Sağlık Bilgi Kaynağı

Ortognatik Çene Cerrahisi Nedir

0 697

Orantılı bir yüz yapısına sahip olmanın temelinde dişlerin ve ağız yapısının orantılı olması yatar. Bazı insanlar bu konuda genetik olarak şanslıdırlar. Bazıları ise ne yazık ki birçok nedenden dolayı çene yapıları ile ilgili sorun yaşayabilirler. Genetik nedenlerden çocukluk çağında edinilen yanlış alışkanlıklara kadar çene yapısını bozan birçok faktör bulunur.

Bu faktörler alt ve üst çenelerde uyumsuzluk sorunu yaratabilir. Çene yapısındaki bu sorun estetik bir problem olduğu gibi çiğneme, konuşma gibi fonksiyonları da olumsuz etkiler. Estetik sorunlar ya da fonksiyon bozukluklarının oluşması halinde ise ortodonti tedavileri devreye girer. Ortodonti tedavilerinin mevcut sorunları çözümleyemediği durumlarda ise ortognatik cerrahi devreye girer.

Hangi Durumlarda Ortognatik Tedaviye Geçiş Yapılır?

Ortognatik cerrahi ortodontik tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda ele alınır. Hastalarda ısırma ve çiğneme sorunlarının oluşması halinde çenenin işlevini düzeltmek amacıyla bu yönteme başvurulur. Çene estetiğinin bozuk olması halinde de bu yöntem denenebilir.

Konuşma bozuklukları, nefes alma sorunlarının oluşması, çenede ağrı olması halinde de ortognatik cerrahi yöntemlerine başvurulur. Alt ve üst çenede oluşan şekil, ilişki bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılabilecek tek yöntem ortognatik cerrahidir. Bu girişimler genel anestezi altında yapılır. Cerrahi girişim sonrasında da ortodonti tedavisine devam edilir. Tedavi süresi hastanın çene yapısındaki iyileşme süresine göre değişir.

İlgili Link : Gömülü Diş Ameliyatı

Ortognatik Cerrahinin Planlanması 

Hasta için ortognatik cerrahi planlanmış ise öncesinde tedavi planlaması yapılması şarttır. Tedavi planlama süresince ortodontist ile birlikte çalışılır. Hastanın alt ve üst çenesinin ölçüleri alınarak çene modeli çıkartılır. Tanı için görüntüleme teknikleri kullanılarak çeşitli açılardan ve tekniklerle röntgen çekimi yapılır.

Röntgenlerin analizi yapılarak çene ve eklemlerin durumu belirlenir. Hastanın şikâyetlerine de bakılarak tedavi şekli belirlenir. Gerekirse tedavi planlamasına plastik cerrahlar da dâhil edilebilir. Hasta bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra operasyon için hazırlanır. Çene kemikleri yeniden yapılandırılır ve minik vidalar ile plakalar kullanılarak sabitleme aşaması tamamlanır. Sonrasında ise hastanın düzenli kontrolleri sürdürülerek tedaviye devam edilir.

Ortognatik Cerrahide Önemli Noktalar 

Çene eklemlerinin tedavi edilmesini konu alan ortognatik cerrahi, yutma, çiğneme, ısırma sorunu yaşayan, estetik kaygıları olan kişilere uygulanır. Bu tedavinin planlanması için kişinin ergenlik dönemini tamamlamış olmasına bakılır.

Ergenlik döneminde çene yapısı son şeklini almadığı için müdahale yapılmaz. Yetişkinlik çağına geçmiş ve çene sorunları yaşayan kişiler operasyona alınabilir. Çenede yaşanan sorunlar aynı zamanda ağız sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olur. Dişlerde çürüklerin artması, dişlerde aşınma sorunlarının oluşması ve diş kayıplarına zemin hazırlar. Ortognatik tedavi sonrasında estetik bir görünüm elde edileceği gibi hastaların alt ve üst çene uyumsuzluğu ile ilgili yaşadıkları sorunlar da ortadan kalkar. Bu şekilde hastanın yaşam kalitesi de önemli ölçüde artar ve ağız fonksiyonları sağlıklı bir hale gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.