Sağlık Bilgi Kaynağı

Saçlar Neden Yağlanır

0 1.360

Herkesin saç konusunda karşısına çıkan problemlerden biri de saçların yağlanmasıdır. Fizyolojik bir durum olan saç yağlanmasının hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunmaktadır. Kişiler üzerinde olumsuz psikolojilere sebep olsa da bu bir hastalık değildir.

 

Yağlı saç insanların kendilerini huzursuz hissetmesine sebep olan bir durumdur. En çok yağlanan saçlar ince ve düz saçlardır. Düz ve ince saçlarda yağlanma kendini çok daha fazla gösterir ve yağ tabakası daha belirgindir.

 

Kıvırcık ve kalın saçlar ile aynı oranda yağlansa bile düz saçlarda yağ daha belirgin görünür. Saç yağlanmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi elbette ki beslenme düzenidir. Çok yağlı besinler tüketen kişilerin saçlarının daha çabuk yağlandığı bilinmektedir.

 

Aynı zamanda sürekli saçla oynamak ve sık sık saç yıkamakta saçın yağlanmasına sebep olan etkenlerdir. Saçların yağlanması saç için faydalı bir durumdur. Saç her yağlandığında yıkamak doğru değildir. Saçın biraz kendi yağında kalıp beslenmesi saçın güçlenmesini sağlar.

 

Saç Yağlanmasının Nedenleri?

 

Kadınların ya da erkeklerin en çok düşündüğü sorulardan biri de saçların neden yağlandığıdır. Saçların yağlanması saç derisinde bulunan sebum dengesinin bozulması sonucu oluşur. Sebum dengesinin bozulması sonucu saç derisi daha çok yağ üretmeye başlar ve saç çok kısa bir zamanda yağlanır. Sebum dengesi bozulunca saç hem yağlanır hem de oldukça hacimsiz bir hal alır. Saç yağlanmasının bir diğer sebebi ise düzensiz ve yağlı beslenme düzenidir.

 

Saç yağlanmasının diğer bir sebebi ise yanlış hareketlerde bulunmaktır. Saçlara sürekli el ile temas etmek saçların hızlı bir şekilde yağlanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda kirli bir saç fırçası ile saçların yağlanmasına sebep olan bir etkendir. Sürekli saç taramak saçı yağlandırır. Saçları sık yıkamak saçın bu düzene alışmasından dolayı daha hızlı saç yağlanmasına sebep olur. Saç yağlanması sonucu saçta güçsüzleşme ve dökülme gibi problemler ortaya çıkarken saçı besleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır.

 

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Çözüm Önerileri

 

Saç yağlanmasının en temel sebeplerinden biri olan saçları sık yıkama alışkanlığı çok hızlı bir şekilde saç yağlanmasına sebep olur. Bu sebeple saçları sık sık yıkamak yerine uzmanların da önerdiği gibi iki ya da üç günde bir saç yıkamak gerekir. Aynı zamanda kullanılan şampuan da son derece önemlidir. Yağlı saçlara özel şampuanları kullanmak gerekir.

 

Fakat yağlı saçlar için olan şampuanların çoğu saçı kurutmaktadır. Bu sebeple saçın yağını alırken saçı da kurutmayan bir şampuan seçmek gerekir. Saç yağına en iyi gelen ürünlerden biri de sirkedir. İlgili Link :  Kaş Bakımı Nasıl Yapılır

 

Sirke saçın yağını aldığı için her duşta durulama suyunun içerisine iki ya da üç damla konularak son su bu şekilde dökülür. Bu şekilde saç derisi canlanır ve saç yağlanması azalır. Bu durumlar uygulandığında saç yağlanması önlenir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.