsel prosedür olduğundan beklenmedik şeylerin dünyadaki en iyi bilgi ve tecrübe ile bile bazen gerçekleşememesi şaşırtıcı değildir.

Cerrahi yöntemlerle sperm alma- Mesa, Pesa, Tesa ve Tese

Bunlar, ejakülatlarında sperm olmayan azoospermi olan epididimisden veya testisden sperm elde etmenin çeşitli teknikleridir. Azoosperminin nedeni bir tıkanıklıksa, sperm alma prosedürü genellikle basittir ve lokal anestezi altında yapılabilir ve sperm gelecekte kullanılmak üzere dondurulur. Sebep “engelleyici” değilse işlem usul daha karmaşıktır ve en iyi sonuçlar mikrocerrahi tekniklerle elde edilir. İlgili Link: Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

ICSI Nedir?

ICSI, tüp bebek tedavisinin yani IVF’nin bir varyasyonudur. Test tüpünde sperm ve yumurta karıştırılmak yerine, her olgun yumurta içine tek bir sperm enjekte edilir. Geleneksel tüp bebek çalışması için sperm kalitesi çok düşük olduğunda ICSI kullanılır. ICSI, sperması olan hemen hemen her erkeği semeninde veya testisinde IVF denemesine izin verir.

IMSI: Erkeklerde kısırlık olduğunda, embriyolog ICSI adlı bir teknik kullanarak her yumurtaya bir sperm enjekte eder. IMSI, yüksek büyütme kullanarak ICSI’nin bir varyasyonudur.

PGS: her blastosistteki kromozom sayısını kontrol eder.

Assisted Hatching: Tüp bebek tedavisi veya ICSI’de bir seçenektir. Embriyonun yumuşak kabuğu içinde uterusta yer değiştirmeden önce küçük bir delik açılır. Yardımcı kuluçka işleminin, özellikle yaşlı olan veya başarılı olmayan birkaç IVF siklusu olan ya da dondurulmuş çözülmüş embriyoları değiştiren bazı IVF hastalarının gebelik oranlarını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.