Sağlık Bilgi Kaynağı

Tretin Krem

0 730

Günlük yaşamın etkisiyle ve zaman faktörü le insan vücudunda türlü değişiklikler meydana gelir.  Bu değişiklikler, gün geçtikçe kişi üzerinde rahatsızlıklara neden olabilir.  Özellikle ciltte oluşan sorunlar nedeniyle bazı zamanlar insanların depresyona girdikleri bile bilinir.  Ciltte meydana gelen lekeler de bu gibi sorunların başında gelir. Hem sağlık hem de estetik açısından oldukça rahatsız eden cilt lekeleri için yapılan ve uygulanan birçok yöntem vardır.

Genellikle doğal yöntemlerin uygulandığı cilt leke tedavisi ile yapılan aşamalar sonuç göstermeyebilir. Sonrasında ise tıbbi yöntemlere başvurmak zorunda kalındığında da lekelerin giderilmesi zaman alabilir.

İşte bu noktada, kişiler üzerinde oldukça etili olan Tretin krem leke tedavisi ve hasarlı ciltleri onarmada ön plana çıkan ürünlerin başında gelir.  Cildin adeta yakın arkadaşı niteliğinde işini yapan Tretin kremin etkisi, düzenli kullanıldığı zaman çok çabuk sonuçlar gösterir.

Tretin Krem Nedir?

Tretin krem, üretildiği maddeler ile ciltte bulunan lekeleri, cilt sorunlarını ve yaşlanma belirtilerine karşı bir kalkan görevini üstlenen cilt bakım ürünüdür. İçerisinde bulunan etken maddeler ciltte bulunan ve konuşlanacak olan olumsuz durumlara karşı etkin bir durumdadır.  Fransa menşeili ürün, yapılan test sonuçlarında özellikle cilt ve yaşlanma lekelerine karşı %90 oranında bir koruma sağlayıp, tedavi ettiği görülmüştür.  Akne ve sivilce tedavilerinde de olukça etkili olan Tretin krem, kullanımı bakımından da kolaylık sağlar.

Tretin Kreminin Görevi Nedir?

Öncelikli görevi, içerdiği etken maddeler ile cilt hücrelerinin yenilemesi ve cildin beslenmesini sağlamaktır. Net tabiri ile A vitaminin cilde sürülebilir halidir de denilebilir.  Deriye uygulanan krem, derinin üst katmanında ki hücrelerin yenilemesinde büyük rol oynar.  Üst tabakaya doğru bir şekilde uygulanan Tretin, keratin oluşumunu desteklediği için deride ki tedavi hücrelerinin harekete geçmesini sağlar. Tretin kremi kullanırken, ciltte oluşan ve kötü bir görünüme neden olan siyah noktaların yok olmasını sağlar.

Diğer yandan, sivilceden akneye, akneden de içerisinde irin dolmuş kabarcıkların da eriyerek, önce irinin çıkmasını daha sonrada oluşturmuş olduğu erozyonu tedavi etmede de oldukça işe yarar.

Tretin Krem Faydaları
Tretin Krem | Tretin Krem Nedir

Sedef Hastalığı Gibi Rahatsızlıklara Faydası Var mıdır?

Sürekli kendini tekrarlayan ve oluştuğu bölgede ciddi hasar oluşturan inatçı sivilce sorununu da kökten çözmede etkin rolünü sürdürür. Ayrıca faydalı olduğu ve etki gösterdiği birkaç önemli alan daha bulunur. Bunlar; sedef hastalığı tedavisinde, balık pulu rahatsızlığında ve deri kalınlığının artması gibi rahatsızlıklar da rahatlıkla kullanılabilecek etkili ek tedavi yöntemi sağlar.

Tretin Kremin İşe Yaradığı Yönler

Doktorların özellikle tavsiye ettiği ve hastalarına önerdiği Tretin krem, pek çok rahatsızlığa çare olarak kullanılır. Etkisini kısa sürede göstermesi de hastalıklarda kullanım tercihini ön plana çıkaran bir etmen durumundadır. Etkili olduğu yönleri kısaca maddelersek;

  • Tretin krem, cilt üzerinde bulunan kalın bir şekilde oluşmuş yağ tabakalarını yok eder. Bu etki ettiği özellikle ile de otomatikman sivilce ve akne gibi cilt sorunlarını da etkisiz hale getirir. Böylece bu gibi cilt rahatsızlıkları tekrarlamak zorunda kalmaz.
  • İçinde bulunduğu etken maddeler sayesinde deri soyma özelliğini ciltte çok rahat bir şekilde gösterir. Bu özelliği, kullanan kişilerin oldukça memnun olmasını sağlar. Ölü deriyi temizleyerek, ciltteki gözeneklerin açılmasını ve cildin daha rahat nefes almasını sağlayarak sağlıklı bir görünüme kavuşmasını destekler.
  • Özellikle herkesin korkulu rüyası haline gelen, iltihaplı sivilce ve irinler Tretin krem sayesinde yok olur. Cildin tekrar iltihap üretmesini ve rahatsız edici bir görünümün oluşmasını engeller.
  • Zamanın insanlara sunduğu acımasız yönler olan kırışıklıkları, gözaltı ve çevresinden giderilmesine yardımcı olur. Böylelikle daha genç bir görünüm elde edilmesi kolay bir hale gelir. Korkulan en büyük sorun olan kırışıklar tarihe karışarak, yaşlanmaya dur denilebilir.
  • Çoğu kişi için özellikle yaz aylarında oluşan güneş lekeleri, ile mücadele eder. Bunun yanında, hamilelik sonrası ve öncesi oluşan lekeler, sivilce erozyonları, yaşlılık lekeleri gibi bütün leke oluşumları engeller ve bir daha oluşmasını önler.

Kimler Kullanabilir?

Bu sorunun cevabı Tretin kremi için oldukça basittir. Cilt sorunu yaşayan herkesin rahatlıkla kullanımını uzmanlar şiddetle tavsiye ederler. Sivilce ve akne sorunlarının ergenlikte başlaması, yaşlılık ve kırışıklıkların da ileriki yaşlar olması nedeniyle, kuşaktan kuşağa kullanımı uygun görülür. Ancak mutlaka bir uzman kontrolünde kullanımı gereklidir. Uzman doktorun teşhis ve tedavi sırasında ki kullanım önerileri ve yoğunluğu, tedavi süresince belirleyici faktör olması açısından önemlidir.  İlgili Link: Travazol Krem

Rahatsızlıkların oluşumu ile bir uzmana görünmeden bilinçsizce yapılabilecek tedavi yöntemleri, hastalıkların ilerlemesine ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olabilir. Söz konusu nedenden ötürü, şahsi ve geleneksel yöntemleri uygulamak yerine, uzman bir hekimden destek alıp süreci geçirmek oldukça önem teşkil eder.

Tretin Krem Nasıl Kullanılır?

Tretin kremini kullanırken isteğe bağlı bağımsız bir kullanım tavsiye edilemez. Nedeni ise oldukça basittir. Uzman hekimin yapmış olduğu muayene sonucunda, belirleyeceği kullanım miktarı ve yoğunluğu ile kullanılabilir. Lezyonların miktarı, cildin hasarı, iltihabın boyutu gibi etmenler, ilacın kullanımı konusunda belirleyici faktörleri oluştur.

Tretin Krem Nasıl Kullanılır
Tretin Krem | Tretin Krem Nedir

Tavsiye edildikten sonra uygulanması oldukça basit ve kolaydır. İşleme başlamadan önce, uygulanacak bölgenin temizlenmesi çok önemlidir. Ciltte makyaj kalıntıları, toz ve kir gibi maddeler bulunmaması tedavinin başarısı açısından şart olan adımdır.  Parmağın ucuna ne az ne de çok az alınan krem, sorunlu ve lezyonlu olan bölgeye yavaşça ve dairesel hareketler ile uygulanır.

Bu işlemi yaparken el sağlığına da mutlaka dikkat edilmesinde fayda var. Aksi halde yüz mikrop kapabilir.  Doktorun tavsiyesi neticesinde günde kullanılacak miktar belirlenip, geceleri kullanımı daha uygundur. Gün içinde kullanımı kişileri, hijyen açısından zorladığı için, sakinlikte kullanmakta fayda görülür.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Tretin kreminin yan etkileri yok denecek kadar az olması nedeniyle, herhangi bir yan etsi rahatlıkla yok denilebilir.  Yan etkisi dışında sadece, işlem yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerek birkaç nokta mevcuttur. Bu da kişinin kendi sağlığı açısından uyması gereken kurallardan biridir.

Uygulamayı cilde yaptıktan sonrası güneşe çıkmak kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise, güneşin zararlı ışınları cildi kurutması ile birlikte, krem sürülen bölgenin de katılaşarak bir tabaka haline dönüşmesine neden olur. Bu durum cildin iyileşmesini engelleyip, süreyi de uzatacak olumsuz bir durum olur. Söz konusu sebep yüzünden, Tretin kremi, geceleri yatmadan önce kullanmak her zaman daha sağlıklı olacaktır. İlgili Link: Erdostin

Hekim Kontrolünde Kullanılması Şart

Alerjik bir yapıya sahip olanlar için kremin içinde ki maddelerin bazıları, kişiler için zararlı olabilir. Bu nedenden ötürü bir uzman kontrolünde kullanılması önem taşır. Herhangi bir alerjik reaksiyon göstermesi durumunda küçük belirtiler oluşur. Bunlar; geçici gözlerde bulanık görme halleri, gözlerde yanma ve sulanma, ciltte uygulanan bölgede kızarıklık ve yanma hisleri, mide bulantısı gibi etkiler gösterdiği zaman mutlaka en yakın hekime muayene olunmalı. Bu durum, alerjik bir yapıda olduğunuzun belirtisi içerisinde olduğunuzun göstergesi durumundadır.

Etki Süresi Ne Kadar?

Tamamen kişilerin kullanımı ve dikkat edecek hususları yerine getirdiği ile paralel orantıdadır.  Düzenli ve doğru bir kullanım süreci geçiren kişiler, Tretin kreminin etkilerini kısa zamanda görecektir. Özellikle cildin parlamaya başlaması, lekelerin gözden kaybolması ve ciltte oluşan katmanların yok olduğunun göstergesi, en büyük etkileri arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.