Sağlık Bilgi Kaynağı

Prednol Nedir?

0 713

Vücutta oluşan enfeksiyon ya da iltihaplandın tamamen vücuda yayılmasını engelleyen kortikosteroid ilacına prednol denilir. Metilorednisolon prednol ilacının etken maddesi olma niteliğindedir. Alerjik hastalıklar, sedef hastalığı, artrif gibi pek çok hastalığın yayılmasını engellemek adına prednol ilacı kullanılmaktadır. Prednol ilacının pek çok formu mevcuttur. Bunlar krem, ampul ve tablet şeklinde olmaktadır. Her ilacın olduğu gibi bu ilacın da çeşitli yan etkileri bulunur. Bu ilaca başlarken ya da bu ilacı bıraktıktan sonra çeşitli yan etkiler ile karlılaşmak mümkündür. Tüm bu yan etkilerden dolayı prednol ilacını doktor kontrolünde kullanmak çok büyük bir önem arz eder.

 

Prednol Ne İçin Kullanılır?

 

Prednol bir çeşit enfeksiyon ilacı olarak bilinir. Vücutta oluşan enfeksiyonu gidermenin yanı sıra enfeksiyonun yayılmasına da engel olan çok önemli bir ilaçtır. Prednol ilacını endokrin bozukluklarda kullanımı uygun bir ilaçtır. Aynı zamanda beyin zarı iltihaplanması da denilen menenjit hastalığına da iyi gelen bir ilaç olmaktadır. Astım, tüberküloz gibi karaciğer iltihaplanmalarına en iyi gelen ilaç prednol olmaktadır. Çocuklarda sıklıkla görüşen Lösemi haftalığı tedavisinde de prednol ilacına başvurulur. Ciltte meydana gelen sedef ve egzama gibi enfeksiyöz hastalıklarda da en çok kullanılan ilaç prednol olmuştur.

 

Prednol İlacının Doğru Kullanımı Nasıldır?

 

İlaçları doğru bir şekilde kullanmak son derece önemlidir. Yanlış kullanım durumunda tedavi etmeyip aksine durumun daha da ciddileşmesine sebep olacaktır. Prednol ilacını kullanacak olan kişilerin greyfurt yemesi ya da suyunu içmesi kesinlikle yasaktır. Bu ilaç sonrası ortaya çıkan herhangi bir yan etki durumunda araç kullanmaktan ya da başka bir risk taşıyan işlerden uzak durmak gerekiyor. Prednol içerisinde büyük bir miktarda laktoz şekeri içermektedir. Eğer laktoza karşı bir alerjiniz varsa büyük bir yan etki ile karşı karşıya kalma durumu söz konusu olur. Bu sebeple doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekir. Prednol ilacını kullanırken kullanım saatlerine de çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde olumlu yönde bir ilerleme görmek mümkün olmaz. İlgili Link: Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozukluğu Tedavileri

 

Prednol Kullanım Dozu Ne Kadar Olmalıdır?

 

İlaç kullanımı esnasında kullanılan doz son derece önemlidir. İlaç dozu az ya da çok kullanıldığı takdirde vücutta geçici ya da kalıcı hasarlara sebep olacaktır. Prednol ilacının başlangıçtaki kullanım dozu 160 mg’ı aşmayacak şekilde olmalıdır. Zaman ilerledikçe 1 hafta dolduktan sonra ise bu dız 64 mg olur. Prednol ilacının kullanımı yaklaşık olarak 1 ay kadar sürmektedir. Tedavi sonuna kadar dozlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.