Sağlık Bilgi Kaynağı

Sünnet İçin En İdeal Zaman Yaz Ayları

0 628

Sünnet organizasyonu pek çok ailede telaşlı ve bazen kafa karıştırıcı bir süreçtir. Ebeveynler çocuklarının sünnet yaşı ve zamanları konusunda oldukça hassas bir tutum sergilerler.

Genellikle toplumumuzda yaz ayları sünnet organizasyonları için in ideal zamanlardır. Sünnet organizasyonunu karar verirken ailelerin en önemli önceliği bu sürecin çocuklar için olası bir travmaya dönmeden en rahat şekliyle atlatmak olmalıdır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber sünnet operasyonları son derece hızlı, lokal anastejik çözümlerle , ağrı ve sızı olmadan yapılmaktadır.

Yaz ayları okulların tatil olması ve mevsim koşulları gereği enfeksiyon riskinin azlığı nedeniyle sünnet için en ideal zamandır.

 

Sünnet Hangi Yaşta Yapılmalı

 

Toplumumuzda sıklıkla tartışılan bir konu olan sünnet için ideal yaş sorusuna uzmanlar çocuklar 2 yaşını tamamlamadan yada 6 yaşından sonra yapılmalıdır diye uyarıyor.

Sünnet teknik olarak bakıldığında erkek çocuklarda cinsel organın başını örten deri tabakasının belli bir miktar kesilmesidir.

Uzmanlar sünnet için ideal yaş aralığını vurgularken ,2-6 yaş arası dönemin çocuklarda cinsel kimlik kavramının geliştiği ve çocukların uyumsuzluk sürecinin yoğun olduğu dönemlerdir.

Bu dönemlerde yapılan sünnet operasyonlarında çocuk, erkeklik organını kaybedebileceği korkusuyla büyük sorunlar yaşayabilir.

 

Sünnet Operasyonu Uzman Eller Tarafından Yapılmalı

 

Sünnet operasyonu cerrahi işlem gerektirdiğinden tamamen steril koşullarda ve hastane ortamında yapılmalıdır. Her ne kadar zor bir operasyon olmasa da doğru kişiler tarafından yapılmadığında çocuğun ileriki hayatında tüm cinsel yaşamını etkileyebilecek olumsuzluklara neden olabilir.

Cerrahi ortamda yapılan operasyonlarda olası bir komplikasyonda rahatlıkla müdahale edilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.