Sağlık Bilgi Kaynağı

Organ Bağış Kartı Nasıl Alınır?

0 689

Hayatınızı kaybettikten sonra organlarınızın bağışlanmasını istiyorsanız ölmeden önce organ bağış kartına sahip olmalısınız. Organ bağış kartı kişilerin vefatından sonra sorunsuz bir şekilde organlarının bağışlanmasını sağlayan resmi bir karttır.

 

Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

 

Almanın son derece kolay olduğu organ bağış kartı için şehirlerdeki büyük hastanelerin organ nakli ünitelerine ya da Türkiye Organ Nakli Vakfı’na başvurabilirsiniz. Buralarda sizden organ bağışladığınıza dair şahitlik edecek iki kişinin eşliğinde organlarınızı bağışladığınıza dair imzalayacağınız organ bağış formu sonrasında size bir organ bağış kartı verilecektir.

 

Organ Nakli Nedir?

 

Görevini yerine getiremeyen veya hasar görmüş olan tedavisi mümkün olmayan organın yerine kişiyi hayatta tutabilecek bedeni ile uyumlu başka bir canlıdan ya da kadavradan alınan organın hastaya nakledilme operasyonudur. İlgili Link: İlik Bağışı Nedir

 

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa kanunlarının 2238. Maddesine göre 18 yaşını doldurmuş her kişi istediği takdirde bağış yapabilir.

 

Organ Nakli Nasıl Yapılır?

 

Organ nakli iki şekildedir. Ya kadavradan canlıya ya da canlıdan canlıya organ nakli olur. Bazı durumlarda tedaviye cevap vermeyen hastaların beyin ölümü gerçekleşmesi ile organlarının bağışlanması söz konusu olabiliyor. Ve tabii ki bir can bazen onlarca insana hayat oluyor. Bazen de vücudumuzda yedek diye isimlendirilen iki adet organdan biri başka bir hastaya umut oluyor.

 

Nakil Bağış Kartı İptal Edilir mi? 

 

Organ nakil kartı alındıktan sonra bazı sebeplerden ötürü insanlar bazen bu kararlarından vazgeçmek istiyorlar. Peki, organ bağış kartı iptal ediliyor mu? Evet, kanunlar bunun hakkını kişiye tanıyor. E devlet sistemi üzerinden giriş yapıp ‘organ ve doku bağışı sorgulama ve iptali’ butonuna tıklayıp hali hazırda bir organ bağış kartınız var ise iptal edebiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.