Sağlık Bilgi Kaynağı

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir

0 632

Sinüzit, özellikle kadınlarda sıklıkla rastlanan bir hastalık olmakla birlikte dikkat edilmediği zaman büyük problemlere yol açan bir hastalıktır. Sinüzit tanım olarak yüz kemiklerinin içerisinde ki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasına denir.

Genel olarak belirtileri arasında burun tıkanıklığı, sarı ve yeşil renkli burun akıntısı, şiddetli bir baş ağrısı ve koku almada zayıflık gibi çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtiler normal yaşamınızı derinden etkileyerek büyük rahatsızlıklar verir. Sinüzitin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Sinüzit hastalığının tedavileri ise şu şekildedir;

 

Yeni Başlayan Sinüzit Tedavisi

 

Öncelik olarak sinüzit ile alakalı belirtileriniz yeni olmaya başladıysa şanslısınız demektir. Çünkü yeni başlayan bu hastalık antibiyotik ve sinüslerin boşalmasında etkin rol oynayan burun damlaları ilk tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Hastaya evde sürekli olarak uygulayabileceği tuzlu su ile burun temizlemesi yapılarak nefes almanız daha da kolaylaştırılır. İlgili Link : Bademcik İltihabı

 

Kronik Sinüzitlerde Tedavi Yöntemi

 

Kronik sinüzitler kalıplaşmış olduklarından dolayı tedavi süreci uzun bir süreçtir. Doktor kontrolünün kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Yeni başlayan bir sinüzitte uygulanan antibiyotiklerden ziyade daha yoğun ve daha güçlü antibiyotik uygulaması yapılır. Bu ilaçlarda uzun süreli olarak kullanılır. Doktor hastayı kontrol ettikten sonra hastalığın boyutuna göre sinüs ve açık ameliyatlar tercih edilebilir.

 

Sinüzitten Korunma Yolları Nelerdir?

 

Sinüzit tedavi edildikten sonra tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle sinüzit sizden uzaklaştıktan sonra mutlaka korunmanız gerekir. Tuzlu su ile ara sıra mutlaka burun içinizi temizlemeniz gerekir. Bu tedavi yöntemi sinüzitlerin oluşmasını engeller.

Saçlarınız her duştan sonra mutlaka kurutulmalı ıslak saç ile dışarı kesinlikle çıkılmaması tavsiye edilir. Kendinizi doğrudan direkt rüzgara maruz bırakmayarak kendinizi soğuk havalarda korumanız gerekir. Bu yöntemler ile sinüzitten korunabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.