Sağlık Bilgi Kaynağı

Sweet Sendromu Nedir?

0 81

Sweet sendromu nadir bir cilt rahatsızlığıdır. Başlıca belirtileri yüksek ateş boyun kol ve baş bölgesinde görülen ve çoğunlukla ağrılı olan cilt lezyonlarıdır.

Sendromun kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı vakalarda hastalığın olası bir enfeksiyon yada kullanılan bir ilaç sonucunda tetiklendiği görülmektedir. Sweet sendromu bazı kanser türlerinde ortaya çıkabilir.

Sweet sendromu için en yaygın tedavi prednizon gibi kortikosteroid haplarıdır. Belirti ve semptomlar genellikle tedavi başladıktan birkaç gün sonra kaybolur, ancak nüks etmesi yaygındır.

Sweet Sendromu Belirtileri

Sendromun ana işareti kollarınız, boynunuz, başınız veya gövdenizdeki küçük kırmızı yumrulardır. Atei ve üst solunum yolu rahatsızlıkları ile ortaya çıkar.Yumrular hızlı bir şekilde büyür, 2,5 santimetre çapa kadar ağrılı kümelere yayılır.

Hızla büyüyen ağrılı, kırmızı yumrular geliştirirseniz, uygun tedavi için doktorunuza danışın.

Sweet Sendromu Nedenleri

Çoğu durumda, Sweet sendromunun nedeni bilinmemektedir. Bazen kanser, çoğunlukla lösemi ile ilişkilidir.

Bazen, bu meme veya kolon kanseri gibi bir tümörle ilişkili olabilir. Sendrom bir ilaca tepki olarak da ortaya çıkabilir. En yaygın olarak beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran ilaç türlerinde.

Sweet Sendromunun Sebep Olabileceği Olası Riskler ?

Sweet sendromu nadirdir, ancak aşağıdakileri içeren bazı faktörler riskinizi artırır:

 • Cinsiyet. Genel olarak, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.
 • Yaş. Yaşlı yetişkinler ve hatta bebekler Sweet sendromunu geliştirebilse de, esas olarak 30 ila 60 yaş arasındaki insanları etkiler.
 • Kanser. Sweet sendromu bazen kanser, çoğunlukla lösemi ile ilişkilidir. Bazen meme veya kolon kanseri gibi tümörle de ilişkili olabilir.
 • Diğer sağlık sorunları. Sweet sendromu üst solunum yolu enfeksiyonunu takip edebilir ve birçok insan lekeler ortaya çıkmadan önce grip benzeri semptomlar olduğunu bildirir. Gebelik. Bazı kadınlar hamilelik sırasında bu sendromu geliştirir.
 • İlaç duyarlılığı. Sendrom ilaca duyarlılıktan kaynaklanabilir. Bağlı ilaçlar arasında azatiyoprin (Azasan, Imuran), granülosit koloni uyarıcı faktör, bazı antibiyotikler ve bazı steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar bulunur.
Sweet Sendromu
Sweet Sendromu Belirtileri

Sweet Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

Dermatoloğunuz, sadece lezyonlara bakarak Sweet sendromunu teşhis edebilir. Ancak, benzer semptomlara sahip durumları elemek ve altta yatan nedeni aramak için bazı testler yapılması muhtemeldir. Bu testler şunları içerir:

İlgili Link: Antifosfolipid Sendromu Nedir?

 • Kan testleri. Kanınızın bir örneği, alışılmadık derecede çok sayıda beyaz kan hücresi ve bazı kan bozuklukları olup olmadığının kontrolü için bir laboratuvara gönderilebilir.
 • Cilt biyopsisi. Doktorunuz mikroskop altında muayene için etkilenen dokudan küçük bir parçayı çıkarabilir.

Sweet Sendromu Tedavi

Sweet sendromu tedavi olmadan iyileşebilir. Ancak ilaçlar süreci önemli ölçüde hızlandırabilir.

Sweet sendromu için kullanılan en yaygın ilaçlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olan kortikosteroidlerdir:

 • Haplar. Prednizon gibi oral kortikosteroidler çok iyi etki gösterir, ancak tüm vücudunuzu etkiler. Çok sayıda lezyonunuz varsa, muhtemelen oral kortikosteroidler almanız gerekecektir. Uzun süreli kullanım kilo alımı, uykusuzluk ve zayıflamış kemikler gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Kremler veya merhemler. Bu preparatlar genellikle cildin uygulandıkları kısmını etkiler, ancak cildin incelmesine neden olabilir.
 • Enjeksiyonlar. Diğer bir seçenek, her bir lezyona az miktarda kortikosteroid enjekte etmektir. Bu, çok sayıda lezyonu olan insanlar için daha az uygulanabilir olabilir.

İlgili Link: Uyuz Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazen Sweet sendromu için, genellikle uzun süreli kortikosteroid kullanımını iyi tolere edemeyen insanlar için başka ilaçlar reçete edilir. Kortikosteroidlere göre daha sık reçete edilen ilaç alternatiflerinden bazıları şunlardır:

 • Dapson
 • Potasyum iyodür
 • Kolşisin (Colcrys, Mitigare)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.