Sağlık Bilgi Kaynağı

Pedifen Şurup

0 2.540

Bilinen bir ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Pedifen şurubun etkin maddesi İbuprofen’dir. Aynı zamanda iltihap gidericidir. 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklarda kullanılır. Şurup 100 gramlık şişede üretilir. Kutu içerisinden 1 adet ölçü kaşığı ve şurubun şişesi çıkar. Muhakkak ölçü kaşığı ile kullanımı önerilir.

 

Pedifen Şurup Nedir?

 

Genellikle diş çıkarma evrelerinde oluşan ateş ve grip, soğuk algınlığı, üşütme gibi rahatsızlıklar, oluşan boğaz enfeksiyonları, kulak burun boğaz enfeksiyonları gibi rahatsızlıkların tedavisinde ateşi düşürür, ağrıyı geçirir ve iltihabı keser.

Pedifen şurup diş ağrısı, diş apsesi, dişte oluşan iltihap, ameliyatların ardından karşılaşılan ateşlenme, yumuşak doku zedelenmesi, yaralanmalarda oluşan şişlikler gibi birçok durumda iltihabı giderir ve ağrıyı dindirir.

 

Pedifen Şurup Kullanacakların Bilmesi Gerekenler

 

Ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şuruptur. Hekim önermediği sürece kullanılmaması önerilir. Pedifen şurup kullanacak çocukta astım, kalp ve damar rahatsızlıkları, mide ve bağırsak problemleri gibi rahatsızlıklar varsa muhakkak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

İlacın kullanımından sonra vücutta kızarıklık, döküntü gibi durumlar başlarsa ilacın alımı kesilmelidir. Aspirin veya aspirine eş değer diğer ilaçlar ile kullanılmamalıdır. Vücutta kullanımdan sonra oluşan göğüs ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, nefes almada güçlük, zihinde bulanıklık, kaygı bozukluğu gibi durumlarda acilen bir hekime danışılmalıdır.

Hekimin önerdiği dozda kullanımı uygundur. Alkol alırken ilaç kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanılmamalıdır çünkü anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İlacın normal dozundan daha fazla kullanımı halinde mide kanaması mide delinmesi gibi tehlikeli durumlara sebebiyet verir. Siyah veya kanlı dışkı, kanlı öksürük veyahut kusma gibi durumlar görüldüğünden ilaç hemen bırakılıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. İlgili Link: Doladamon

 

Pedifen Şurup Nasıl Kullanılır?

 

Pedifen Şurup Nedir

Reçete edilen dozda kullanılmalıdır. Reçete edilen miktardan az ya da çok kullanımı herhangi bir yarar sağlamaz. Kullanmadan önce şişe çalkalanmalıdır. Pedifen şurup kutusu içerisinden çıkan ölçülü kaşık ile ölçülmesi önerilir. Bebeklerde midede oluşabilecek tahrişi engellemek için yemek ile birlikte veya yemekten sonra verilmesi önerilir. Özellikler çocuklarda hekimin önerdiği dozda kullanmaya dikkat edilmelidir. İlgili Link: Bricanyl Şurup (Terbütalin)

 

Pedifen Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

 

Karın ağrısı, mide bulantısı, nefes almada zorluk, dilde ve boğazlarda şişlik gibi durumlarda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Nadiren de olsa baş dönmesi, mide ekşimesi, gaz, zihinde bulanıklık, sinir hali, ciltte kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte döküntü görülebilir. Bu gibi yan etkiler olduğunda muhakkak ilacı öneren hekimin bilgilendirilmesi gerekir.

 

Pedifen Şurup Zararları

 

Pedifen şurup içinde barındırdığı ibuprofene maddesi dolayısı ile alerjik reaksiyonu yüksek olan kişilerde kullanılmamalıdır. Kalp ve böbrek yetmezliği sorunu olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

 

Pedifen Şurup Muadili

 

Etkin maddesi ibuprofen olan Pedifen Şurub’un muadili olarak sayılabilecek ilaçlar ; Apireks, Artril, Brıfen, Berkofen Dolgit ve Dolven grubudur.

 

Web sitemizde yayınlanan merhem, krem, sabun, jel ürünlerini kullanırken alerjik reaksiyon göstermemek için doktorunuzun yönlendirmesini dikkate alın. Unutmayın ki ilaç kullanımı ancak Dr reçetesi ile yapılmalıdır. Sitemizde bu alanda gördüğünüz tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Bu tarz ürünleri kullanmak sizin kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım sonucunda oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda saglikguncel.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.