Sağlık Bilgi Kaynağı

Sivilcelere Kesin Çözüm

0 722

Sivilceler, derinin altında birken yağların dışarı atılamaması sonucu oluşur. Genel olarak yüz, sırt ve omuz bölgelerinde meydana gelir. Sık görüldüğü yaş aralığı ise on dört ile yirmi yaş aralığıdır. Bu dönemde görülmesinin nedeni, o yaştaki bireylerin ergenlik döneminin etkisiyle vücudunda ortaya çıkan değişmelerdir. Günümüzün başlıca cilt problemi olarak ilk sıralarda görülmektedir.

Sivilceler Neden Oluşur?

Sivilcelerin, yani diğer adıyla aknelerin oluşumuna sebep olarak pek çok neden gösterilmektedir. Bunlardan birincisi ergenliktir. Bu geçiş döneminde hormonsal değişikliklerden ötürü ciltte yoğun yağ bezesi birikimi ortaya çıkmaktadır. İkinci sebebi ise stres faktörüdür. İş, ev, eğitim hayatı boyunca birtakım olaylar meydana gelmektedir ve insanlar bunu kendilerine stres yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak da ciltte yoğun sivilce oluşumu görülmektedir. Oluşumundaki diğer faktör ise var olan sivilcelerle oynamaktır. Sivilceler bu şekilde mikrop kapmakta ve cilde dağılmaktadır. Cilt bakımı oldukça önemlidir.

Sivilcelerin Çözümü Nelerdir?

Çağımızda her yaştan insanın karşılaştığı problemlerden olan sivilcelere öncelikli olarak, bitkisel kürler uygulanmaktadır. Eğer akneler büyük ve yara şeklinde ise uzman bir cilt hekimine başvurmak gerekir. Uzun dönemli ilaç tedavisi ile de bu dertten kurtulmak mümkündür. En çok uygulanan karışımlardan biri ıhlamurla yapılandır. Ihlamur demlenir ve bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam olmak üzere sivilceli cilt bu suyla birlikte iyice temizlenir. Sonuç alana kadar bu işlem devam ettirilir. İlgili Link : Sivilce Karşıtı Sivex Losyon

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.