Sağlık Bilgi Kaynağı

Soğuk Algınlığı İlaçları Hangileridir?

0 296

Son zamanlarda soğuk algınlığı ilaçları hangileridir? Tarzındaki soruların sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Soğuk algınlığı, diğer bilinen adıyla nezle, üst solunum yollarını, yani burun ve boğazı etkileyen bir hastalıktır. Halk arasında grip ile çok karıştırılıyor olsa bile, ikisi farklı virüslerden dolayı meydana gelmektedir. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir. Yılda birkaç kez soğuk algınlığı geçirmek, yetişkinler için normaldir.

Bebekler ve beş yaş altı küçük çocuklar daha sık soğuk algınlığına yakalanabilmektedir. Hastalık belirtileri, çoğu zaman soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz kaldıktan sonra, bir hafta içinde kişi tarafından hissedilir. Genel olarak, belirtiler arasında boğaz ağrısı, tıkalı burun, kırgınlık ve nadir durumlarda da baş ağrısını içermektedir. Çoğu soğuk algınlığı ilaçları bu belirtileri azaltmaya yöneliktir.

Soğuk algınlığı kısa süren bir hastalıktır, yani yakalananlar ortalama bir hafta içinde iyileşecektir. Fakat hasta iyileşse bile tütün ürünleri kullananlar, soğuk algınlığından kaynaklanan belirtileri bir süre daha hissedebilir. Genel olarak, soğuk algınlığı için ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Ancak durumunuz kötüye gidiyorsa, doktorunuzla görüşmeniz en iyisi olacaktır.

Soğuk kapanlar için, belli başlı kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar hemen hemen her evde bulunur. Bunlardan ilki, aynı zamanda COVID19 aşısının yan etkileri için de kullanılan Parasetamol’dur.

Parasetamol, soğuk algınlığına sebep olan virüslerle savaşmaz. Onun yerine, ateş düşürücü ve ağrı kesici görevi yaparak, vücudun virüsle savaşacak kadar toparlanmasını sağlar. Peditus, Nurofen ve Panadol da aynı şekilde, virüs ile doğrudan savaşmak yerine,hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ilaçlardır.

Ağrı kesici olarak kullanılan ilaçlar arasında akla gelen bir diğeri de hiç şüphesiz Aspirin ve antibiyotikler olacaktır. Bununla birlikte, doktorlar mümkün olduğunca antibiyotik kullanılmaması gerektiğini belirtmektedirler. Antibiyotikler, diğerleri gibi, soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı bir şey yapamaz.

Onun yerine, belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığı için doktorunuzdan antibiyotik istemekten veya elinizdeki eski antibiyotikleri kullanmaktan kaçının. Reçetesiz antibiyotik kullanımı ve antibiyotikleri reçetedeki zaman dolmadan bırakmak, vücudunuzun antibiyotik direncini güçlendirir.

Yüksek tansiyonunuz veya şekeriniz varsa, herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun. Hastaların büyük bir kısmı, bu ve benzeri ilaçları endişe duymadan alabilir. Bununla birlikte, bazı ilaçlar kan damarlarını daraltarak çalışır. Bu, kan basıncınızı artırabilir ve zaten kan basıncı sorunlarınız varsa, durumunuzu kötüleştirebilir.

Soğuk Algınlığı Nedenleri
Soğuk Algınlığı Tedavi

Reçetesiz Soğuk Algınlığı İlaçları

Çoğu ilaç reçeteyle satılsa da, soğuk algınlığı için bir eczaneye uğrayarak reçetesiz soğuk algınlığı ilaçları almanız mümkündür. Alabileceğiniz ilaçlar, hangi belirtiler için almak istediğinize göre değişir. Eğer burun akıntınız burnunuzu tıkayıp nefes almanızı engelliyorsa, burun damlası (ya da spreyi) alabilirsiniz. Damlalar, burnunuzu açıp, burundaki tahrişin azalmasını engelleyeceklerdir. İlgili Link: Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri Ve Tedavisi

Eğer genzinizde aşırı tahriş varsa, balgam sökücü kullanmanın yararı vardır. Pek çok balgam sökücü, ağrı kesiciler gibi, reçetesiz alınabilmekte. Ayrıca, bazı öksürük şurupları da reçetesiz alınabilir. Eczanenize uğrayarak, bunlar hakkında daha iyi bilgi alabilirsiniz. Ancak, ilaç kullanacak kadar durumunuz ağırsa, ilk önce doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Doğal Soğuk Algınlığı İlaçları

Hastaysanız, yapılacak en iyi şey uzmanların dediklerini dinlemektir. Uzmanlara göre, iyileşme sürecinizi hızlandırabilmek, hastalığı nasıl geçirdiğinize bağlıdır. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında, evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz doğal çözümler de bulunur.

Her şeyden önce, vücudunuzun iyileşmesi için dinlenmenize ihtiyacı vardır. Soğuk algınlığı, çoğu insan tarafından önemsiz bir sağlık sorunu olarak görülür. Bu yüzden pek çokları, iyileşmek için zaman ayırmaya ve dinlenmeye önem vermez.

Bazıları ise, iş ve aile yükünden dolayı, soğuk algınlığını atlatabilmek için dinlenmeye vakit bulamaz. Yine de, iyileşmek için biraz zaman ayırabilmeniz tavsiye edilir. Dinlenme, iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bazı araştırmalar, C vitamini içeren yiyecekleri tüketmenin, hastalığınızın süresini kısaltabileceğini göstermiştir. C vitamini, sık sık maruz kalma nedeniyle soğuk algınlığı riski yüksek olan insanlara fayda sağlayabilir. Böylece olası soğuk algınlığı riskinin etkili bir seviyede bertaraf edilmesi de mümkün hale gelmektedir.

Nezle olduğunuzda susuz kalma riskiyle karşı karşıyasınızdır, bu nedenle su alımınızı sürdürmek çok önemlidir. Ayrıca öksürük veya boğaz ağrısı çekiyorsanız, su içmek bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Nane limon, kuşburnu, ıhlamur ve yeşil çay gibi doğal soğuk algınlığı ilaçları boğazınızı yumuşatacaktır. İlgili Link: Soğuk Algınlığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır

Susuzluğunuzu daha da kötüleştirebilecek alkol, kahve ve kafeinli gazlı içeceklerden kaçının. Ayrıca, gargara yapmak boğazı nemlendirip bir rahatlama sağlar. Yarım çay bardağı suya iki çay kaşığı tuz atarak, dört kez gargara yapmak size yardımcı olabilir. Bu tavsiyelere uyarak, hastalık süresini minimum rahatsızlıkla atlatabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.