Sağlık Bilgi Kaynağı

Omuz Çıkığı Nedir?

0 32

Omuz çıkığı, köprücük kemiğinizi (klavikula) omuz ekleminde tutan bağların yaralanmasıdır. Hafif ayrılmış bir omuzda, bağlar sadece gerilebilir. Ağır yaralanmalarda ise bağlar yırtılmış olabilir.

Çoğu insanda, omuz çıkığı genellikle ameliyat gerektirmez. Cerrahi müdahale yapılmayan durumlarda dinlenme, çıkığın oluştuğu bölgeye buz koyma, ağrı kesici kullanımı sık başvurulan tedavilerdir. Genellikle bir iki hafta içinde çıkan omuz tekrardan işlevini kazanacaktır.

Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuz çıkması belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Omuz ağrısı
 • Omuz veya kol zayıflığı
 • Omuz morarması veya şişmesi
 • Sınırlı omuz hareketi
 • Omzunuzun üst kısmında şişlik

Köprücük kemiğinizin ucunda sürekli hassasiyet veya ağrı varsa doktorunuza danışın.

Omuz Çıkığı Nedenleri

Omuz çıkığının en yaygın nedeni, omzunuzun noktasına bir darbe veya doğrudan omzunuzun üzerine bir düşüştür. Yaralanma, köprücük kemiğini omuz kemiğinde tutan bağları gerebilir veya yırtabilir.

 Futbol ve basketbol gibi temaslı sporlara veya yokuş aşağı kayak, jimnastik ve voleybol gibi düşmeleri içeren sporlara katılmak sizi ayrı omuz çıkması riski altına sokabilir.

Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır ?

Ayrı bir omuz genellikle bir fizik muayene sırasında tanımlanabilir. X-ışınları (röntgen) bazen tanıyı doğrulayabilir ve yaralanmanın şiddetini belirleyebilir. Ancak düşük dereceli ayrılmış omuza sahip birçok insanda, erken röntgenler genellikle normal görünebilir.

Omuz Çıkığı Belirtileri Nelerdir
Omuz Çıkığı Belirtileri

Omuz Çıkığı Tedavisi

Çoğu insan konservatif tedaviden sonra tam bir iyileşme yaşar. Küçük bir ayrılma genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. Daha şiddetli bir ayrılmanın iyileşmesi birkaç hafta ila ay sürebilir. Etkilenen omuzda her zaman göze çarpan bir yumru olabilir, ancak bu omzu kullanma yeteneğinizi etkilememektedir.

İlaçlar

Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi tezgah üstü ağrı kesiciler omuz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Terapi

 • Dinlenme. Omuz ağrınızı ağırlaştıran faaliyetlerden kaçının, özellikle etkilenen kolu vücudunuzun önünde tutun. Omzunuzdan yardım almak ve iyileşmeyi desteklemek için kolunuzu bir askıda geçici olarak hareketsizleştirmek iyi gelebilir.
 • Buz. Buz omuz ağrısını ve şişmeyi azaltabilir. Bir seferde 15 ila 20 dakika süreyle soğuk bir buz paketi kullanın.
 • Fizik Tedavi. Germe ve güçlendirme egzersizleri omzunuzdaki gücü ve hareketi geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Cerrahi ve diğer prosedürler

Ağrı devam ederse veya klavikulada ciddi bir ayrılma veya kırık varsa, ameliyat bir seçenek olabilir. Cerrahi müdahale yırtık bağları yeniden bağlayabilir ve yaralı kemikleri yeniden konumlandırabilir veya stabilize edebilir.

İlgili Link: EMG Nedir Nasıl Yapılır?

Çoğu insanın konservatif tedavi ile omuz çıkması tamamen iyileşir. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi devam eden omuz ağrısı mümkündür:

 • Köprücük kemiğinin önemli ölçüde yer değiştirmesini veya kırılmasını içeren ciddi bir ayrılmanız varsa
 • Omzunuzda artrit gelişirse
 • Omzunuzun etrafındaki rotator manşet gibi diğer yapılar hasar görürse

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.