Sağlık Bilgi Kaynağı

Pelin Otu Nedir?

0 538

Pelin otu halk arasında acı pelin ya da ak pelin olarak da bilinir. Pelin otu kendiliğinden doğal olarak yetişen ve papatyagiller familyasından olan bir bitki türüdür. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde en yoğun olarak yetiştiği yerlerdir. Geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Pelin otu şifalı bir bitkidir. İnsan sağlığa faydası oldukça büyüktür. Boyu 120 cm kadar uzayabilen pelin otu gri beyazımtırak bir renge sahiptir.

Yaprakları ise yeşil renkte ve parçalıdır. Birçok hastalığa şifa olsa da bu bitkiyi doktor tavsiyesi olmadan kullanmak, istenmeyen yan etkiler doğurabilir. Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan korona virüsün aşısı içeresinde pelin otu da kullanıldı.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Covid 19 virüsü için koruyucu ve önleyici olması açısından aşının içine doğal bir bitki olan pelin otu da koyduklarını bildirdi. Bu duyurudan sonra pelin otu hakkında daha kapsamlı olarak araştırılmalar yapılmaya başlandı. İlaç sektöründe oldukça sık kullanılan pelin otunun tadı oldukça acıdır.

Pelin Otu Faydaları Nelerdir?

Pelin otunun bir çok hastalığa faydası vardır. En çok kullanılan rahatsızlık ise bağırsak solucanların yok edilmesi içindir. Özellikle yuvarlak solucanlar ve iğne solucanların vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca pelin otu enfeksiyon üzerinde de etkilidir. Hızla bir iyileşme sağlar. Pelin otunun idrar sökücü özelliği de vardır.

Bunun yanı sıra iştahsızlık, midede hasımsızlık hissi gibi safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir. Bedenin direncini arttırır. Yüksek ateşte ateş düşürücü özelliği vardır. Kan dolaşımının ideal seviyede olmasını sağlar.18

Pelin otu cilt üzerinde de iyileştirici etkileri vardır. Ciltteki tahrişleri tedavi eder ve ciltte oluşan ağrıları da dindirir. Bitkinin tadının acı olması sebebiyle vücudu uyarır ve iştah açar. Sindirim sorunlarına, hazımsızlığa iyi gelir. Mideye fayda sağlar ve kabızlığa iyi gelir. Pelin otu, bağırsak spazmlarını da gidermeye yardımcı bir bitkidir.

Ayrıca pelin otunun ruh sağlığına da faydası azımsanmayacak kadar çoktur. Stres, gerginlik ve öfke durumlarında sakinleşmeye birebirdir. Bağırsaktaki solucan ve parazitlerin düşürülmesine yardım eder. İlgili Link: Zeytin Yaprağı

Vücuttaki besinlerin emiliminin daha kolay olmasını sağlar. Pelin otu bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylece hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlar. İçinde bulunan yüksek miktarda antioksidan maddeler sayesinde grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Ayrıca pelin otunu hastalıklara karşı direncinizin artması için kullanabilirsiniz. Adet düzensizliği için de kullanılan pelin otu adet döngüsünü düzene koymak için yardımcı bir bitkidir. Hamile ve emziren kadınların kullanımı sakıncalı olabilir. Doktor kontrolü olmadan pelin otu kullanmanız önerilmez. Pelin otunun en dikkat çekici özelliği kekemeliği gidermesidir.

Pelin Otu Kullanımı
Pelin Otu Nasıl Kullanılır

Yapılan çalışmalar sonucu uzman görüşleri alındıktan sonra kekemelik rahatsızlığı çeken bireylerin bu hastalığın büyük bir bölümünü pelin otuyla atlattıkları belirtilmiştir. Sara hastalığı üstünde de faydalı olan pelin otu daha birçok faydasının da gizemini koruduğu düşünülüyor.

Pelin Otu nasıl Kullanılır?

Pelin otu yaz ortası ve sonbahar arasında toplanmalıdır. Kurutmak isteyenler gölge bir alanda geniş bir tepsiye ya da örtü üstüne sürebilir. Hafif rüzgârlı bir yer tercih edilirse daha çabuk kuracaktır. 2-3 gün içinde kuruyan pelin otunu ara sıra karıştırmak gerekir. Sonrasında kuruyan pelin otunu temiz kuru cam kapaklı bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bitkinin özelliğini kaybetmemesi için kuru ve serin bir yerde doğrudan güneş ışığı almayacak şekilde saklamanız gerekir.

Bu şekilde saklandığında pelin otunu tüm yıl güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Pelin otu alternatif tıpta da oldukça sıkça tercih ediliyor ve dünyanın dört bir köşesinde de aktif olarak tedavi amaçlı kullanıyor. Sağlık açısından oldukça geniş alanda fayda gösteren pelin otu popülerliğini hiç kaybetmeyecek gibi gözüküyor. İlaç sektöründe de oldukça sık tercih ediliyor. Ayrıca pelin oyuyla ilgi araştırmalar hala yapılıyor.

İlerleyen zamanlarda daha henüz bilinmeyen birçok faydasının da çıkacağı belirtiliyor. Kurutulmuş pelin otunun çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Kurutulmuş pelin otundan bir kaşık kadar içine katarak üzerine bardağın dolma seviyesine kadar kaynar su ekleyerek en az 10 dakika demlenmeye bırakılır. Sonrasında ılık su halinde tüketilmeye başlanır.

Pelin otu günde en fazla 2 bardak içilmelidir. Ayrıca bitkinin acı tadını azalmak için de tercihe göre bal ekleyebilirsiniz. Bunun yanında, toz haline getirilip çeşitli yiyeceklere ekleyerek de tüketilebilir. İlgili Link: Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

Pelin otu pekmezin içine toz halinde olan formuyla karıştırıp yenebilir. Pelin otunu tedavi amacıyla kullanırken en fazla 3 hafta kullanmalısınız. Sonrasında yine 3 hafta ara vererek kullanıma devam edebilirsiniz. Çünkü pelin otunun içerisinde eterik yağ türevi bulunduğundan uzun süre kullanımı zehirlenmelere neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.