Sağlık Bilgi Kaynağı

Sağlıklı İnsanın Tansiyonu Kaç Olmalı

0 715

Tüm dünyada düşük ya da yüksek tansiyondan kaynaklanan rahatsızlıklar mevcuttur. Tansiyon kişinin kendi yapısıyla ve bunun yanı sıra yedikleriyle içtikleriyle de ilgilidir. Çevresel faktörlerden ve başka durumlardan da etkilenen tansiyonun normalde kaç olması gerektiği herkes tarafından merak edilir.

 

Normal Kabul Edilen Tansiyon Kaçtır?

 

Normal kabul edilen tansiyon 12/8’dir. Yani büyük diye ifade edilen tansiyon 120 mmHg iken küçük tansiyonsa 80 mmHg olmalıdır.

Genel aralık olarak belirtilen 12/8 değeri normal kabul edilendir. Ancak buradaki normallik kavramı kişiden kişiye göre değişebilir. Mesela biri için normal olan tansiyon aralığı 13/7 iken bir başkası için normal kabul edilen 9/6 olabilir. İlgili link : Aşırı Terleme Nasıl Onlenir

 

En Uç Aralıklar Nelerdir?

 

Uzmanlar normallik değerlerinin değişeceğini belirtseler de alt ve üst sınır olarak belirledikleri tansiyon ölçüleri mevcuttur.

Sağlıklı olan bir yetişkinin büyük tansiyonu en az 90 mmHg olmalıdır. Bunun daha aşağısına inen büyük tansiyon önemli sıkıntıların var olduğunu gösterir.

Benzer şekilde büyük tansiyonun en üst sınırıysa 160 mmHg olmalıdır. Bu değerler sağlıklı kabul edilen bir yetişkin için var olan değerlerdir.

Hipertansiyon hastaları içinse durum biraz daha farklıdır. Bu nedenle tansiyon takibinin uygun aralıklarla yapılması ve işin uzmanı bir doktorla görüşülmesi hayati önem taşır.

 

Tansiyon Değerleri Değişiyor

 

Tansiyon değerleri hipertansiyon yani halk arasındaki ifadeyle yüksek tansiyon hastaları için oldukça önemlidir. Zaman zaman yeni araştırmalar ışığında tansiyon değerlerinde değişiklikler olabilir. 2017 senesinde Amerikan kardiyoloji .

Derneği tarafından yayınlanan yeni tansiyon değerleri kılavuzu bunlardan bir tanesidir. Hipertansiyon limitlerinde değişikliğe gidilmiştir.

Daha önceleri 14/9 diye ifade edilen hipertansiyon üst limiti 120-129/80 mmHg olarak değiştirildi. Eski değer 14/9 yani 140/90 mmHg ve üstü değeriyse evre II hipertansiyon sınıfında yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.