Sağlık Bilgi Kaynağı

Soğuk Algınlığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır

0 674

Halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen, üst solunum yolu enfeksiyonunun, dünya genelinde en çok görülen ve en çok iş kaybına sebep olan hastalık olduğu belirtildi.

Soğuk Algınlığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Elinizle Dokunmayın

Üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalmamak için, hastalık riski bulunan ortamlarda, burun göz ve ağzınıza elinizle dokunulmaması, sigara içilmemesi, sigara içilen yerlerde bulunulmaması gerekmektedir. Bu hastalığın bulaşmasında temas çok etkili olduğundan, ellerin sık sık yıkanması, hastalığın başlamasını durduracak en etkili yolların başında gelmektedir.

Çocuklar dikkat!

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yatkın olan çocukların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Anaokul, kreş gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı ve sonbahar mevsiminden önce grip aşıları yapılmalıdır.   İlgili Link : Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

C vitamini tüketilmeli

Üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan kişi, bol bol sıvı tüketmeli, c vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketmelidir.

Bol sıvı ve c vitamininin tüketilmesi, vücut direncini arttıracağından, halsizlik, bulantı, iştahsızlık gibi belirtileri de azaltacaktır. Bunun yanında, hastalığın bulaştığı kişi istirahat etmeli, düzenli uyku almalı, kendisini yormamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.