Sağlık Bilgi Kaynağı

Nootropil

0 554

Orijinal adı Pirasetamdır olan ilaç Türkiye’de ise Nootropil adı altında satılır. Nootropil racetam grubuna ait bir ilaçtır. Dünyada genellikle miyoklonus hastalığı tedavisinde kullanılır ancak bunama ve vertigo gibi diğer pek çok hastalığın tedavisi için de doktorlar tarafından reçete edilir. Nootropik (zekâ arttırıcı) etkiler gösterdiği ileri sürülerekten pazarlanmıştır. Ancak yapılan araştırmalar ilacın bu özelliği hakkında kesin bir sonuca vermez. Nootropil bazı araştırmalarda spesifik gruplar için yararlı sonuçlar göstermekle beraber bazı araştırmalarda minimal etkiler gösterir.

Nootropil Nedir? 

Nootropik genel olarak racetam gurubuna ait olan bir ilaçtır. İlaç genellikle miyoklonus hastalığının tedavisinde kullanılır. Buna ek olarak bunama ve vertigo hastalıkları tedavisinde de kullanılır. Zekâ artırıcı özelliği olduğu söylenerek piyasaya sürülen ilaç hakkında yapılan araştırmalarda kesin bir sonuca varılamamıştır.

Nootropil İçeriği Ve Etken Maddesi 

Nootropil kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını mutlaka dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Nootropil 800 mg film tablet ile oral yol ile alınan bir ilaçtır. Her bir film tablette etkin madde olarak 800 mg pirasetam içerir.

Buna ek olarak Nootropil yardımcı madde olarak ise  Makrogol 6000 (toz), kolloidalanhidrus silika, magnezyum stearat, kroskarmeloz sodyum, Opadry OY-3445 turuncu, titanyum dioksit, Sunset sarısı FCF alüminyum lakı, Makrogol ve Opadry OY-S-29019 şeffaf içerir. Nootropil ilacı kişiye özel olarak reçete edilir bu nedenle başkaları ile paylaşımı doğru değildir. Ayrıca ilacın kulannımı sırasında doktor tarafından belirlenen dozun kesinlikle aşılmaması gerekir.

Nootropil Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır?

Nootropil, turuncu renkli, oblong, çentikli, N/N olarak işaretli film kaplı tabletler şeklindedir. Her kutuda ise 30 tablet Nootropilbulunur. Nootropil, nootropik ilaç grubunun bir üyesi olmakla beraber, öğrenme, hafıza, dikkat ve farkındalık gibi bilişsel süreçleri, yatıştırıcı veya uyarıcı etki ile herhangi bir bağlantılı olmaksızın geliştirmek için kullanılır.

Nootropil yetişkinlerde hafıza kaybı, dikkat eksikliği ve araç kullanma yeteneğinin kaybı gibi bulgularla seyreden psiko-organik sendromların belirtiye yönelik tedavisinde kullanılır. Kortikal kaynaklı miyoklonus tedavisi ve baş dönmesi ve ilişkili denge bozukluklarının tedavi edilmesinde son derece etkin rol oynar.Nootropil8 yaş ve üzeri çocuklarda ise konuşma terapisi gibi uygun yaklaşımlar ile birlikte disleksi tedavisinde kullanılır.

Nootropil Kullanılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Nootropil’in etkin maddesi pirasetama ya da diğer pirolidon türevlerine ya da içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı kişinin alerjisi var ise kullanılmaması gerekir. Bunun yanında beyin kanaması gibi bir tehlike atlatılmışsa ve kişi böbrek hastalığına sahip ise bu ilacın kullanılması son derece risklidir. Ayrıca Huntington Koresi hastalarının da bu ilacı kullanması olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Pirasetamın kanama zamanını uzatabilmesi nedeniyle, kanama ile ilgili altta yatan bozukluğun olması durumunda, belirli bir hastalık nedeni ile kanama riski taşınması durumunda kullanılmaz. Ayrıca beyin kanaması atlatılması durumunda, düşük dozda aspirin dâhil olmak üzere kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanılıyorsa ya da kişi ağır kanamalı ve büyük cerrahi girişimli bir hasta ise kullanılması olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bunun yanında kişide böbrek yetmezliği gibi ciddi bir rahatsızlık olması durumunda Nootropil’in doktor kontrolü altında ve oldukça dikkatli kullanılması gerekir. Doktorlar özellikle yaşın ileri safhalarında ve uzun süreli Nootropil kullanımı durumunda doz oranını yeniden ayarlamak isteyebilir. Nootropilmiyoklonus için kullanılıyorsa, doktorun reçete ettiği doza ve verdiği talimatlara mutlaka uyulmalıdır.

Nootropil Aç Karna Mı Yoksa Tok Karna Mı Kullanılır?

Nootropil ilacı aç veya tok olmak fark etmeksizin kullanıma uygundur. Doktor tarafından belirlenen doza bağlı kalmak şartı ile istenilen zamanda aç veya tok olarak alınabilir.

Nootropil Faydaları
Nootropil Ne İşe Yarar?

Nootropil’in Hamile Kadınlarda Kullanımı

Hamile olan ya da hamile kalma yönünde düşüncesi olan kadınların Nootropil’i kullanmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışması gerekir. Bu durum son derece önemlidir. Nootropil’in hamile kadınlar üzerinde ne tarz etkilere sahip olduğu yönünde yeterli veri mevcut değildir. İlgili Link:  Metpamid İlacı Hakkında Bilgi

Bu nedenle doktor tarafından gerekli görülmedikçe Nootropil hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Nootropil ilacı kullanılması durumunda ise hamile kalmamak için etkili bir şekilde gebelikten korunulmalıdır. Tedavi sırasında hamilelik halinin fark edilmesi durumunda acilen doktora danışılmalıdır.

Nootropil Kullanımı Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Nootropil içeriği gereği baş dönmesi, uyku hali, yorgunluğa sebep olabilir. Bu nedenle araç ya da makine kullanırken kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekir. Aksi bir durumda kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Nootropil’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler oldukça önemlidir.

Nootropil 800 mg Film Tablettin içeriğinde Sunset Sarısı FCF vardır. Bu yardımcı madde alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır. .Ayrıca Nootropil 800 mg Film Tablet sodyum içerdiğinden, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar yine dikkatli olması gereken insanlardır.

Notropil’in Yan Etkileri  

Tüm ilaçlar gibi Nootropil’in içeriğinde bulunan ana madde ya da yardımcı maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bu yan etkilerden birinin gerçekleşmesi durumunda ise Nootropil’i kullanmak anında durdurulmalı ve bu durum hemen doktora bildirilmelidir. Nooprotil,Anafilaktoid reaksiyon, aşırı duyarlılık, koordine hareket bozukluğu (Ataksi), denge bozukluğu, epilepsinin şiddetlenmesi, varsam, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (Halüsinasyon),anjiyonörotik ödem (eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde) gibi yan etkilere neden olabilir. İlgili Link: Gastrit İlacı Gaviscon

Bu yan etkilerin hepsi oldukça ciddidir. Eğer bunlardan birisi oluşmuşsa, bu durum kişinin Nootropıl’e karşı ciddi alerjisi olduğu anlamına gelir. Acil bir tıbbi müdahale gerekebilir ya da daha kötü bir senaryoda kişinin hastaneye yatırılması gerekebilir.

Nootropil Saklanma Koşulları

Nootropil’in de tıpkı diğer ilaçların olduğu gibi çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklanması gerekebilir. Nootropil’i saklamak için 25°C’nin altındaki oda sıcaklıklarında ve kuru bir yer gayet ideal koşulları oluşturur. Nootropil’i son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanılması son derece önemlidir. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihi dolmuş olan ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.