Sağlık Bilgi Kaynağı

Şaşılık Nedir Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 23

Gözler insan vücudundaki en önemli organlardır, çünkü görme işlevini yerine getirirler. Göz fonksiyonlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak azalması bireylerin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. En yaygın göz hastalıklarından biri, şaşılık olarak bilinen, gözler arasında gelişen açısal hizalanma bozukluğudur. Şaşılık sorunu, bireyin dış görünümünü olumsuz etkilemesi ve görme kalitesini düşürmesi nedeniyle tedavisi oldukça gerekli bir hastalıktır.

 Şaşılık Nedir?

Sağlıklı bireylerde gözler paralel ve uyum içinde çalışır. Gözler arasındaki bu paralelliğin çeşitli nedenlerle kaybolmasına şaşılık denir. Kırışık bir insanda, bir göz düz bakarken diğeri yukarı, aşağı, içe veya dışa doğru hareket eder. Daha ciddi vakalarda, her iki göz de kayabilir. Şaşılığın nedenine bağlı olarak bu değişiklikler geçici veya kalıcı olabilir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşılık, sıklıkla çocukluk çağında ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın en temel belirtisi ileriye bakmamaktır. Kişi bir noktaya gözlerini kıstığında, bir göz düz bakarken diğeri hareket ederek farklı bir açıya döner. Çocuklarda şaşılık, bir gözü güneşe kapatma veya iki gözü birden kullanmak için başı öne eğme gibi davranışlarla kendini gösterir. Bu belirtilere ek olarak, şaşılığın sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Gözlerde sulanma
 • Baş ağrısı ve gözler
 • Çift görme
 • Üç boyutlu görme kaybı
 • Baş ve gözler bir tarafa dönmüş
 • Bulanık görme

Şaşılık Neden Olur?

Her iki gözün dış kısmına bağlı olan ve gözün yukarı, aşağı, sağa ve sola hareket etmesini sağlayan altı kas grubundan bir veya birkaçının kuvvetinin azalması veya artması nedeniyle bunlar arasında uyumsuzluk sorunu oluşur. Bu şaşılığa neden olan faktörlerden biridir. Şaşılığın nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Genetik yatkınlık
 • Serebral palsi (serebral palsi)
 • Down sendromu ve diğer kalıtsal kromozomal anormallikler
 • Çocukluk çağı kazaları, travma ve ateş
 • U beyin
 • Hidrosefali
 • Hipertansiyon
 • Diyabet

Şaşılık Türleri Nelerdir?

Şaşılık, bireyin neden olduğu göz hareketlerinin tipine bağlı olarak; Üç farklı türü vardır: içe dönüklük, uyarlanabilir içe dönüklük ve dışa dönüklük.  Hastalık başlangıç ​​nedenine göre temel olarak şu kategorilere ayrılır:

 • Konjenital şaşılık
 • Kas felci
 • Refraktif şaşılık
 • Erişkin şaşılık
 • Gizli şaşılık

Şaşılık Teşhisi Nasıl Konulur?

 Şaşılık Nedir?
Şaşılık Nedir?

Şaşılık, hastanın gözlerinin klinik muayenesinden sonra kolayca teşhis edilebilir. Ailede şaşılık öyküsü olan çocukların durumu geliştirmesi daha olasıdır. Özellikle çocukluk döneminde erken teşhis ve tedavi başarı oranını büyük oranda artırmaktadır. Bu nedenle çocukların 4 yaşından önce bir veya birden fazla göz muayenesi yaptırmaları çok önemlidir.

Şaşılık Tedavileri Nelerdir?

Şaşılık şüphesi olan veya tanısı konulan hastalarda öncelikle tam ve detaylı bir göz muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene ile şaşılığın türü, oluşum nedeni, şaşılığın boyutu ve gözde başka bir hastalık olup olmadığı tespit edilecektir. Uygun kişilerde cerrahi olarak şaşılık düzeltilebilir. Bebeklik döneminde ve özellikle ilk 6 ayda göz kayması meydana gelirse, genellikle doktorun önerdiği şekilde düzeltici cerrahi uygulanır ve bunun sonucunda göz tembelliği tedavi edilir.

İlk iki yıl içinde ortaya çıkan ve presbiyopiden kaynaklanan göz değişiklikleri için yardımcı gözlük ve göz damlası ile tedavi denenebilir. Bu durumda, tembel göz oluşumunu önlemek için bir gözü kapatmak en iyisidir.  Şaşılık için kullanılan tüm tedavilerin çocukluk çağında başarı oranları daha yüksek olduğu için erken teşhis ve tedaviye başlanması önemlidir.

Erişkin Şaşılık Tedavisi

Erişkin şaşılık kalıcı hale gelirse prizma lensli özel gözlüklerle veya ameliyatla düzeltilebilir. Şaşılık olan erişkinlerde de tiroid testleri yapılmalı ve tiroid hastalığı olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Ayrıca myestania Tombus gibi kas hastalıklarının varlığı da dışlanmalıdır.

Erken Tedavi Önemlidir!

Bu nedenle özellikle çocuklarda şaşılık durumlarında göz doktoruna başvurulmalı ve bir göz doktoru tarafından detaylı muayene edilmelidir. Bu sayede erken tedaviye başlanabilir ve göz tembelliği görünümünün önüne geçilebilir. Ayrıca şaşılık erişkinlerde şaşılığın nedenini araştırmak, tümör veya benzeri bir patolojiyi ekarte etmek için nörolojik muayene, kraniyal ve orbita MRG yapılmalıdır. Şaşılığın tipini belirlemek ve sebebini anlamak tedavi yönteminde en önemli noktadır.

Çocuklarda Şaşılık

Çocuklarda şaşılık beyindeki gözlerden birini kapatarak çift görmeyi engeller. Ancak ambliyopi nedeniyle bu gözde sarkma ve görme kaybı olur. 10 yaşına kadar tedavi edilmeyen göz tembelliği, bir gözde ömür boyu görme azlığına neden olur.

Çocuklarda Şaşılığa Ne Sebep Olur?

Çocukluk şaşılığı doğuştan olabileceği gibi çocuklukta da göz bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Psödostrabismus, burun tabanının daha geniş olması nedeniyle çocuklarda sık görülür. Ancak şaşılık şüphesi olan çocuklar, göz tembelliği oluşmaması için vakit kaybetmeden hemen bir göz doktoruna götürülmelidir.  Çocuklarda şaşılığın en sık nedeni ileri görüşlülüktür. Bu durumda şaşılık genellikle göze doğru kayma şeklinde oluşur.

Buna karşılık, miyop çocuklarda gözler dışa doğru hareket edebilir. Ayrıca çocukluk çağı şaşılığı ciddi retina hastalıklarının ve bazen de göz tümörünün bir belirtisi olabilir. Bazen görmeyi bozan başka bir hastalık nedeniyle kayar. Bu nedenle göz şaşılığı yani şaşılık geçer diyerek beklemeden göz doktoruna muayene olmak çok önemlidir.

İlgili Link: Çocuklarda Göz Kapama Neden Ve Nasıl Yapılır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.