Sağlık Bilgi Kaynağı

Parol

0 72

Parol etken maddesi parasetamol olan beyaz renkli yuvarlak ve çentikli formu sahip olan tabletlerden oluşan bir ilaçtır. Oral yolla alınır. Hap tutamayan hastalar veya çocuklar için şurup olarak da eczanelerde bulunur. Reçete ile satılır. Doktor nasıl önerdiyse o şekilde kullanılmalıdır. Tablet olarak kullanılan Parol 6 yaşından küçük çocuklar için kullanıma uygun değildir. Parol hastalıkların tedavisinde kullanılmaz, ağrı kesici olarak verildiği için duyulan ağrıyı geçici olarak hafifletmek için kullanılır.

Parol Nedir?

Parol hafif ve orta şiddetteki ağrıların giderilmesi için kullanılan Ağrı kesici gurubunda bulunan bir ilaçtır. Ateş düşürücü ve gribal enfeksiyonların giderilmesine yardım eder. Sürekli kullanılmamalıdır. Parol sadece ihtiyaç duyduğunda kullanılmalı, şikâyet geçince ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Günde en fazla 2 doz alınmalıdır. Hamile ve emziren anneler doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Parol Ne İşe Yarar?

Parol, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Etkin maddesi olan paresetamol, vücuttaki iltihabın neden olduğu ağrıyı gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılır. Migren, dış ağrısı, adet sancıları, grip, ateş, Hafif şiddetle romatizmal ağrılar, baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarını kısa sürede dindirme etkisine sahiptir. Parol’un etkisi bu hastalıkların üzerinde tedavi etkisi yoktur.

İlgili Link: Doladamon

Parol’un Yan Etkileri Nelerdir?

Paralun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. İlaç tek seferde 400 mg dan fazla alınırsa karaciğere ve böreklere hasar verebilir. Ayrıca kanayama ya da hipertansiyona sebebiyet verebilir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bilinen ve kendiliğinden geçen hafif yan etkileri ise, bulantı, iştahsızlık, sersemlik hali, ciltte kızarıklık, hafif baş dönmesi, ishal ve kusmadır. Parolun yan etkileri genel olarak doz aşımı yapıldığında ortaya çıkar.

Parol’un Faydaları
Parol’un Yan Etkileri Nelerdir | Sağlık Güncel

Parol Kullanım Şekli ve Dozu

Hekiminizin reçete ettiği gibi kullanılmalıdır. Eğer ağrı şikâyetiniz yoksa alınmamalıdır. İlacın etkisi 3-4 saat sürer. Günde en fazla günde 2 doz alınmalıdır. İlacı bol su ile aç veya tok karnına içebilirsiniz. İlacı aç karnınıza almanız etkisinin daha çok görülmesi için tavsiye edilir. Parol çiğnenmeden yutulmalıdır. Parol içmeyi unuttuysanız fazladan doz almanız sakıncalıdır. Onun yerine hatırladığınızda hemen bir doz alabilirsiniz

Parol Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Karaciğer rahatsızlıkları ya da karaciğer yetmezliği sorunu olanlar yüksek dozda parol kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.

İlgili Link: Emedur

Şeker hastası iseniz ,farklı ağrı kesicilerin yanında parol kullanıyorsanız böbrek yetmezliği sorunlarını tetikleyebilirsiniz.

Ciddi alkol tüketen bireyler karaciğer zehirlenmesi riski ile karşı karşıya olduklarından parol tüketmemelidirler.

Parasetamolü ilk defa kullanan ya da daha önce kullanılmış olan bazı kişilerde ya da sürekli  kullanımda deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda  doktorunuz ile iletişime geçiniz. Doktorunuz ilacınızın değişmesine karar verebilir, size başka bir  tedavi önerebilir. Böyle bir durumla karşılaşan hasta bir daha PAROL ya da parasetamol içeren  başka bir ilaç kullanmamalıdır

Parol’un Diğer İlaçlarla Etkileşimi 

Doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanıldığı taktirde diğer ilaçlarla kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ama yine de kullandığınız bazı ilaçlar varsa doktorunuza mutlaka bunu belirtmeniz gerekir. Kullandığınız uyku ilacı, epilepsi ilaçları, antibiyotikler, alerji için kullanılan ilaçlar, aspirin, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar varsa mutlaka hekiminize bunu belirlemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.