Sağlık Bilgi Kaynağı

Oksitosin Hormonu

0 577

Genel olarak Oksitosin kadınlar için oldukça hayati bir önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda hipofiz bezi sayesinde salgılanma oluşturan doğal bir hormon olmaktadır. Kadınlarda hormon eksik olması halinde hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak olumsuz etkiler. Birçok önemli role sahiptir. Özellikle annelik içgüdüsü oluşumunda büyük payı vardır, bebeği emzirmede, seçici bir sosyal bağlanmaya sebep olurken aynı zamanda cinsel zevk için oldukça önemli bir role hakimdir. Bunun yanı sıra sadakat, sevgi, aşk, bağlılık ve mutluluk gibi önemli duyguların en önemli temel sebebini oluşturan bir kaynaktır. Bu hormonu artırmak için genellikle günümüzde birçok şeyler yapabiliriz.

Özellikle sağlıklı bir beslenme olmazsa olmaz öneme sahiptir, yoga, meditasyon ve müzik dinleme gibi aktiviteler veya aromaterapiyle bu duyguyu artırmaya yardımcı olabiliriz. Aynı zamanda bu duyguyu artırmak için doktorun uygun gördüğü ve hekim kontrolünde bir ilaç kullanılabilir. Son zamanlardaki çalışmaların sonucunda bu hormonun en başta otizm olmak üzere çok fazla psikolojik hastalığın tedavisi için bir umut aşıladığını ortaya çıkarmaktadır.

Aynı zamanda bu hormon kadınlarda çok önemli bir göreve sahip olduğu için özellikle cinsel ilişki esnasında döllenmeyi sağlarken, hamile bayanın doğumunu kolaylaştırır ve bebeği emzirme işlemi kolay bir şekilde gerçekleşir.  Bunun yanı sıra oksitosinin tek eşli ilişkinin kurulmasında oldukça önemli bir yapıya sahip olması bilinmektedir. En çok erkekler için romantik çekim ve bağlılık seviyesinin arttığı ve sadakatin desteklenmesinde büyük bir role sahip olduğu düşünülmektedir. İlgili Link: Sağlık Alanında Kitaplar 

Bağlanma sorunu ile karşı karşıya kalan erkekler için önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Çünkü psikolojik sorunlar dışında bu hormonun salgılanması düşük düzey seviyelerinde önemli bir etkene sahip olması bilinir. Bu hormon daha çok erkekler tarafından kadınlara cinsel ilgi duymasını sağlayan bir hormondur. Aynı zamanda erkekte ereksiyon seviyesini düzenleyip kolaylaşmasına etki eder. Coşku sağlamaya yarar ve orgazm sırasında oldukça fazla salgılanabilir.

 

Oksitosin Nedir?

 

Oksitosin Hormonu
 

Genellikle Oksitosin hipotalamus sayesinde üretilmeye yarayan ve hipofiz bezi ile salgılanma eylemi gerçekleştiren kişilerdeki davranış durumunu ve fizyolojik sorunları etkilemek için kullanılır. Günümüzde görüldüğü üzere eşlerin birbirine bağlı kalmasında önemli bir etkiye sahip olduğu gibi anne ile bebeğinde birbirine bağlı olarak kalmasını sağlar. Bunların yanı sıra sosyal davranışlar için çok büyük bir önem taşıdığı için aşk veya bağlılık hormonu diye de adlandırılabilir.

Genellikle günümüzde bu hormon kadınlık veya doğum hormonu diye de bilinir. Fakat erkekler için kadınlarda olduğu gibi bir etkiye sahip olmasa da onlar içinde bazı görevleri üstlenip yerine getirmeye yarar.

 

Oksitosin Ne İşe Yarar?

 

Oksitosin Hormonu Ne İşe Yarar
 

Oksitosin dokuz adet aminoasitten oluşur. Bu nedenle kan dolaşımında hormon görevi yaparken, merkezi sinir sisteminde de kimyasal haberci olarak bir göreve sahiptir, doğum anında rahmin kasılması için yardımcı olur. Bu nedenle kadınlar için doğum anında büyük bir görevi vardır. Bebekleri emzirirken emzirme sırasında sütün süt kanal yerlerinden meme ucuna doğru gelmesini sağlar. Erkeklerin üremesi için önemli bir role sahiptir, duygu ve davranış durumunu oldukça düzene sokar. Özellikle bu hormon sayesinde mutluluk, aşk, sevgi ve sadakat gibi iyi duyguların çoğalması sağlanır. Antienflamatuar (iltihap önleyici) özelliği sayesinde yaraların en erken ve çabuk bir şekilde iyileşmesine katkı sağlar. Oksitosin hormonu seviyesi yüksek olan kişiler de ağrı eşiği seviyesi de yüksek ve fazla olur.

Özellikle bunun kanıtı da kadınların normal doğum esnasında oldukça şiddetli bir şekilde ağrı ve sancı çekmesiyle ortaya çıkmıştır. Çünkü doğum süresi anı tamamen oksitosinin ağrı eşiğini çoğaltmasıyla kanıtlanmıştır. Oksitosin hormonu özellikle kadınların ruh sağlık durumunu fazlasıyla etkileyen bir hormon olarak bilinir. Bunun içinde hamilelik süresi boyunca kadınlarda ruh hallerinin daha olumlu bir şekilde oluşmasına fayda sağlar, oksitosinin seviyesi genellikle hamilelik süresi boyunca artarak anne olacak kişinin sakin, gevşemiş, rahat ve uykuya daha meyilli olması için destek de bulunur.

 

Oksitosin Sprey 

 

Genellikle Oksitosin sprey formu beyin bariyerlerini aşmaya yardımcı olurken oldukça etkili ve rahatlatıcı bir etki sağlamasına katkıda bulunur. Özellikle sprey formu bilim çalışmaları esnasında kullanılabilen bir üründür. Kimi insanlarda duygusallaşmaya yarayabilir.  Bunun yanı sıra Oksitosin eksikliği görülen kişiler için seviye oranını düzenlemek ve düzeltmek için ilaç tedavisi yöntemi uygulanır. Oksitosin ilaçları genellikle sprey, tablet ve ampul olarak kullanılmaktadır.

En çok kullanım gerektiren ve kullanılan yerler ise; genellikle günümüzde kadınlar için doğum sancısını başlatmak ya da doğumun gerçekleşmesine yardımcı olmak için ve doğum sonrası meydana gelen kanamayı kontrol altına almak için ampul formu kullanılır. Kadınlarda kürtaj olduktan sonra kanamayı önlemek, iyileştirmek için ya da hamileliği sona erdirmek adına ampul formu kullanılır. Hastane yerlerinde damardan enjekte edilmesi sağlanarak, kasılmaları ve diğer yaşamsal belirtiyi takip etmeye yarar.

Doktor hasta kişiye vermesi gereken Oksitosin doz seviyesine ve süresini belirleyip ona göre bir karara ulaşır. Doğum esnasında ise bebeğin kalp atış hızı dışarıdan izlenebilir. Bu durum oksitosinin bebeğe karşı etki göstermesini değerlendirmek amacı ile fetal kalp monitörü dediğimiz bir sistem sayesinde meydana gelir.

Herhangi bazı durumlar sonucunda rahim ağzı bölümüne tablet formunda bir Oksitosin yerleştirilir. Bunun yanı sıra takviye olarak da Oksitosin ya bir tablet ya da sprey formu olarak da kullanılabilir. Özellikle sprey formu sosyal ilişki sorunu ve davranışların da bozukluk olan kişilere verilerek psikiyatrik rahatsızlıkların oluşumu engellenmeye çalışılır. Sprey formu beyne etki gösterdiği için tercih edilmektedir. Ayrıca pastil olan formu da vardır. Fakat sprey kadar etkili değildir. Bu nedenle en çok sprey formu tercih edilip kullanılır. İlgili Link: Beyin Metastazı Belirtileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.