Sağlık Bilgi Kaynağı

Ortognatik Cerrahi

0 674

Her insanın, kendisine ait bir çene yapısı vardır. Fakat çene yapısı; normal bir görünümden farklı ise mutlaka uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Çenede meydana gelen şekilsel bozuklukları doğuştan kaynaklanmış olabildiği gibi, sonradan da meydana gelebilir.

Ortognatik cerrahi operasyonlarında, çene yapısında oluşmuş bozukluklarda düzeltilmeye çalışılır. Çoğunluk ile diş ve çenenin birbiri ile uyumlu olmadığı ya da çenelerin birbirleri ile uyum içinde olmadığı noktada yardım alınır. Tedavi işlemi sırasında iki görevli yer alıyor.

Ortognatik Cerrahi İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Ortognatif cerrahi işlemi sırasında hem çene hem de dişler için bir tedavi planı uygulanır. Dişlerin konumunda bir sorun var ise dişler belirli bir konuma getirilir. En son aşamada ise çeneler belirli bir konuma getirilir. İşlem sonrası yüz görselliği açısından gelişmeler elde edildiği kadar diş görünüm açısından da gelişmeler elde edilir. Özellikle çene yapısı düzelince dişler için gerekli özen ve hassasiyete önem verilmelidir. Gün içerisinde dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

Ortognatik Cerrahisinde Dişlere Uygulanan Operasyon

Doktor tarafından çene yapıları düzenlendikten sonra; dişlere ayrı bir tedavi planı uygulanır. Dişlerde herhangi bir çarpıklık var ise, bu düzeltilir. Dişlerin düzeltilmesi için belirli bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan birey için bu operasyon uygulanabilir.

Yaklaşık olarak altı veya on sekiz ay sürecek şekilde dişlere braket yerleştirilir. Daha sonra diş telleri ağız içerisine yapıştırılır ve çene operasyonu için hasta tellerle birlikte ameliyata alınır. Uygulanan çene operasyonu sırasında genel bir anestezi  altında yapılır. Çene kemikleri; hastanın çene yapısına bağlı olarak ileriye veya geriye alınır.

Ortognatik Cerrahi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Hastaya, uygulanan operasyon işlemi sonrasında doktor tarafından dikkat etmesi gereken hususlar belirtilir. Dişlerde braket tarzı teller olduğu için sert ve yapışkan gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Örneğin sert bir meyve; direkt dişler vasıtası ile ısırılmamalıdır. Elma bıçak yardımı ile parçalara ayrılıp, parça parça ağıza atılabilir. Tellere gelecek olan zarar diş yapısını etkiler, bu durum çene kısmına da yansıyabilir. Operasyon sonrası yüz üzerinde herhangi bir iz kalmaz. Çünkü ameliyat işlemi ağız içerisine uygulanıyor.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi nedir? Ortognatik cerrahi; çenelere bağlı şekil bozukluklarının revize edilmesinde destek olan cerrahi bir yöntemdir. Çeneler birbiri ile ya da  dişler çenelerle uyumlu olmaması gibi bir durumda ihtiyaç duyulabilen bir tekniktir.

Ortognatik cerrahi uygulaması Ortodontist uzmanı ve Cerrahın çalıştıkları işbirliği yolu ile çalışarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişler ortodontik olarak düzeltildikten sonra çeneler cerrahi olarak yeni baştan konumlandırılır. İlgili Link: Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir

Bu uygulamaları, sadece yüzde görüntü olarak gelişmekle kalmayıp, ayrıca dişlerin birbiriyle uyumunu ve düzenli  bir şekilde işlev görmesini de sağlar. Bu durumda hasta daha rahat çiğneyebilir ve konuşabilir. Başka bir ifadeyle estetik yönde hastanın psikolojisini olumlu etkiler ve hızlı ve fonksiyonel bir iyileşme sağlar.

Ortognatik cerrahi nedir? Ortognatik Cerrahi; alt ve üst çene tam olarak yerine oturmadığında ya da dişlerin ağız kapalı durumda iken birbirleri ile yanlış uyumu olmaması halinde düzeltmesi için  yapılan cerrahi uygulamalardır. Ortognatik cerrahi tedavilerinin dişlerdeki düzensizlikler geçirilmekte ve düzeltici cerrahi ise yanlış konumlanmış çeneleri yine yapılandırılmaktadır.

Dişlerinin kapanışları neticesinde   yaşayan sorunların kişinin görünümlerindeki bozukluğa neden olduğu bilinmektedir.  Üst veya alt çene önde veya geridedir.  Bazen de karşıdan bakıldığında asimetrik ve bakımsız bir görünüm söz  konusudur. Diğer hastaların bazılarında bu görünümü ayıran  bir şey olmasa da ısırma sorunu gibi işlevsel sorunları vardır.

Her iki durumda da dişler birbiriyle tam olarak uyuşmadığından beraberinde çiğneme ve beslenme problemine neden olur. Ortognatik cerrahi çenelerdeki bu problemleri düzenlemek amacıyla, etkilenmiş çenelerin uygun pozisyona getirilmesi için geliştirilmiştir. Vakanın şiddetine göre tek çene ya da çift çene uygulanır.

Ortognatik Cerrahi Tedavileri

Ortognatik cerrahi tedavisi ortodonti uzmanı tarafınca dişlere tellerin takılması ile başlar. Dişler her iki çene üzerinde düzgün bir şekilde sıralanır. Tedavi esnasında alınan ara ölçüler dişlerin ameliyat işleminden sonra kapanışları test edilir. Bu tedavi oluşumu ortodontik tedaviye benzer metotlar içerir. İlgili Link: Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları

Dişler hazır olduktan sonra alınan ara röntgenler, fotoğraflar ve ölçüler üstünde yapılan çalışmalar eşliğinde ameliyatın ne şekilde yapılacağı planlanır. Kliniğimizdeki Ortodontistler tarafından yapılan bu planlama ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrah ile paylaşılır ve ameliyat planı son halini alır. Daha sonrasında, yapılan bu planlama hasta ile paylaşılır.

Ameliyat Süreci Ve  Yaşananlar

Ortognatik cerrahi tedavisi öncesinde hastadan alınan ölçülere göre ön bir çalışma yapılır ve ameliyat sırasında kullanılacak olan plaklar hazırlanır. Ameliyat teşekküllü bir hastanede ve genel anestezi altında tam yapılır.

Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da hazır bulunur.
Ameliyat esnasında  diş telleri ağızda tutulur. Ameliyat sonrasında ortalama 4 ile 6 ay kadar ortodontik tedaviye devam edilir. Bu kombine tedavi yöntemi ile yüzdeki görüntü düzeltilmesiyle dişler doğru kapanma pozisyonuna gelerek uygun işlev kazanmaktadırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.