Sağlık Bilgi Kaynağı

Nefes Darlığı

0 580

Nefes Darlığı kişinin efor gerektiren aktiviteler esnasında zorlanması yada olması gerekenden daha fazla havaya ihtiyaç duyması olarak tanımlanır. Günlük yaşamımızı ve fiziksel aktivitelerimizi kısıtlaması nedeniyle bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Tıp dilinde “dispne”olarak isimlendirilen nefes darlığı kişilerin nefes alamaması ya da nefesinin daralması şikayetleri ile ortaya çıkar. Nefes darlığı sorunları aynı zamanda akciğer ya da kalp hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından yaşanılan sorunun kaynağı anlaşılmalı ve ona göre tedavisi uygulanmalıdır.

Nefes Darlığı Neden Olur?

İnsanların yeteri kadar nefes alamama hissi nefes darlığını ifade eder. Nefes aldığımız halde de bu hissi yaşıyor olabilirsiniz. Nefes darlığı soluma zorluğudur yani soluduğumuz havanın yetmeme durumudur. Aniden başlayabilir. Kısa süreli olduğu gibi uzun süre kronikleşen bir rahatsızlık da olabilir. Ancak panik yapmayın. Her zaman hastalık belirtisi olmayabilir.

Yüksek rakımlı yerlerde tüm insanlar soluk alıp vermede güçlük yaşar. Yoğun bir spor veya egzersizden sonra nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Genelde bu rahatsızlık olduğunda akciğer kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Akciğer kaynaklı olabileceği gibi bu organ dışından da kaynaklanabilir. Psikolojik ve kalp problemleri de bu rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bunun dışında,

 • Kalp yetmezliği ile kalp krizi,
 • Astım ve zatürre,
 • Solunun yolunuzun tıkanıklığı,
 • Panik atak ile anksiyete bozuklukları,
 • Ağır geçirilen nezle ve grip,

Nefes darlığına sebep olabilir.

Nefes Darlığı En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşantımızda hayat konforumuzu etkileyen bu rahatsızlık ne gibi belirtiler vermektedir? Nefes darlığı genelde,

 • Nefes almamızda değişiklik, alıp vermede güçlük,
 • Göğüs ve sırt ağrısı,
 • Boğulma ve yeteri kadar nefes alamama hissi,
 • Yorgunluk,
 • Ani başlayan öksürük,
 • Baş ağrıları ve baş dönmesi,

Gibi belirtiler vermektedir. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Nefes darlığı kendiliğinden geçebileceği gibi ihmale gelmeyen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla bu sıkıntınız devam ediyorsa ve belirtileri taşıyorsanız acilen bir doktora görünmelisiniz. Nefes darlığının altında yatan neden mutlaka bulunmalıdır. Daha sonra buna uygun tedavinin uygulanması gerekir. Nefes darlığının en büyük nedenlerinden bir tanesi sigaradır. Sigarayı bırakmanız sağlığınız için çok önemlidir.

Bazı durumlarda düşük tansiyonda nefes darlığına sebep olmaktadır. Tansiyon normal düzeyine geldiğinde kendiliğinden bu şikâyetiniz geçecektir. Çevre kirliliği günümüz problemlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla havada bu kirlilik soluk alıp vermenizi güçleştirebilir. Kapalı ortamlarda bulunmak da nefes darlığını tetikleyebilir.

Nefes Darlığına İyi Gelenler

Sürekli oturmak ve hareketsizlik nefes kalitemizi bozabilir. Bu durum sadece nefes darlığı olarak değil birçok organımıza sıkıntı yaratabilir. Yürüyüş ve egzersiz yapmak kesinlikle iyi gelecektir. Fiziksel aktivitelerin yanı sıra nefes egzersizleri de rahatsızlığın azalmasında yardımcı olacaktır. Bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Dolayısıyla erken teşhis önlemede ve artmasında büyük önem taşır. İlgili Link: Verem Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Diğer yandan bazı besinlerin nefes darlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Keçiboynuzu pekmezi, göğüs bölgesine uygulanan çörek otu yağı bu rahatsızlığı azaltmada etkilidir. Yine bal ve nane karışımının göğüs bölgesinde bekletilmesi nefes almayı düzene sokar.

Nefes Darlığı Tedavisi

Nefes Darlığı Tedavisi

Öncelikli olarak altta yatan hastalık bulunmalı ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanılmalıdır. Özellikle astım ve koah hastalarına hava yollarına açıcı çeşitli ilaçlar ve spreyler verilebilir. Eğer fazla kilolarınız bulunuyorsa bu kilolarınızı vermeniz gerekir.

Sigara bırakılmalıdır. Hatta sigara içilen ortamlardan bile uzak durulmalıdır. Kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır. Ancak bu rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hastalığın tanısının konmasında ve tedavi için uzman bir doktora gidilmelidir.

Nefes Darlığına Neden Olabilecek Rahatsızlıklar

Astım

Dünyada 300 milyonun üstünde insanı etkisi altına aldığı bilinen Astım rahatsızlığı hava yollarında yaşanan daralma nedeni ile kişinin nefes almakta güçlük çekmesi durumudur. Nefes darlığı astım’ın en belirgin özelliklerinden biridir. İlgili Link: Anjiyo Sonrası Oluşan Yan Etkiler 

 Koah

En bilinen akciğer hastalığı olan Koah Ülkemizde çok önemsenmese de Dünya genelinde ölüme neden olan hastalıklar arasında 4. Sıradadır. Çok hızla iletleyebilen ve geri dönüşümü olmayan bu rahatsızlık önlenebilir ve tedavisi mümkündür.

Zatürre

Akciğer dokusu üzerinde iltihaplanma olması sonucu bakteri ve mikroorganizmalara bağlı oluşan rahatsızlıktır. Zatürre başlangıçta öksürükle beraber seyreder. İkinci aşamada ki belirtilerde ise balgam, yorgunluk, iştahsızlık, ateş yükselmesi, göğüs bölgesinde ağrı ve nefes darlığı sorunları ile beraber gelir.  Erken teşhis ile tedavisi mümkündür.

Kalp yetmezliği

Kalp attığı her aşamada kasılıp gevşeme hareketi ile vücuda kan pompalanmasını sağlayan bir kastır. Kalp kası çalışma mantığı olarak belli bir düzene göre yani düz kaslar gibi çalışır. Kalp kasının zarar gördüğü yada görevini yerine getiremediği durumlarda kalp yetmezliği yada nefes darlığı rahatsızlıkları baş gösterir.

 Obezite

Yüzyılın hastalığı olarak bilinen Obezite sorunlarının en büyük belirtisi arasında Nefes darlığı sorunları vardır. Fast- Fodd yiyecek tüketiminin fazlalığı , dengesiz ve sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam beraberinde obezite sorunlarını da getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.