Sağlık Bilgi Kaynağı

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0 644

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı yada Daha canlı ve parlak bir saç görünümüne sahip olmanın sırrı nedir, soruları günümüzde pek çok insanın yanıt çözüm aradığı konulardan biridir. İnsan saçı, keratin denilen kopmaya ve yıpranmaya dayanıklı bir proteinden oluşmuştur. Saça rengini veren melanin pigmenti saçın en ucunda bulunmaktadır. Günümüzde vücudumuzu tamamlayan bir bütün haline gelen saçlar, özellikle bayanların vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Her zaman saçlarının canlı, parlak ve güçlü görünmesini isteyen bayanlar, sürekli farklı ürünler ve saç bakım maskeleri uygulamaktadır. Pek çok saç bakım maskesi saçın güçlü ve parlak olmasını sağlasa da, kullanılan ürünlerin çoğu saça zarar vermektedir. Yapılan araştırmalara göre de günümüzdeki gençlerin saçları, yaşlı olan kişilere göre daha fazla dökülmektedir. Saç bakımı günümüzde özellikle kadınlar tarafından uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise kadınların güzel gözükmek istemeleridir.

Fazla Saç Bakım Ürünleri Kullanmanın Zararları

Saçlarının her zaman mükemmel görünmesini isteyen kişiler, saçları için sürekli farklı saç bakım ürünleri denemektedir. Saçlarının parlak ve canlı olmasını isteyen kişiler, bu ürünleri kullanırken, saç bakım ürünlerinin saçlarına verdikleri zararları görmemektedirler. Saçlar için kullanılan ürünler, saça parlaklık kazandırıp saçın güçlü görünmesini sağlasa da, çoğu saç bakım ürünü kimyasal madde içerir ve içeriğinden dolayı saça zarar verir. Fazla saç bakım ürünleri saçlara zarar vermektedir.

1-) Saçların uzamasını engeller. İçerdiği kimyasal maddelerden dolayı saçın doğal yollarla beslenmesini engelleyen ürünler, saçın normal hızda uzamasını engeller ve uzamasını geciktirir.

2-) Saçları kırar. Saçların uzamasını engellediği için yeni saç köklerine nüfuz edemeyen saç bakım ürünleri, ürünün daha önce uygulandığı yerlere tekrardan uygulanmak zorunda kalır. Bu yüzden de saçın kırılmasına sebep olur.

Evde Doğal Saç Bakımı Maskeleri

Saç Bakımı Önerileri

Hazır olarak alınan saç bakım ürünlerinin çoğu saça zarar vermektedir. Bu yüzden evde uygulanabilecek yöntemlerle saç bakımı yapmak daha sağlıklıdır.

1-) Ballı saç maskesi: Bal, cilt içinde kullanılan, temizleyici özelliğe sahiptir. Bu yüzden saçlara parlaklık vermek içinde kullanılabilir. Bu yöntemi uygulamak için 4 su bardağı (800 ml) su ile yarım tatlı kaşığı balı karıştırın. Balın, suyun içinde eridiğinden emin olun. Suyu saçlarınızın diplerine temas etmemesine özen göstererek, saçınızın uçlarına uygulayınız. Ardından saçınızı durulamadan, kurulayınız. Bu formül sayesinde aynaya baktığınızda saçlarınızın daha canlı olduğunu fark edebilirsiniz.

2-) Zeytinyağlı saç maskesi: Zeytinyağının pek çok şeye faydalı olduğunu ve pek çok şeyde kullanıldığını biliyoruz. Zeytinyağı, cilt bakımlarında ve tırnak bakımlarında da kullanılmaktadır. Zeytinyağı, saça parlaklık ve canlılık kazandırırken, besleyici özelliğe sahip olmasından dolayı saçın uzamasını da sağlar. Yarım su bardağı zeytinyağını bir adet yumurta sarısı ile karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza sürerek, 30 dakika bekletiniz. Eğer daha verimli sonuç almak istiyorsanız uygulama süresini arttırabilirsiniz. İlgili Link :  Saçlarımız Neden Kuruyor

3-) Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı içerdiği maddelerden dolayı saça parlaklık kazandırır. Saçın ışıltılı bir görüntü oluşturmasını sağlayan, hindistancevizi yağını biraz ısıtarak ılık bir hale getirin. Ilık olan hindistancevizi yağını saçınıza masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekleyin. Ardından saçınızı yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.