Sağlık Bilgi Kaynağı

Peditus Şurup

0 464

Ağrı kesici ve ateş düşürücü nitelikte olan Peditus şurup çok etkili bir ilaçtır. Bunun yanı sıra balgam sökücü özelliği de olan şurup alerjik hastalıklara karşı da etkilidir. Ayrıca burunlarda oluşan tıkanıklığı giderici içeriğe de sahiptir. Bu şurup, 12 yaş ve üzeri olan çocuk grubunda kullanılabilir. Bu yaş grubu çocuklarda nezle ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonu durumlarında kullanılır. Bununla beraber yüksek ateş, öksürük ve bronşlardaki tahriştik durumlarında peditus şurup etkili bir ilaçtır. Buna ek olarak bu hastalıkların etkisi dahilinde meydana gelebilecek her türlü; kas ve kemik ağrıları, baş ağrıları ve diğer başka ağırlara faydalı bir ilaçtır.

Bu şurubu 12 yaş ve üzeri çocukların kullanması gerekirken; 6 ve 12 yaş arası çocukların kullanması doktor önerisi ile olmalıdır. Bu nedenle bu şurubun bebeklerde kullanılması önerilemez. Elbette bu konuda doktorun vereceği karar daha önemlidir. Bu nedenle kullanımdan önce doktorunuza danışmalısınız. Günde en fazla 4 doz kullanılması önerilen şurup, 4 saat aralıkla kullanılmalıdır. İlgili Link: Aferin Şurup

Yani bir doz alan hasta en az 4 saat geçmeden yeni bir doz almaması gerekir. Ayrıca bu şurubun kullanılmasının yanında herhangi başka; ateş düşürücü ve ağrı kesici şurup ya da başka ilaç kullanılmamalıdır. Bu durum hasta kişinin fazladan doz almasına sebeptir. Çünkü peditus zaten ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği olan ilaçtır. Tüm bunlara ek olarak şurubu açıp kullandıktan sonra 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Peditus Şurup Fatdaları Nelerdir
Peditus Şurup Yan Etkileri

Peditus Şurubun İçerisinde Neler Vardır? 

Peditus şurubu söz konusu olduğunda karşımıza farklı etkin maddeler çıkar. Çünkü Peditus Şurubunun içerisinde aşağıdaki sıraladığımız etkin maddeler yer almaktadır:

  • Alkol
  • 50 mg kadar guaifenesin
  • 5 mg kadar fenilefrin HCl
  • 120 kadar mg parasetamol
  • 6,25 kadar mg prilamin maleat bulunur

Peditus Şurubunun içerisinde %2 oranında alkol maddesi bulunmaktadır. Balgam söktürücü etkisiyle tanınan guaifenesin etkin maddesi de Peditus Şurubu içeriğinde yer almaktadır. Ayrıca ağrı kesici özelliğine sahip olan ve ateş düşürücü etkisi de bulunan parasetamol etkin maddesi de Peditus Şurubu içeriğinde bulunmaktadır. Yine Peditus Şurubunun içeriğinde her alan fenilefrin HCl, burun tıkanıklığını giderirken, prilamin maleat de alerjik hastalıklara iyi gelmektedir.

Peditus Şurup Olası Yan Etkileri 

Peditus, bir çok etkin maddeye sahip olan kombine bir ilaç görevini görür. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra; alerjiye karşı etkili ve balgam çözücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle içinde barındırdığı bir çok bileşenler bazı yan etkileri beraberinde getirebilir. İçinde barındırdığı az alkol miktarı karaciğere zarar verebilir.

Peditusun içeriğindeki her hangi bir maddeye duyarlı kişilerde şu yan etkiler görülebilir; Baş ve karın ağrısı, enfeksiyon oluşumu, baş dönmesi, uyuklama hali, ishal, mide bulantısı gibi durumlar görülebilir. Bunun yanında; uyuşma durumu, kabızlık, midede gaz oluşumu ve şişkinlik hissi, yüzde ödem oluşumu da yaygın görülür. İlgili Link: Erdostin

Yaygın olarak görülmemekle beraber; mide ve bağırsak kanaması, dengede bozukluk, el ve ayak bileğinde ödem oluşumu da bazen görülebilir. Ayrıca kaşıntılar, ciltte döküntüler, kurdeşen, boğazda ve dilde şişkinlik, kızarıklık gibi durumlar da görülebilir. Tüm bu sebeplerden ötürü peditus şurup reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır.

Doktor kontrolü ve onayı ile alınıp kullanılmasında fayda vardır. Dolayısıyla kullanımı önerilmeyen yaş gruplarından uzak tutulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da çocukların ve bebeklerin erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. Aksi taktirde sonucu iyi olmayan etkilere neden olabilir. Hamile ve emziren annelerin kullanımı da yine doktor önerisi ile olması daha faydalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.