Sağlık Bilgi Kaynağı

Rahim Genişlemesi Nedir?

0 693

Rahim genişlemesi nedir? Rahim genişlemesi (rahim duvarının yırtılması) ile ortaya çıkan bir durumdur. Rahim genişlemesi Uterusun yani rahmin vajinadan sarkıp fıtıklaşmasıdır.

Pelvik organları yerinde tutan kas ve iç organları bağlayan bağ dokusunun yapısal olarak bozulması durumudur. Karın arasında oluşan basınç pelvik taban kaslarında zorlanma ve bunlarla ilgili ortaya çıkan hasarlar rahim genişlemesine neden olabilmektedir.

Pelvik organın vajinadan aşağı ve sarkması olarak adlandırılır. Daha oldukça bir veya birden fazla doğum yapmış olan kişilerde derhal yahut ileriki dönemlerde ortaya çıkıyor. Rahmin alındığı oluşlarda vajen aşağı doğru sarkarak dışarıda. Genetik ve çevresel faktörlerin yanı sıra; Vajinal doğum yaş, menopoz, gebelik, kilo artışı , kronik akciğer hastalıklarına bağlı olarak ta gelişebilir.

İlgili Link: Histerektomi Ameliyatı ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün 

Uzun süre ayakta kalma sonrası kişide bel ağrısı veya ağırlık hissi şeklinde şikâyetler görülebilir. Bunun dışında sıra genital bölgedeki yakınmaya yönelik, idrar kaçırma sorunu (inkontinansın) başlaması veya artması gibi şikâyetler görülebilinir.

Rahim Genişleme Ameliyatı

Ameliyatta idrar kaçırma (stres üriner inkontinans, cinsi ilişki basıncı sıkıntı yaşamaması hedeflenir. Pelvik taban Üzerine Etkileri Olan bu faktörler çoğunlukla menopoz sonrası Görülen rahim genişlemesi ağrısı Benzer biçimde şikayetler daha da belirginleşiyor. Pelvik düzeltmeye Yönelik Yapılan cerrahi girişimlerde pelvik organları doğal pozisyonlarına yerleştirilir.

İlgili Link: Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak İçin Bilgiler

Kadın genital Organin minik dudaklarının, büyük dudaklarına bakıyorsa  problemler yaratabilen Bir durumdur. Vajinal sorunların cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması hâlinde işlem genel anestezi ya da sedasyonla Lokal anestezi altında yapılabilir. Burada amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan şartların düzgün bir halde kapatılmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.