Sağlık Bilgi Kaynağı

Topuk Dikeni Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 40

Çok fazla sayıda kişide görülen topuk dikeni nedir? Topukta meydana gelen bu rahatsızlık; topuk kemiğinde oluşan, uçları sivri olan kemik çeşidinin büyümesidir. Bu hastalık genellikle ayakta iken ve hareket halindeyken daha çok nükseder.

Genellikle kişi, topuğunda sert bir cisim olduğunu hisseder. Dinlenme halindeyken çok fazla kendini hissettirmez. Ayak tabanı zarının topuk ile birleştiği yerde oluşan sivri uçlu kemiğin; dikene benzerliğinden dolayı bu ismi almıştır. Günlük hayattaki hareketleri ve tempoyu yavaşlatan ağrılara sebep olabilir. Hatta bazı zamanlarda kişinin hareketini tamamen durdurabilir.

Bu sebeple erken teşhis çok önemlidir. Bir röntgenle kolay bir şekilde görüntülenen bu ayak rahatsızlığının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde rahatsızlık daha çok ilerleyebilir ve bu durumda kişi yürümekte sıkıntı çekebilir. Birçok kişide yaygın olarak görülen bu rahatsızlığın erken tedavisi için belirtileri dikkate almak gerekir.

Genellikle ilk zamanlarda, günün sonunda yoğun bir taban ağrısıyla ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında;  kişi sabah uyandığında ayak tabanında ağrı ve batma hissi duyduğunda, mutlaka bir uzmana görünmelidir. Elbette ki topuk dikeni sebepleri söz konusu olduğu zaman karşımıza birden fazla seçenek çıkmaktadır. Esasında topuk dikeni sebeplerini biliyor olmak, bu tür sorunlarla karşılaşmamızı da önleyecektir.

Topuk Dikeni Sebepleri Nelerdir?

Yoğun bir koşuşturma içinde olan kişiler; topuklarında rahatsızlık hissettiğinde bunu genellikle yorgunluğa ya da çok çalışmaya bağlayabilirler. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu sadece basit bir ağrı ve yorgunluk olmayabilir. Topukta oluşan sivri uçlu kemikler de bu ağrılara neden olabilir. Bu gibi durumlarda görülen topuk dikeni sebepleri şunlardır;

  • Ev içinde çıplak ayak ile yürümek
  • Erkeklerin tabanı sert olan kösele ayakkabılardan giymesi
  • Kadınların sert ve düz tabanlı ayakkabılardan giymesi
  • Fazla kilo alımının topuğa baskı yapması
  • Çok uzun süre ayakta durularak yapılan işlerle meşgul olmak
Topuk Dikeni Sebepleri
Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

Genellikle bunlar ve bunlara benzer nedenlerle bu ayak rahatsızlığı meydana gelebilir. Bu nedenle bu durumlara dikkat etmek gerekir. Özellikle mümkün olduğunca doğru ayakkabı seçiminde bulunmak bu rahatsızlığın oluşumunu engelleyecektir. En çok da belirtiliği gibi düz tabanlı ve sert ayakkabılardan uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca ayakta yapılan uzun süreli işlerde de biraz aralıklı olarak değişim yapmak daha iyi olacaktır. Günümüz koşullarında topuk dikeni tedavisi pratik bir şekilde yapılabilen bir rahatsızlık durumudur.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topukta meydana gelen bu sivri uçlu rahatsızlık veren kemik oluşumu, fark edildiğinde bir uzmana gösterilmelidir. Teşhisin erken konulması, tedavi için çok önemli bir adımdır. Kişide bu rahatsızlığın teşhisi konulduğu zaman tedavi için gerekenler hekim tarafından belirlenir. Kişiye ve rahatsızlığın derecesine göre tedavi şekli seçilir. Topukta oluşan bu dikenli kemiğin giderilmesi için öncelikle kişinin ayağını yere basma şekli gözlemlenir. Ayak tabanı içe ya da dışa çok bariz bir şekilde basması; ya da düztabanlılık durumunun olması ve benzeri durumlar varsa, öncelikle bu bozukluklar giderilir ve dengelenir.

İlgili Link: Neutrogena Ayak Kremi

Çünkü bu tarz yere basmalar, kişinin canını çok fazla yakmakta ve çok ağrılı geçmektedir. Bu nedenle tedavi öncesinde, ilk olarak bu durum düzeltilmektedir. Bu bozukluğun giderilmesi için de hasta kişiye uygun olarak bir topuk dikeni tabanlığı yaptırılır. Bu tabanlık sayesinde kişinin yürüme bozukluğu zamanla düzelmektedir. Bunun dışında hasta günlük olarak 4 ya da 5 kez; beşer dakika süreyle ayak parmaklarını geriye esneterek gerdirip hareket ettirmelidir. Ayrıca bu rahatsızlık için kremler de mevcuttur. Bu seçenekler başlangıç tedavileridir. Eğer ki bu tedaviler işe yaramadıysa diğer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Başlangıç tedavileri ile 15-20 güne kadar şikayette herhangi bir azalma meydana gelmezse, başka tedaviler uygulanır. Oldukça ağrılı geçen bu topuk rahatsızlığının birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler şunlardır;

  • Topuk dikeninde iğne tedavisi: Bu yöntemle PRP ya da Kortizon iğneleri uygulanır. Ağrı devam ederse iki hafta sonra yeniden iğne uygulanır. Ağrının devam etmesi durumunda en çok 3 kez bu iğnelere devam edilebilir.
  • Topuk dikeninde ESWT yöntemi: İğne tedavisinde sonuç alınmadığında bu yöntem uygulanır. Halk arasındaki tabiri “topuk dikeninin kırdırma işlemi”dir.
  • Topuk dikeninde Radyofrekans uygulaması: Bu yöntem ile ses dalgaları aracılığıyla bölgedeki sinirler hissizleştirilir.

Bu topuk dikeni tedavi yöntemleri neticesinde sonuç alınamazsa en son ameliyat seçeneği uygulanabilir.  Bu noktada topuk dikeni tedavisinde hangi teknik ve yöntemlerin uygulanacağı tamamıyla sorunun niteliğiyle doğrudan ilgidir. Burada alanında uzman hekim hangi tekniğin uygulanacağına karar verecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.