Sağlık Bilgi Kaynağı

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Dişlere Uygulanır

0 662

Diş telleri, dişlerin ideal bir duruma gelmesini sağlamak amacı ile uygulanır. Ancak son zamanlarda diş teli değil onun yerine şeffaf plak tedavisi yerine getirilir.

Özellikle de diş çarpıklıklarında en fazla tercih edilen tedavi yöntemidir. Diş tellerinde yaşanan en büyük sorun ağrı ve sızı yapıyor olmasıdır. Ancak şeffaf plak tedavisinde böyle bir sorun meydana gelmez.

Diş teli aynı zaman da kötü bir görünümün meydana gelmesine de neden olur. Ancak şeffaf plak tedavisinde kötü bir görünüm olmaz. Üstelik şeffaf plak dışarıdan da görünmez. Bu nedenle de sevilen ve tercih edilen uygulamalar arasında yer alır.

Kimler Şeffaf Plak Tedavisinden Faydalanabilir?

Şeffaf plak tedavisinin hem yetişkin olan kişilere hem gençlere hem de çocuklara uygulanabilme durumu vardır. Ancak şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığını ancak muayene sonrasında anlaşılabilir.

Orta derece de olan ve hafif derece de bulunan diş çarpıklıklarının tedavi edilerek sorunun ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak diş çekilmesinin gerekli olduğu tedavilerde şeffaf plak tedavisinin yerine getirilmesi mümkün değildir.

İlerleyen zamanlarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte diş çekimi gerektiren tedaviler içinde şeffaf plak uygulaması yerine getirilmeye başlanacaktır. Diş çekimlerinde de bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan bütün işlemler yerine getirilmektedir. Çalışmalar sürekli olarak devam etmektedir.

İlgili Link : Pembe Estetik Nedir

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin en önemli avantajı günlük hayatı olumsuz bir yönde etkilememesidir. Çıkarılabilir ve aynı zaman da seri halinde bulunması nedeni ile görünmez bir yapısı vardır. Size özel bir şekilde üretilir. Bu nedenle de tedavi boyunca istediğiniz şekilde gülme imkânına sahip olursunuz.

Herhangi bir şey içeceğiniz, yiyeceğiniz zaman kolaylıkla çıkartarak istediğiniz şeyi yiyip içebilirsiniz. Aynı zaman da dişlerinizi fırçalayacağınız zaman da çıkartarak işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Tedavi sırasında herhangi bir metal kullanımı yapılmaz.

Tedavi yumuşak plaklardan oluşur. Diş etlerini herhangi bir şekilde rahatsız etme durumu da olmaz. Şeffaf plak tedavisinin istediğiniz her yaş grubuna rahat bir şekilde uygulayabilme durumunuz da olur.

Şeffaf Plak Üretimi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle kontrole gitmeniz gerekir. Kontrol sırasında tedavinin size uygulanıp uygulanamayacağına kadar verilir. Ardından ağzınızın ölçüsü alınır.

Alınan ölçüler CAD-CAM ismi ile bilinen 3 boyutlu özelliğe sahip bir tarama sistemi tarafından bilgisayara aktarılır. Sanal ortama aktarımı gerçekleştirilen dişler bilgisayar da yer alan simülasyon tarafından hareket ettirilir.

Yapılan her harekete göre de şeffaf plak üretimi yerine getirilir. Bu sayede tam ağzınıza uyan ve rahatlıkla kullanılma imkânı bulunan şeffaf plak üretimi yerine getirilmiş olur. Size uygun olarak yapılması nedeni ile kullanım sırasında herhangi bir sorun oluşmaz. Aynı zamanda dışarıda görünme durumu da mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.