Sağlık Bilgi Kaynağı

Soğanın Faydası Ve Zararları

0 509

Soğan, birçok kişinin sofrasında severek yediği bir besindir. Yemeklerin içerinde veya direkt keserek tüketen birçok insan vardır. Kimisi soğanı yemeklere kattığı tat için tüketirken kimisi de direkt keserek yemeyi daha çok sever. Fakat birçok kişi soğanın faydaları bilmeden yer oysaki soğanın fayları saymakla bitmez. Soğan, içeriğinde bulundurduğu kükürt, lif, C ve B vitaminleri ile oldukça zengin bir besindir.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan enfeksiyonlara karşı birebirdir. Özelikle kış aylarında oluşan boğaz enfeksiyonları ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Soğan tüketimi bağırsak ve sindirim sistemindeki mikropların ölmesine fayda sağlar. Ayrıca bağırsak solucanlarının düşmesinde soğanın ciddi bir rolü vardır. Ağız ve diş sağlığının korunmasında etki eden soğan, diş çürüğünü oluşturan mikropları yok eder.

Diş eti çekilmesi gibi problemleri en aza indirir. Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan, kanserle mücadelede yardım ederken çeşitli tümör oluşumlarına engel olur. Soğan özsuyu ses kısıklığına iyi gelirken bağlam söktürür ve ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır. Kolesterolü dengede tutar ve birçok kolesterol hastasının derdine devadır. Ağız sağlığında etkili olduğu gibi cilt sağlıklarında da etkilidir. İlgili Link: Pamuk Yağı Nedir?

Çeşitli cilt alerjilerine iyi gelir. Kadınlarda adet düzensizliklerine iyi gelirken suyu kaynatılıp içildiği zaman çikolata kistine iyi gelir. Soğanın özsuyu ile genişleyen yaralara tampon yapıldığı zaman yaranın daha çok iyileşmesine yardım eder. Yaranın mikrop kapmasına engel olur.

Soğanın Zararları Nelerdir
Soğanın Zararları

Soğanın Zararları Nelerdir? 

Her besinin faydası olduğu gibi mutlaka zararı da bulunmaktadır. Fakat bu zararlar çoğu zaman fazla tüketim sonucu oluşurken birçok zamanda çeşitli sebeplerden ötürü zarar verir. Peki, soğanın zararları nelerdir? İlgili Link: Yulafın Bilmediğiniz 5 Faydası

Basur sorunu yaşayan birçok kişide soğan tüketimi ekstra acı verebilir. Bu yüzden basur kanaması yaşayan insanların soğanı az tüketmesi ya da yemeklerin içerisinde tüketmesi gerekir. Eğer ki direkt kesilerek tüketilirse basur açısından daha çok acı çekmeye sebep olabilir.

Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir. Aksi halde fazla tüketim sonucu şeker hastalığı yaşayan kişiye sorun teşkil edebilir. Mide ekşimesine sebep olabilir ya da gastrit gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerde fazla tüketim sonucu acı verir. Yemek borusunda yanma hissine sebep olabilir. Soğanın, içerisine bulunan kükürt fazla tüketim halinde zehirlenmeye yol açar. Olası bir zarar karşı soğanı dozunda tüketmek en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.