Sağlık Bilgi Kaynağı

Sefklav

0 862

Farenjit, tonsilit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit, zatürre gibi alt solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır. Sefklav ayrıca idrar yolları enfeksiyonu ve yumuşak doku hasarlarında kullanılır. Bakteri kaynaklı olan rahim ağzı iltihabı, akciğer iltihabı hastalıklarını da tedavi eder. İçeriğinde sefa klor monohidrat ve potasyum klavunolat maddeleri bulunan antibiyotiktir.

Genel olarak kullanıldığı enfeksiyonlar ağır seyreden enfeksiyonlardır. Kullanırken doktorun verdiği süreye uyulmalıdır. İyileştiğinizi düşünüp ilacı yarım bırakmanız, bakterilerin vücuttan tam olarak atılmamasına sebep olabilir. Ülser, chrown hastalığı durumlarında kullanılan ilaç miktarının ayarlanması ihtiyacı doğabilir. Virüsün sebep olduğu enfeksiyonlar için de sefklav etki etmez.

Sefklav Nedir?

Sefklav, anti bakteriyel bir antibiyotiktir. Bakteriden kaynaklı enfeksiyonlarda etkisi kuvvetlidir. Yetişkinler ve 10 yaş üzeri çocuklarda 8 saate bir 1 tablet alınır. Enfeksiyon ağır ise doz iki katına çıkarılabilir. Alınan ilaç dozu günde 4 mg’ı geçmemelidir. Bir bardak suda eritilerek içilmelidir. İlaç eridikten sonra bekletilmemelidir. Yaşlı hastalarda ciddi bir böbrek rahatsızlığı yok ise, yetişkinlerle aynı dozda kullanabilir. İlgili Link: Acnemix Jel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doktorun tavsiye ettiği dozdan ne az ne fazla alınmamalıdır. Ve kullanma süresine de uyulması gerekir. Genel olarak kullanım süresi 7 ile 10 gün arasındadır. Belirtiler geçtikten sonra 2-3 gün daha kullanıma devam edilmelidir. Genel olarak 12 saat ara ile alınır. İlacı kullanma esnasında doktora giderseniz bu ilacı kullandığınızı söylemelisiniz.

Sefklav Ne İçin Kullanılır?

Sefklav Nedir
Sefklav

SEFKLAV, ağız yolu ile alınan ve sefalosporin olarak adlandırılan bir antibiyotik grubudur. İçerisinde bulunan ve Sefaklor adı verilen etken madde hastalık durumunda bakterilere karşı mücadele eder.

SEFKLAV içerisinde bulunan Klavulanik asit sefakloru beta-laktamaz enzimlerince parçalanmasını engeller ayrıca bunu yaparken sefaklor etkisi ile direnci artmış bakterileride içine alır. Sevklav kullanımı genellikle akut kabul edilen bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde devreye girer.

  • Bronşit ve Zatürre gibi olası alt solunum yolu sorunlarında
  • Sinüzit, Farenjit, Bademcik ve Orta Kulak İltihabı gibi Kronik Üst Solunum Yolu Rahatsızlıklarında
  • Deri Enfeksiyonlarında
  • Böbrek sorunları, Sistit ve İdrar Yolu Problemlerinde

Sefklav Yan Etkileri 

İlacı kullanırken böbrek rahatsızlığı ya da bir bağırsak enfeksiyonu var ise özenli kullanılmalıdır. Sefaklav aç karnına ya da yemek sırasında alınabilir. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ilacı kulanıyor iseniz doktora danışınız. Emzirme döneminde iseniz ilacın kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili doktora danışmanız gerekir. Araç kullanırken risk yaratacak bir yan etkisi yoktur.

10 yaş altında çocuklarda Sefaklav kullanılmamalıdır. Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlarla kullanılır ise pıhtılaşma süresini artırabilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk gibi hafif yan etkileri olabilir. Çok nadir yüzde ödem, şişme oluşabilir. Hemen bir hastaneye başvurulmalıdır. Bazen ishal, vajinal akıntı, ağrı, ateşte görülebilir. Bu durumda da sağlık kuruluşuna başvurmak yerinde olacaktır. Sefaklav oda ısısında saklanır ve son kullanma tarihine kadar kullanılabilir.

İlacı Kullanırken aşağıda belirtilen ve ciddi yan etkiler kabul edilen etkilerden bir yada birkaçını görürseniz hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. İlgili Link: Deloday

  • Eklemlerde ağrı, ani ateş yükselmesi,
  • Deri Üzerinde Kızarıklık ve Kabarcık
  • Genital Bölgede Ağrı ve Kaşıntı
  • Bağırsak sorunları ve ishal

Sık Sorulan Sorular? 

Hamilelerin Sefklav kullanımına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bunun için hamilelik döneminde Sefklav kullanımı doktorunuzun izni ve onayında olmalıdır.

10 Yaşın altındaki çocukların bu ilacı kullanması uygun değildir. 10 yaş üstünde kullanımda ise doktorun önerdiği düşük doz aşılmadan kullanılmalıdır.

İlacın kullanım şekline ve dozajına ilişkin doktorunuz herhangi bir talimatta bulunması ise ilacın prospektüsünde bulunan dozdan fazla kullanmayın. Aksi bir uyarı olmadıkça sevklav kullanımı yetişkinler için ortalama 8 saatte bir 250/62,5 mg’dır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.